کد خبر: ۶۵۴۵۴۷
تاریخ انتشار : ۱۷ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۹:۱۸
تعداد نظرات: ۱۵ نظر
ویدیوهای خشونت پلیس درجریان تظاهرات آمریکا را تکان داده است
چند ویدیو کلیپ از خشونت پلیس در جریان تظاهرات در اعتراض به مرگ جورج فلوید، شهروند سیاهپوست آمریکایی منتشر شده است. در جریان اعتراضات ضدنژادپرستی میدان نیاگارا در شهر بوفالو ایالت نیویورک آمریکا نیروهای پلیس یک مرد ۷۵ ساله را هل دادند.
آفتاب‌‌نیوز :

در جریان اعتراضات ضدنژادپرستی میدان نیاگارا در شهر بوفالو ایالت نیویورک آمریکا نیروهای پلیس یک مرد ۷۵ ساله را هل دادند.

این فرد به دنبال این برخورد از پشت سر به زمین خورد و دچار جراحت شد. براساس بیانیه بایرون براون، شهردار بوفالو دو افسر درگیر در این حادثه از کار تعلیق شدند. در این بیانیه همچنین وضعیت این شهروند آمریکایی «پایدار اما با شرایط وخیم» گزارش شده است. پیرمرد پس زمین خوردن دچار خونریزی از ناحیه گوش می‌شود.

کشته شدن جورج فلوید و اعتراضات آمریکا؛ همه افسران یگان ضدشورش بوفالو استعفاء دادند

در شهر نیویورک، یک ویدیوکلیپ ماموران را نشان می دهد که با خشونت با تظاهرکنندگانی که از محل می‌گریزند برخورد می کنند.

این گزارش ها ساعاتی پس از برگزاری مراسم یادبود جورج فلوید در مینیاپولیس منتشر شد. این همان شهری است که او در دست ماموران پلیس جان خود را از دست داد.

فیلم صحنه کشته شدن او در یک نوار ویدیویی باعث شعله‌ور شدن موجی از اعتراضات در سراسر آمریکا و بعضی نقاط جهان علیه تبعیض نژادی و رفتار پلیس با آمریکاییان سیاهپوست شد.

اکثر تظاهرات هشت روز گذشته مسالمت‌آمیز بوده اما در بعضی موارد، با خشونت و غارت همراه شده و در چند شهر مقررات محدودیت رفت و آمد به اجرا درآمده است.

در یکی از تظاهرات، نیروهای پلیس در واشنگتن دی سی - پایتخت - برای متفرق کردن معترضانی که در برابر کاخ سفید تجمع کرده بودند از گلوله پلاستیکی، گاز فلفل و بمب دودزا استفاده کردند که به دونالد ترامپ، رئیس جمهوری امکان آن را داد تا به یک کلیسای نزدیک کاخ سفید برود و عکس او در حالی که انجیلی به دست داشت در برابر درهای بسته این کلیسا منتشر شد.

در واکنش به این، اتحادیه آزادی های مدنی که یک گروه مداقع حقوق مدنی در آمریکاست شکایتی را به دادگاه تسلیم و خواستار پیگرد رئیس جمهوری، دادستان کل و برخی دیگر از مقامات دولتی به اتهام نقض حقوق اساسی معترضان شده است.

اسکات میشلمن، از کارکنان این نهاد مدنی گفته است: "وقتی نیروهای حفظ نظم و قانون ملت با تاکتیک های یک فرد خودکامه همگام می شوند، آب سرد روی حق آزادی بیان ما می ریزند."

در تحولی دیگر در ایالت آریزونا، پلیس جزئیات کشته شدن دیون جانسون، یک مرد سیاهپوست را منتشر کردن که در همان روز کشته شدن جورج فلوید، یعنی ۲۵ مه، در شهر فینیکس این ایالت جان داد.

براساس گزارش پلیس، دیون جانسون در داخل خودرو پیدا شد در حالیکه به ضرب گلوله یک مامور پلیس راه ایالتی کشته شده بود. این گزارش می افزاید که "در تماس مامور امنیتی با فرد مظنون بین دو طرف درگیری روی داد و مامور پلیس اسلحه خدمتی خود را شلیک کرد که گلوله به فرد مظنون اصابت کرد."

این بیانیه تنها پس از آن منتشر شد که پلیس گزارش مکالمه حادثه و پلیس راه ایالتی نوار ویدیویی آن را در اختیار خانواده جانسون قرار دادند.

ویدیوی مربوط به حادثه بوفالو یک مرد هفتاد و پنج ساله را نشان می‌دهد که به ماموران پلیس که مقررات منع رفت و آمد را اجرا می کنند نزدیک می شود. ماموران به او نزدیک می شوند، او را به کناری می‌زنند و باعث می شوند به زمین بیفتد و سرش به زمین اصابت کند. این ویدئو که روز جمعه، پنجم ژوئن به سرعت در شبکه‌های اجتماعی دست به دست شد مربوط به اعتراضات مرتبط با مرگ جورج فلوید در شهر بوفالو ایالت نیویورک و مجاور مرز کانادا است.

تعداد بازدید : 454

این عکس نشان می‌دهد که این مرد روی زمین افتاده و خون از گوشش جاری است. این فرد با آمبولانس به بیمارستان منتقل شد و بعدا مشخص گردید که سرش جراحت جدی برداشته است.

در بیانیه اولیه پلیس بوفالو آمده بود که در جریان درگیری بین پلیس و تظاهرکنندگان، پای این شخص لغزید و به زمین خورد و این بیانیه باعث تشدید خشم معترضان شد.

بعدا سخنگوی پلیس گفت که بیانیه اولیه توسط ماموری تدوین شده بود که مستقیما در این عملیات شرکت نداشت و افزود که پس از انتشار ویدیو، مامورانی که مرد را به زمین انداخته بودند بدون حقوق از خدمت معلق شدند.

همه افسران یگان ضدشورش بوفالو استعفاء دادند

اتحادیه صنفی افسران پلیس می‌گوید دو مامور یگان ضدشورش که مرد مسنی را هل دادند "فقط در حال انجام وظیفه" بودند. صبح جمعه مقام‌ها در شهر بوفالو ایالت نیویورک، دو مامورپلیس را که در ویدیویی جنجالی دیده می‌شوند یک مردم سالخورده را هل می‌دهند، بدون حقوق تعلیق کردند. این مرد پس از زمین خوردن بی‌حرکت و دچار خون‌ریزی از ناحیه گوش شد هر چند مقام‌ها می‌گویند وضع جسمانی او "وخیم اما تثبیت شده" است.

با وجود این، عصر جمعه گزارش شد که همه ۵۷ افسر این یگان ضدشورش شهر بوفالو در همبستگی با دو مامور تعلیق شده، دست کار کشیده‌اند.

به گزارش بوفالونیوز، این ماموران همگی اعضای تیم انتظامی اضطراری بوده‌اند که مستقیما به اداره پلیس بوفالو مربوط نیست.

جان ایوانز، دبیر انجمن صنفی ماموران پلیس بوفالو به این نشریه گفته: "موضع ما این است که این افسران فقط در حال انجام وظیفه و تبعیت از دستوری بودند که به آنها از سوی جوزف گراماگیلا، معاون رئیس پلیس شهر ابلاغ شده بود، مبنی بر این که چهار راه را تخلیه کنند".

"در این دستور به آنها گفته نشده بود که در تخلیه میدان باید افراد چندساله را عقب برانند. ۵۰ ساله، ۴۰ ساله یا زیر ۱۵ سال. من حتی مطمئن نیستم چه حد تماس بدنی میان افسران و آن مرد روی داده. به نظر می‌رسد که او در حال عقب رفتن پایش می لغزد و زمین می‌خورد."

این در حالی است که اندرو کومو، فرماندار نیویورک امروز، جمعه، گفت که این دو افسر پلیس باید اخراج شوند و این واقعه باید "با احتمال وقوع جرم مورد تحقیق" قرار گیرد.

بایرون براون، شهردار بوفالو هم در بیانیه‌ای گفته: "ما برای جایگزینی و پشتیبانی (یگان دست از کار کشیده) برنامه داریم و اطمینان می‌دهم که خدمات پلیس و حفظ امنیت شهر مختل نخواهد شد."

او همچنین تصریح کرده که پلیس بوفالو به همکاری خود با دیگر ادارات انتظامی ادامه خواهد داد.

مرد زمین‌خورده کیست؟

نام این مرد ۷۵ ساله مارتین گاگینو است و مقام‌های شهر بوفالو می‌گویند وضعیت او وخیم اما تحت کنترل است.

از آقای گانیگو تحت عنوان یکی از فعالان قدیمی عدالت اجتماعی در شهر بوفالو یاد شده است.

انجمن اتحادیه مردمی برای مسکن باثبات در بیانیه‌ای اعلام کرده آقای گاگینو "یک مبارز خستگی ناپذیر در برابر هر نوع بی عدالتی است. او سالهاست که در شهر ما برای نهادهای مردمی چون پوش (Push) و سایر تشکل‌های خودجوش فعالیت می‌کند."

این انجمن رفتار پلیسبا مارتین گاگینو را محکوم کرده است.

در همان روز، راننده یک وانت در شهر نیویورک بیست و هفت دقیقه پس از اعلام مقررات منع رفت وآمد بازداشت شد درحالیکه به عنوان کارگر خدمات ضروری، از مقررات مربوطه معاف بود.

و در منطقه ویلیام‌برگ همان شهر، فیلمی از ماموران گرفته شد که به تظاهرکنندگان حمله می کردند که در نتیجه، دست کم یک نفر را به زمین انداختند.

ویدیوهای دیگر مردی را نشان می دهد که با سر خون آلود روی زمین نشسته و در همان حالت هم پلیس او را بازداشت می کند.

چه مقامات و سازمان‌هایی پاسخ دادند؟

روز گذشته آندرو کومو، فرماندار ایالت نیویورک در دفاع از پلیس گفت که ماموران "بدون دلیل هیچ شهروندی را کتک نمی زنند" و افزود "اگر چنین کاری را بکنند، خلاف کرده اند."

بیل دی بلاسیو، شهردار نیویورک گفته است که مقامات محلی "هرآنچه را که لازم است از موضع خویشتن‌داری به کار می گیرند."

هر دو نفر بعدا حوادثی را که طی ساعات شب روی داده بود محکوم کردند.

آقای کومو در توییتر خود حادثه بوفالو را "کاملا ناموجه و شرم آور" توصیف کرده و گفته است: "پلیس باید قانون را اجرا کند نه اینکه از آن سوء استفاده کند."

شهردار نیویورک هم گفت که پس از دیدن فیلم بازداشت راننده وانت، شکایتی را تسلیم بخش شکایات پلیس شهر کرده است.

سابقه ماجرا چه بوده است؟

ماجراهای اخبر به اعمال مقررات منع یا محدودیت رفت و آمد مربوط می شود که در پی موج تظاهرات اعتراضی علیه مرگ جورج فلوید در چند شهر در آمریکا برقرار شد.

جورج فلوید یک مرد ۴۶ ساله بود که روز ۲۵ ماه مه پلیس او را به دلیل خریدن یک بسته سیگار با پول تقلبی متوقف کرد.

یک ویدیو صحنه بازداشت او را نشان داد که به زمین افتاده و یک مامور پلیس برای چند دقیقه زانوی خود را روی گردن او گذاشته است با وجود اینکه فلوید می گوید که نمی تواند نفس بکشد.

این ماجرا باعث بروز موج اعتراضات در سراسر آمریکا و در خارج شد و در روز چهارشنبه تظاهراتی در استرالیا، فرانسه، هلند و بریتانیا برگزار شد. در لندن چند هزار نفر در مرکز شهر تجمع کردند.

برگزاری راهیپمایی در سیدنی به خاطر نقض مقررات جلوگیری از گسترش ویروس کرونا، دادگاه حکم منع تظاهرات را داده اما بازهم انتظار می رود چند هزار نفر این حکم را نادیده بگیرند.

مرگ جورج فلوید بعد از واقعه پر سر و صدای مرگ مایکل براون در شهر فرگسون، ایالت میسوری، و اریک گارنر در نیویورک و افراد دیگری به وقوع پیوست که باعث به راه افتادن جنبش "زندگی سیاهان مهم است" در سال های اخیر شده است.

برای بسیاری از مردم فاجعه مرگ جورج فلوید منعکس کننده سالها سرخوردگی از تبعیضات اقتصادی و اجتماعی است.

تظاهراتی که این واقعه به جریان انداخت روز پنجشنبه هم در ساعات منع رفت و آمد در چند شهر ادامه یافت.

این تظاهرات در پی برگزاری مراسم یادبود برای جورج فلوید صورت گرفت که در آنها چند صد نفر شرکت کردند و همه حاضران به مدت هشت دقیقه یعنی زمانی که گفته می شود فلوید روی زمین افتاده و زانوی مامور پلیس روی گردنش بود سکوت کردند.

یکی از وکلای خانواده فلوید در مراسم یادبود گفت که "بیماری واگیردار تبعیض نژادی" باعث مرگ او شد.

در این مراسم کشیش ال شارپتون، از فعالان مدافع حقوق مدنی گفت که "زمان آن رسیده که به پا برخیزیم و بگوییم: پایتان را از روی گردنمان بردارید."

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
مطالب مرتبط
انتشار یافته: ۱۵
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۷
0
24
در بعضی کشور ها مامورین پلیس برای سرکوب شدید مردم رقابت می کنند
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۷
منظورت دقیقا کجاست؟
مردم
| Iran, Islamic Republic of |
۰۲:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۹
منظورش کاملا پیداست نیازی به فکر کردن نداره...
سعید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۷
0
11
این 75 سالش بود؟!!!!
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۷
مثل اینکه .... میدونی یعنی چه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۷
1
8
وااای عجب خشونتی. دنیا درحیرت مانده از این خشونت.
ناشناس
|
Germany
|
۲۰:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۷
0
14
الحق مجسمه آزادی را در آمریکا الکی نگذاشتند
پلیس اونجا المامور معذور نیست یک عمر پول
گرفته ضد شورش عمل کنه حالا که وقتش شده
استعفاء میده بدون ترس!؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۸
4
10
این اتحاد ما را یاد چهل سال پیش می اندازد شاید انقلاب بشه
پاسخ ها
ناشناس
| - |
۱۰:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۸
به همین خیال باش
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۸
تو این کشورها که ازادی بیان هستش
قانون عوض میشه و حاکمان بد کنار میرن و قرار نیست کشور زیرو بشه
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۱:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۹
پیامت را گرفتم ، دلت تنگ شده برای صفا و مردانگی
حسین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۸
1
11
هیچ نیروی امنیتی ونظامی دارای اخلاق وانسانیت وباوجدان و با باشرافتی اسلحه خود را بر روی مردم نمی گیرد وبا مردمش تقابل نمی کند.این پلیسهایی که جهت جلوگیری از تقابل با مردم استعفا کرده انددارای شرافت انسانی بوده اند وبقولی سر سفره پدرشان غذا خورده اندونان حرام نخورده اند.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۷:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۱
اصلا متن رو خوندی؟
گفته در اعتراض به تعلیق 2 همکارشون استعفا دادن!!!
"همه ۵۷ افسر این یگان ضدشورش شهر بوفالو در همبستگی با دو مامور تعلیق شده، دست کار کشیده‌اند."
محمدرضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۸
1
0
یعنی نمی‌دونم چی بهتون بگم
پول میگیرن تا آسمون و ریسمون ببافید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۲
0
0
اونجا چرا اینترنت را قطع نمی کنند ؟؟؟!!!!
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین