کد خبر: ۶۵۳۲۴۹
تاریخ انتشار : ۰۸ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۱:۴۹
تعداد نظرات: ۳ نظر
یک جرم شناس با بیان اینکه قتل‌ها به دو دسته از پیش برنامه‌ریزی شده و هیجانی تقسیم ‌می‌شوند گفت: اگر قتل فردی از روی کینه باشد معمولا از ابزاری که مقتول را زجر بدهد استفاده می‌شود.
آفتاب‌‌نیوز :

علی صفاری درباره اینکه چرا برخی افراد برای انجام قتل از ابزارهای خاص و خشن‌تر استفاده می‌کنند اظهار کرد: اینکه قاتلان از چه ابزاری برای ارتکاب جرم استفاده می‌کنند بستگی به نوع قتل دارد.  گاهی قتل‌ از پیش برنامه ریزی شده و گاهی احساسی و بر اثر هیجانات است.

این جرم شناس درباره قتل‌هایی که از پیش برنامه‌ریزی می‌شود گفت: در این شرایط ممکن است که قاتل ابزار مناسبی را انتخاب کند. اگر قاتل از پیش تصمیم گرفته باشد جان فرد خاصی را به دلیل خاصی بگیرد، سلاحی را انتخاب می‌کند که موفقیتش را بالا ببرد.

قتل دخترک تالشی؛ چرا داس؟

وی درباره ابزاری که در زمینه قتل‌های احساسی و هیجانی استفاده می‌شود نیز اظهار کرد: این قتل‌ها عموما تحت تاثیر هیجانات هستند و با اولین ابزارهایی که دم دست باشند صورت می‌گیرد.

وی افزود: البته افرادی هم هستند که واقعا مشکلات روان دارند و از همین رو مرتکب قتل می‌شوند، برای مثال گاهی فرد با یک ضربه چاقو هم جان خود را از دست می‌دهد اما قاتل ۲۰ یا ۳۰ ضربه چاقو به مقتول می‌زند که یا از روی تنفر و کینه است یا فرد مشکلات روانی دارد.

صفاری با بیان اینکه با توجه به ابزاری که قاتل انتخاب می‌کند میزان زجری که مقتول تحمل می‌کند متفاوت است گفت: اگر قتل از پیش تصمیم گرفته شده باشد قاتل معمولا ابزاری را انتخاب می کند که نتیجه آن حتمی باشد و فقط به برجای گذاشتن یک مصدومیت منجر نشود.

وی نوع آلت قتاله را بیانگر بخشی از علت و ماجرای یک قتل دانست و افزود: به برخی از قتل‌ها نیز جرائم ناشی از تنفر گفته می‌شود و این تنفرها که می‌تواند ریشه‌های قومی، نژادی، دینی و... داشته باشد در انتخاب ابزار موثر است. گاهی برای انجام یک قتل ابزاری انتخاب می‌شود که به اصطلاح عوام دل قاتل خنک شود و فرد مقابلش را زجر بدهد، به همین جهت اگر قتل فردی از روی کینه باشد معمولا از ابزاری که مقتول را زجر بدهد استفاده می‌شود.

این جرم شناس در پاسخ به این سوال که معمولا قتل‌های ناموسی با چه آلت قتاله‌ای اتفاق می‌افتد؟ گفت: قتل‌های ناموسی معمولا طوری انجام می‌شود که قتل سریع باشد. البته از آن‌جایی که عصبانیت، خشم و کینه هم وجود دارد بعید هم نیست که فرد قاتل حواس جمعی داشته باشد.

صفاری با اشاره به قتل رومینا دختر ۱۴ساله‌ به دست پدرش با ضربه‌های داس گفت: احتمالا این وسیله دم دست فرد بوده است، البته با توجه به اینکه گفته می‌شود آسیب به دو ضربه ختم شده است، نشان می‌دهد که شاید این فرد نمی‌خواسته مقتول زجر بکشد.

وی گفت: متاسفانه طی وقوع قتل‌های ناموسی قاتل مدعی می شود که به خاطر حفظ شرافتش مرتکب قتل شده است، بنابراین گاهی برای او تسهیلات هم قائل می‌شوند که البته درست نیست چرا که باعث رواج و شیوع این دسته از قتل‌ها می‌شود. ضمن آنکه حقوقدان‌ها به قوانین درباره پدرانی که فرزندان خود را به قتل‌ می‌رسانند نقدهایی دارند.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
انتشار یافته: ۳
ناشناس
|
France
|
۰۱:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۹
0
0
از منظر شرعی ازدواج دختران بالای ۸ سال و ۹ ماه و از لحاظ قانونی بالاتر از ۱۳ سال منعی ندارد! درغرب این مرد را به عنوان بچه بازبه ۱۵سال زندان محکوم می کنند و ازدواج زیر ۱۸ سال ممنوع است،
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۹
0
0
کاش فیلم هایی می ساختیم که به جای کشتن محبت کردن را بهم می آموخت این دختر به سن قانونی نرسیده بود ودر صورت لجاجت امکانش هم وجود نداشت و آن پسر به جرم اغفال پدرش جلوی چشمش می آمد و نیازی به قتل نبود یکی نیست به مردم حقوقشان را آموزش بدهد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۰
0
0
اول فامیلهای این خانواده که چرا در زمان گرفتاری کمک حال و همفکر نبودند تا مرد خانواده را کنترل کنند و دوم اینکه چرا شهرداری مراکز مشاوره ای رایگان برای مشاوره به خانواده ها وکمک به آنها ندارد زمانی که پدر مخالف ازدواج دختر بچه اش با یک ....هست که در سابقه خود ......، مشاوره و کمک بدهند و چرا قانون برخورد محکمی با آن مرد که دختر مردم را اغفال نموده است نکرده است و دخترو خانواده اش را پس از یافتن به مراکز مشاوره دادگستری ارجاع نداده و یا حداقل دختر را تحویل دیگر فامیلهای خانواده می داده است ... اما کار پدر دخترمرحومه کار احمقانه . جاهلانه وشنیع و وحشیانه بوده است که مستحق مجازات سنگین می باشد.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین