کد خبر: ۶۵۲۰۹۵
تاریخ انتشار : ۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۴:۴۸
رییس سازمان بهزیستی کشور پیشنهاد کرد
رئیس سازمان بهزیستی کشور با اشاره به اینکه میزان موالید سال ۹۸ نسبت به ۹۷، ۱۷۰ هزار نفر کاهش یافته است، گفت: تقاضای ما این است که سیاستگذاران کشور شرایطی ایجاد کنند تا سازمان بهزیستی بتواند مبالغ بیشتری را برای خانواده‌های دارای چند فرزند در نظر بگیرد.
آفتاب‌‌نیوز :

وحید قبادی دانا در جمع خبرنگاران همزمان با روز ملی جمعیت، گفت: در شرایطی به سر می‌بریم که طبق آمار اعلام شده در سال ۹۸ نرخ رشد جمعیت به زیر یک درصد کاهش یافته است. همانطور که می دانید در جوامع امروزی نیروی انسانی و جمعیت هر کشور یکی از مولفه‌های قدرت آن کشور است و می‌تواند پتانسیلی برای ایجاد قدرت اقتصادی و اجتماعی در سطح هر جامعه‌ای باشد.

وی افزود: اگر در آینده نزیک میزان جمعیت کشور ما به آن میزانی که باید نرسد و همچنین میانگین سنی جمعیت بر اثر کاهش فرزندآوری کاهش پیدا کند، باعث می‌شود که در آینده نزدیک یکی از پیرترین کشورهای جهان باشیم و این موضوع مشکلاتی را ایجاد خواهد کرد. در حال حاضر در بسیاری از کشورهای پیشرفته مثل اسپانیا، آلمان، انگلیس و بسیاری از کشورهای اروپایی مشوق‌های مناسبی را برای خانواده‌ها برای فرزندآوری ایجاد می‌کنند، برای مثال در برخی از کشورها اگر تعداد فرزندان در خانواده بیش از ۳ فرزند باشد ماهانه مبالغی را به عنوان کمک هزینه معیشتی دولت در نظر می‌گیرد.

رئیس سازمان بهزیستی کشور با اشاره به اینکه در سال ۹۸ تعداد موالید زنده در کشور ۱۷۰ هزار نفر نسبت به سال ۹۷ کاهش یافته است، اظهار کرد: همانطور که در موضوع کرونا نگران شدیم که حدود ۷ هزار نفر از هموطنانمان فوت شدند، این میزان حدود ۲۵ برابر این رقم است. جای سوال دارد که آیا همانقدر که ما بابت ازدست دادن ۷ هزار نفر از هموطنان در اثر ابتلا به کرونا نگران و ناراحت شدیم آیا از کاهش موالید زنده در سال ۹۸ به تعداد ۱۷۰ هزار نفر کمتر از سال گذشته هم در ما نگرانی ایجاد کرد یا خیر؟.

قبادی دانا بیشترین علت کاهش فرزندآوری در کشور را تغییر نگاه نسل جوان به زندگی دانست و گفت: البته تغییر شرایط اجتماعی و ایجاد مشوق های اقتصادی و تسهیل شرایط زندگی برای جوانان، تسهیل ازدواج و تشکیل زندگی و افزایش تعداد فرزندان می‌تواند موثر باشد. با این وجود سازمان بهزیستی با هدف ایجاد شرایط بهتر برای زندگی بهتر برای مردم ایران در تلاش است تا در حوزه‌های مختلف اثر بخشی داشته باشد.

وی ادامه داد: در این زمینه از سال گذشته برای خانوارهایی که فرزند سه قلو یا بیشتر دارند که فرزندشان تا ۶ سال سن دارد، ماهانه مبلغ ۴۰۰ هزار تومان از محل اعتبارات بهزیستی در نظر گرفت. همچنین برای خانوارهای نیازمندی که فرزند دو قلو دارند و دهک درآمدی آنها یک، دو و سه است هم کمک هزینه‌ای را در نظر گرفته است. البته این مبلغ ناچیز است و همانطور که گفته شد می‌تواند به منزله یک شروع باشد. تقاضای ما این است که سیاستگذاران کشور شرایطی ایجاد کنند تا سازمان بهزیستی بتواند مبالغ بیشتری را برای خانواده‌ها در نظر بگیرد. همچنین پیشنهاد می‌دهیم که برای خانواده‌هایی که دارای ۳ فرزند و بیشتر هستند هم مشوق‌هایی مانند برخی از کشورهای پیشرفته اجرا شود.

رئیس سازمان بهزیستی کشور با بیان اینکه ما در بهزیستی تلاش کردیم تا تسهیلاتمان را براساس بعد خانوار در نظر بگیریم، توضیح داد: برای مثال مبلغ مستمری که برای خانوارهای دارای فرد دارای معلولیت هستند براساس بعد خانوار در سال ۹۸ در نظر گرفته شد. ۱۷۸ هزار خانوار سرپرست خانوار معلول داشتند، اما مستمری آنها براساس بعد خانوار نبود و فقط یک نفر مستمری دریافت می کرد که از سال گذشته این اقدام با حمایت سازمان برنامه و بودجه شکل گرفت و بیش از ۶۰۰ میلیارد تومان بار مالی در سال داشت.

قبادی دانا ادامه داد: همچنین مشاوره ژنتیک می‌تواند کمک کند تا خانواده‌هایی که از ترس اینکه فرزندشان دارای معلولیت باشد از فرزندآوری پرهیز می‌کنند از این موضوع اطمینان حاصل کنند. امسال مشاوره ژنتیک برای خانواده‌هایی که دارای دو معلول و بیشتردارند، انجام می شود. ۳۳ هزار خانوار دارای دو معلول و بیشتر هستند که مشاوره ژنتیکی و آزمایش‌ها به شکل رایگان برای آنها انجام می‌شود تا اگر خانواده‌ای فرزندی دارد که فرزندش به دنبال فلج مغزی دچار معلولیت است و زمینه ژنتیکی ندارد، متوجه شود که ریسک به دنیا آوردن فرزند معلول دیگر برایش مانند جمعیت عادی خواهد بود و خطری متوجه آنها نیست و می توان آنها را آگاه کرد تا فرزند سالمی داشته باشند.

قبادی دانا تاکید کرد: از تمام دستگاه‌ها، ارکان‌ها، سیاست گذاران و فعالان اجتماعی می‌خواهیم که برای اینکه با خطر کاهش جمعیت در آینده مواجه نشویم تلاش کنند تا با تغییر نگرش نسل جوان و تشویق آنها مانع خطر کاهش جمعیت باشند.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین