کد خبر: ۶۵۴۰۴۶
تاریخ انتشار : ۱۳ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۴:۰۲
جمهوری‌خواهان سنای آمریکا از دونالد ترامپ خواستند در پاسخ به موج اعتراضات در شهرهای بزرگ این کشور بعد از مرگ جورج فلوید سیاهپوست بدست پلیس شهر مینیاپولیس، لحن خود را ملایم‌تر کند. آنها بیم آن دارند که تداوم لفاظی‌های تند رئیس جمهور به جای فروکاستن از تنشها بیشتر به آنها دامن بزند.
آفتاب‌‌نیوز :

 جمهوری‌خواهان سراسر عرصه سیاست آمریکا از بابت حملات لفظی دونالد ترامپ علیه معترضان و مقام‌های محلی هشدار داده و تاکید کردند این مواضع ترامپ سازنده و مفید نیستند و از او خواستند لحنش را تغییر دهد.

به گزارش پایگاه هیل، در حالی که بسیاری از سناتورهای جمهوریخواه، حامی عادت ترامپ به توئیت فرستادنهای عنان گسیخته نیستند، موج جدید توئیتهای تند و صحبتهای علنی ترامپ باعث افزایش نگرانی در میان قانونگذاران شده است.

پت تومی، سناتور جمهوریخواه در یک کنفرانس خبری به خبرنگاران گفت: من فکر می‌کنم برخی از این توئیتهای او مفید نبوده‌اند و آنچه که کمک می کند این است که او لحن پیامهایش را تغییر دهد.

تیم اسکات، تنها جمهوریخواه سیاهپوست در سنای آمریکا به فاکس نیوز عنوان کرد: استفاده ترامپ از ادبیات سال 1967 یک رئیس پلیس میامی با مضمون "با آغاز غارتگری ها،‌ تیراندازی شروع می شود" سازنده نیست.

جان تیون، ناظم پارلمانی اکثریت جمهوریخواه سنا نیز عنوان کرد، با تومی و اسکات موضع یکسانی دارد. او گفت: من فکر می کنم این مهم است که او آرام پاسخ دهد. او لازم است لحن صحبتی متناسب با سطح سرخوردگی که کشور هم اکنون دارد تجربه می‌کند در پیش بگیرد و امیدوارم او در آینده چنین کاری کند.

سناتور جمهوریخواه کوری گاردنر در پاسخ به درخواست اظهارنظر درباره صحبت ترامپ درباره "آغاز تیراندازی با شروع غارتگری" و هشدارش در خصوص حمله سگهای وحشی به معترضانی که وارد محوطه کاخ سفید شوند گفت: من اگر جای ترامپ بودم چنین پیامهایی نمیفرستادم. من فکر می کنم لازم است که ما مردم را متحد کنیم. مساله مربوط به خشونت نیست بلکه مربوط به پیدا کردن جوابها و راه حل ها است.

به گفته سناتور میت رامنی، اشاره ترامپ به اظهار نظر بدنام والتر هدلی، رئیس پلیس میامی مناسب نبود.

او اظهار کرد: من فکر می کنم که این یک اظهارنظر تاسف برانگیز بود. رامنی همچنین از حمله ترامپ به گروهی از فرمانداران ایالات آمریکا که و گلایه او از پاسخ "ضعیف" این فرمانداران و درخواستش از آنها برای "مسلط شدن" بر خیابانها انتقاد کرد و با زیانبار خواندن این صحبت ترامپ تاکید کرد: این درخواست ترامپ از فرمانداران اوضاع را آرام نخواهد کرد.

رامنی تاکید کرد، معترضان " این پیام قدرتمند را فرستادند که بی اعتنایی به مساله کشته شدن سیاهپوستان توسط نیروهای پلیس در آمریکا باید پایان یابد. این پیامی است که من هم مطمئنا به آن معتقد بوده و میدانم که خیلی های دیگر نیز به آن معتقدند.

یک سناتور جمهوریخواه دیگر به نام شلی مور کاپیتو، عضو تیم رهبری جمهوریخواهان سنای آمریکا روز دوشنبه به خبرنگاران گفت، او خواستار شنیدن پیامهایی در راستای حمایت از اتحاد از سوی رئیس جمهور است.

او خاطر نشان کرد: ما هم اکنون به وضوح در وضعیت اختلاف برانگیز که رو به تشدید است به سر می بریم و من فکر می کنم ترامپ باید اظهارنظرهای متحد کننده بیشتری مطرح کند.

جاش هاولی، نماینده جمهوریخواه دیگر سنای آمریکا و از محافظه کاران نوظهور به خبرنگاران تصریح کرد: این واقعا مهم است که میان معترضان صلح طلبی که از حقوق خود بر طبق قانون اساسی استفاده می کنند و همچنین غارتگران و کسانی که آن بیرون و اینجا در شهر ما کلیساها را آتش میزنند و ویترینهای مغازه ها را می شکنند و محله های خودشان را تخریب می کنند تمایز قایل شویم.

وی افزود: ما باید خشونت و ناآرامی را متوقف کنیم. ما باید آرمانی که این افراد به خاطرش تجمع می کنند را پاس بداریم.

از سوی دیگر میچ مک کانل، رهبر اکثریت سنا هم از پاسخ به سوال یک خبرنگار درباره درست بودن لحن ترامپ طی صحبتهای روزهای اخیرش درباره ناآرامی های آمریکا از اظهار نظر طفره رفت. او اما در صحبتهایش در صحن سنا خواستار آشتی ملی در پاسخ به آنچه که "زمان درد و ناآرامی بزرگ در کشور" خواند شد.

او خاطر نشان کرد: آمریکایی های سراسر کشور از بابت حادثه قتل سه شهروند سیاهپوست در روز های اخیر در کشور ما شامل احمد آربری در جورجیا، بریونا تایلر در زادگاه من لوئیسویل و جورج فلوید در مینیاپولیس عزادار و وحشت زده شدند.

مک کانل از هزاران معترضی که برای اعتراض به خیابانها آمدند دفاع کرده و گفت: من کاملا از حقوق شهروندان بر مبنای قانون اساسی برای مطرح کردن افکارشان و برگزاری اعتراضات صلح آمیزی دفاع و حمایت می کند.

او شورشهای خشونت آمیز و نابودی اموال عمومی در آمریکا را هم محکوم کرد اما لحنش نسبت به ترامپ ملایم تر بود.

مک کانل خاطر نشان کرد: ما شاهد بوده‌ایم که اعتراضات با هدف پایان دادن به خشونتهای ناعادلانه تبدیل به شورشهایی شدند که به نوبه خود خشونتهای ناعادلانه‌ای را رقم زدند. او گفت از "اکثریت قاطع نیروهای پلیس" به عنوان کارمندان شجاع دولت که " خودشان در خیابانهای ما هدف حمله و تهدید قرار گرفتند" تحسین می کند.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین