کد خبر: ۶۵۴۷۰۷
تاریخ انتشار : ۱۸ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۸:۵۲
تعداد نظرات: ۶ نظر
بیش از ۳.۵ میلیون بازنشسته تأمین اجتماعی به همراه خانواده تحت پوشش، حالا و پس از دوران کرونا، دشواری‌ها و دغدغه‌های معیشتی زیادی دارند که تنها انتظار آنها، افزایش چند درصدی مستمری است که شاید به زخم زندگی بزنند.
آفتاب‌‌نیوز :

موضوع افزایش حقوق و مستمری دوران بازنشستگی، یکی از دغدغه‌های اصلی قشر سپید موی جامعه است. مردان و زنانی که روزهای گرم و سرد زیادی را با هزاران مشکل و استرس دوران کاری پشت سر گذاشته و حالا انتظار دارند، روزهای آرام و بی دغدغه‌ای داشته باشند.

در حال حاضر بیشترین قشر مستمری بگیر و بازنشسته در کشور تحت پوشش سازمان تأمین اجتماعی هستند. این افراد با خانواده خود، بیش از ۷ میلیون نفر را تشکیل می‌دهند که در شرایط سخت اقتصادی، با انواع مشکلات مالی دست و پنجه نرم می‌کنند و تنها چشم داشت آنها به مستمری ماهانه است. در همین حال، با آغاز سال جدید، منتظر افزایش حقوق و مستمری دوران بازنشستگی هستند، اما با گذشت سه ماه از سال ۹۹، هنوز این انتظار محقق نشده است.

حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی افزایش می‌یابد؟

بیش از ۳.۵ میلیون بازنشسته تأمین اجتماعی به همراه خانواده تحت پوشش، حالا و پس از دوران کرونا، دشواری‌ها و دغدغه‌های معیشتی زیادی دارند که تنها انتظار آنها، افزایش چند درصدی مستمری است که شاید به زخم زندگی بزنند.

بی‌توجهی دولت به بازنشستگان تأمین اجتماعی

این در حالی است که افزایش حقوق بازنشستگان کشوری از همان ابتدای سال اعمال شد اما بازنشستگان تأمین اجتماعی همچنان مورد بی توجهی قرار گرفته‌اند و گویا وضعیت زندگی و معیشت آنها برای دولت مهم نیست.

در حالی که بازنشستگان تأمین اجتماعی بر این باور هستند که نباید هیچ تفاوت و تبعیضی میان قشر بازنشسته وجود داشته باشد چرا که آنها هم همانند سایر بازنشستگان صندوق‌های دیگر بیش از ۳۰ سال برای تولید و پیشرفت کشور زحمت کشیده‌اند و هم اکنون که نیاز به زندگی راحت و آرامش خیال دارند نباید بی‌بهره باشند.

موضوع مهم دیگری که وجود دارد این است که سازمان تأمین اجتماعی بعد از گذشت سه ماه از سال هنوز به طور دقیق میزان افزایش مستمری که به هیأت دولت پیشنهاد داده است را اعلام نکرده و این خود جای سوال دارد.

۷۰ درصد بازنشستگان تأمین اجتماعی حداقل بگیرند

متأسفانه افزایش نرخ تورم و هزینه‌های زندگی باعث شده هر روز آمار حداقل بگیران سازمان تأمین اجتماعی افزایش پیدا کند به طوری که هم اکنون بیش از ۷۰ درصد آنها به عنوان حداقل بگیر هستند.

مصطفی سالاری مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی چندی پیش عنوان کرده بود که افزایش مستمری بازنشستگان بعد از تصویب دولت، در خرداد ماه پرداخت می‌شود در حالی که چیزی در مورد درصد افزایش نگفته بود و همین موضوع نگرانی بازنشستگان و خانواده‌های آنها را دنبال داشته است.

علی رغم اعلام افزایش حقوق‌ها در خرداد ماه اما برخی از کارشناسان و مدیران سازمان تأمین اجتماعی واریز افزایش‌ها را طی روزهای آینده عملی نمی‌دانند چرا که هنوز تکلیف درصد و میزان افزایش مستمری‌های امسال مشخص نشده است و دولت پیشنهاد ارائه شده از سوی تأمین اجتماعی را تصویب نکرده است به همین دلیل پرداخت آن با حقوق خرداد بازنشستگان بعید است.

بازنشستگان افزایش ۲۱ درصدی حقوق را قبول ندارند

از سوی دیگر رئیس کانون عالی کارگران بازنشسته و مستمری بگیر تأمین اجتماعی با انتقاد از پیشنهاد افزایش ۲۱ درصدی حقوق مستمری بگیران تأمین اجتماعی گفت: افزایش حقوق ۲۱ درصدی بازنشستگان تأمین اجتماعی به هیچ وجه با شرایط اقتصادی موجود تناسبی ندارد و مورد پذیرش بازنشستگان نیست. افزایش حقوق ۲۱ درصدی بازنشستگان تأمین اجتماعی به هیچ وجه با شرایط اقتصادی موجود تناسبی ندارد و مورد پذیرش بازنشستگان نیست

علی اصغر بیات افزود: چطور می‌شود اثرات گرانی و تورم و بالا رفتن هزینه‌های زندگی برای بازنشستگان و مستمری بگیران چند صندوق بازنشستگی متفاوت باشد مستمری بگیران خوش نشین برخی صندوق‌ها علیرغم آنکه از جمعیتی بسیار کمتر از کارگران مستمری بگیر تأمین اجتماعی برخوردارند، از حمایت تمام قد مسئولان در مجلس و دولت بهره‌مندند و کارگران بازنشسته و مستمری بگیر تأمین اجتماعی سالهاست دلخوش به وعده‌های رنگارنگی هستند که اگر محقق شوند، تغییر ناچیزی در معیشتشان رخ خواهد داد.

می‌خواهند حقوق بازنشستگان مشمول گذر زمان شود

وی افزود: در تعیین میزان افزایش حقوق کارگران سال ۹۹ شاهد اتفاقات عجیب و غریبی بوده‌ایم که تاکنون سابقه نداشته است. چند سالی است که بی توجهی و نقض آشکار قوانین، بیشترین صدمه را به قشر بی پناه و ضعیف کارگران و مستمری بگیران تأمین اجتماعی وارد کرده است. مواد قانونی ۴۱ و ۱۱۱ به خوبی گویا و راهگشای تصمیمات مربوط به این اقشار است. اما به نظر می‌رسد تفسیر به رأی قوانین رویه دائمی برخی مسئولان شده و علیرغم مشاهده فشارهای کمرشکن اقتصادی و کوچک شدن سفره بازنشستگان و مستمری بگیران تأمین اجتماعی، سیاسی کاری، بی توجهی به درخواست‌ها و امید به مشمول گذر زمان شدن را راه چاره یافته‌اند.

این در حالی است که به گفته علی دهقان کیا رئیس کانون بازنشستگان و مستمری بگیران تأمین اجتماعی استان تهران، در جلسه امروز شورای عالی کار قرار است مجدداً میزان افزایش حقوق کارگران و بازنشستگان مورد بررسی قرار گیرد و اگر نسبت به قبل درصد افزایش بیشتر شود هم برای کارگران و هم بازنشستگان حداقل بگیر و سایر سطوح تعیین تکلیف می‌شود.

دهقان کیا گفته است: اگر طی امروز و فردا میزان افزایش حقوق کارگران و بازنشستگان مشخص شود احتمالاً تا پایان خرداد پرداخت آن آغاز می‌شود اما در غیر این صورت به ماه بعد موکول خواهد شد.

وی تأکید دارد: براساس ماده ۴۱ قانون کار، تورمی که از سوی بانک مرکزی اعلام شده (۴۱.۲ درصد) باید مبنای افزایش حقوق امسال قرار گیرد و همچنین سبد هزینه خانوار نیز در این ماده مطرح شده است که سبد هزینه خانوار نسبت به سال گذشته یک میلیون و ۱۸۰ هزار تومان تفاوت دارد. براساس ماده ۴۱ قانون کار، تورمی که از سوی بانک مرکزی اعلام شده (۴۱.۲ درصد) باید مبنای افزایش حقوق امسال قرار گیرد و همچنین سبد هزینه خانوار نیز در این ماده مطرح شده است که تفاوت سبد هزینه خانوار نسبت به سال گذشته یک میلیون و ۱۸۰ هزار تومان است.

رئیس کانون بازنشستگان استان تهران در خصوص افزایش لجام گسیخته تورم هم گفته است: اگر قرار باشد تورم با همین سرعت افزایش پیدا کند در سال جاری بیش از ۴۱ درصد تورم خواهیم داشت چرا که امسال قیمت‌ها سر جای خودشان نیست که این برای قشر بازنشسته که حقوق کمی نیز دریافت می‌کند، نگران کننده است و قدرت خرید بسیاری از بازنشستگان کاهش پیدا کرده است. اگر دولت نتواند تورم بی پایه و اساس را کنترل کند، وضعیت زندگی و معیشتی بازنشستگان تأمین اجتماعی هر روز بدتر از روز قبل خواهد شد.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
انتشار یافته: ۶
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۸
0
5
8 خرداد تامين اجتماعي اعلام كرد: اگر مشكلي پيش نيايد، افزايش بازنشستگان در خرداد ماه انچام مي شود.
ديروز 17 خرداد براي كاري به شماره 1420 تماس گرفتم، در زماني كه منتظر پاسخگويي بودم، هر چند لحظه اعلام مي شد: تاكنون براي افزايش دستوري صادر نشده( به اين مضمون).
با اين متن شما، مشخص شد كه احتمال افزايش در تير ماه بيشتر است. بازنشستگان از صميم قلب آرزو دارند تا مسوولين در چنين شرايطي قرار بگيرند، بايد ديد اين دعاست يا نفرين كه به ذات اين روش برخورد با بازنشستگان برمي گردد.
بازنشسته
|
Germany
|
۱۰:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۸
0
12
به جان مردانگيتون آفتاب اين مطلب را سانسور نكنيد . من يك حداقل بگير بازنشسته تامين اجتماعي هستم . به دولت مي گويم . واضح و آشكار .شايسته است يكباره و بدون درد من را بكشيد نه ذره ذره و با درد . پول دوا و درمان كه ندارم حالا هم گرسنگي گريبان من را گرفته . بخدا قسم روز قيامت از مسببين اين بلايا نخواهم گذشت .
مرضیه
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۸
0
4
به از سه ماه انتظار هنوز اضافه حقوق را اعلام نکردید ما مستمر بگیران چشم انتظار هستیم
حمید رضا غلامرضایی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۸
0
1
با سلام‌ ما که هر چه نظر می نویسم درج نمیشه که ببینند ولی اگر هم درج نشد خواهشا به عرض مسولین برسانید ما بازنشسته تامین اجتماعی باید شکایت کنیم که توسط قوه قضائیه پی گیری شود افزایش حقوق مان را این دولت که به فکر ما نیست با این همه گرانی و اضافه شدن کرایه خانه ها الان نیازمند هستیم که حقوقمان اضافه شود ماه دیگه باید شکایتمان ا پی گیری کنیم با تشکر
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۸
0
2
من یک کارمند دولت هستم که به واسطه بیمه تامین اجتماعی بازنشسته تامین اجتماعی شده ام سوالم اینست چه فرقی بین من بیمه تامین اجتماعی با بیمه خدمات درمانیست هر دو برای دولت کار کرده ایم احتمالا ما بچه سر راهی بوده ایم اما خودمان نمی دانستیم حالا فهمیدیم.
اما مسئولین محترم با توجه به افزایش کارمندان دولت بیمه تامین اجتماعی بهتر است تبعیض را کنار بگذارید و به فکر همه باشید. امسال اگر اینکار را نکنید سالهای بعد مجبور خواهید شد. اما عدالت باید سرلوحه همه امور باشد. اینرا که یادتان نرفته
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۰
0
1
قابل توجه دولت محترم
حقوق خرداد بازنشستگان تامین اجتماعی بدون افزایش مانند سال 98 پرداخت می گردد
هر کی خوابه بیدارش کنید
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین