کد خبر: ۶۵۳۰۳۶
تاریخ انتشار : ۰۷ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۱:۲۳
تعداد نظرات: ۱ نظر
معاون امور اجتماعی بهزیستی استان گیلان گفت: قتل دختر ۱۳ ساله توسط پدر در شهرستان تالش نمونه ای از نقض آشکار حقوق کودک توسط فردی است که بیشترین انتظار حمایت و پشتیبانی از او برای رشد، تربیت و پرورش صحیح کودک می رود.
آفتاب‌‌نیوز :

رضا جعفری سدهی در این زمینه افزود: این اتفاق به دلیل فقر آگاهی و وجود باور‌های متعصبانه بوده است که سبب جریحه دار شدن احساسات مردم شده است.

به گزارش روابط عمومی بهزیستی گیلان،وی بیان داشت: اورژانس اجتماعی شهرستان تنها پس از وقوع قتل از طریق مراجع رسمی در جریان واقعه قرار گرفت که عملا کاری برای حمایت از کودک مطابق با شرح وظایف رسمی و مصرح خود نمی‌توانست انجام دهد.

قتل دختر ۱۳ ساله تالشی نقض آشکار حقوق کودک است

وی تصریح کرد: چه بسا تماس با خط ۱۲۳ اورژانس اجتماعی قبل از بروز حادثه می‌توانست سرنوشت بهتری را برای کودک و خانواده اش رقم بزند که این خود نگاه فرهنگ مسئولیت پذیری از سوی همه آحاد جامعه را یکبار دیگر به همگان گوشزد می‌کند.

ورود دادستان و بهزیستی استان به موضوع

وی اظهار داشت: به دلیل ماهیت جرم، دادستان مطابق با ماده ۵ قانون حمایت از کودک و نوجوان به عنوان مدعی العموم ورود پیدا کرده و بهزیستی گیلان به عنوان سازمان دولتی مدافع حقوق کودکان، تمامی تلاش‌های خود را برای احقاق حقوق حقه کودک را جزء وظایف ذاتی خود می‌داند و از همه ظرفیت‌ها و امکانات برای تحقق این مهم استفاده خواهد کرد.

جعفری عنوان کرد: در عین حال به دلیل ماهیت جرم و درگیری عاطفی و روانی و اجتماعی سایر اعضاء خانواده، با هماهنگی دادستان نسبت به انجام حمایت‌های روانی - اجتماعی از سایر اعضای خانواده برای کاهش آسیب‌های روانی خواهد پرداخت.

وی عنوان کرد: در پی قتل این دختر ۱۳ ساله توسط پدر، اورژانس اجتماعی شهرستان تنها پس از وقوع قتل از طریق مراجع رسمی در جریان واقعه قرار گرفت.

وی با بیان اینکه کودک آزاری یکی از آسیب‌های شایع در همه جوامع اعم از توسعه یافته یا در حال رشد است، اظهار داشت: کودکان در همه خانواده‌ها، فارغ از ویژگی‌ها طبقاتی، درآمدی، تحصیلاتی، قومی و مذهبی به دلیل وابستگی جسمی و مالی به سرپرستان، احساس تملک از سوی والدین نسبت به کودکان، عدم آگاهی والدین از شیوه‌های تربیتی، مشکلات زمینه‌ای مانند وجود تنش‌ها و اختلافات خانوادگی، ابتلا به سوء مصرف مواد، اختلال روانی و ... در معرض انواع مخاطرات و کودک آزاری اعم از جسمی، روانی - عاطفی، جسمی، غفلت و بی توجهی، جنسی هستند.

وی اظهار داشت: خشونتی که در محیط خصوصی و چهار دیواری خانه و بدور از نظارت نهاد‌ها صورت می‌گیرد و چه بسا بسیاری از موارد هم گزارش نمی‌شود در واقع همان نسبت فرصت مداخله برای جدا سازی کودک از محیط آسیب و صدمه زننده به حیات کودک و انجام حمایت‌های لازم به خوبی انجام نمی‌گیرد.

وی یادآور شد: اداره کل بهزیستی استان گیلان در ۱۶ شهرستان اورژانس اجتماعی فعال دارد و عموم مردم از خدمات مشاوره‌ای خط ۱۲۳ در زمینه‌های کودک آزاری – سالمند آزاری – خودکشی و ..) می‌تواند استفاده کنند.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
انتشار یافته: ۱
As
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۷
0
0
مرد ۳۵ ساله دختربچه ۱۳ ساله را اغفال کرده و فراری داده و بعد از ۶ روز با هم رابطه داشتن، سر آخر گفته من با او ازدواج نمیکنم. اگر ما هم جای چنین پدری در محیط کوچک روستایی با باورهای متعصبانه بودیم چه کار می کردیم.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین