کد خبر: ۶۵۵۱۲۳
تاریخ انتشار : ۲۰ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۳:۰۵
یک داروساز، با بیان اینکه از شیرین بیان می توان در رفع ناراحتی های معده و انواع زخم های گوارشی و گاستریت استفاده کرد، گفت: در بسیاری از موارد این گیاه می تواند جایگزین داروهای معده شود.
آفتاب‌‌نیوز :

دکتر مریم ناصری با اشاره به خواص گیاه شیرین بیان، اظهار کرد: شیرین بیان از گیاهان لگومینوز و هم خانواده با نخود و حبوبات است و گل های بنفش رنگ دارد.

وی شیرین بیان را یک گیاه علفی با ریشه و ریزم چوبی دانست و افزود: قسمت مورد استفاده این گیاه دارویی مربوط به ریشه و ریزم آن است که به صورت پودر مصرف می شود و داخل ریشه زرد یا قهوه ای رنگ است.

این دکترای داروسازی، با بیان اینکه شیرین بیان به صورت جوشانده و غلیظ مصرف می شود، تصریح کرد: مقداری از پودر شیرین بیان را داخل آب سرد بگذارید تا حدود ۱۰ دقیقه حرارت مستقیم ببیند و بجوشد و بعد از صاف کردن، مورد استفاده قرار گیرد.

ناصری، با اشاره به اثر ضد سرفه و خلط آور جوشانده شیرین بیان، گفت: از این گیاه دارویی در انواع برونشیت ها و سرفه ها و حالت التهابی گلو استفاده می شود و به واسطه طعم شیرین و ملائمی که دارد، علاوه بر اثرات داروی، از آن به عنوان شیرین کننده سایر جوشانده ها و دم نوش های گیاهی استفاده می شود.

این متخصص گیاهان دارویی، با بیان اینکه از شیرین بیان می توان در رفع ناراحتی های معده و انواع زخم های گوارشی و گاستریت استفاده کرد، متذکر شد: در بسیاری از موارد این گیاه می تواند جایگزین داروهای معده شود.

وی با اشاره به عوارض ناشی از مصرف شیرین بیان،خاطرنشان کرد: افرادی که فشار خون دارند و یا گرفتار بیماری های قلبی و کلیوی و کبدی هستند، نباید شیرین بیان مصرف کنند، زیرا فشار خون را بالا می برد.

ناصری، یکی دیگر از کاربردهای شیرین بیان را کاهش التهاب موضعی دانست و تصریح کرد: از دم کرده و یا جوشانده این گیاه می توان به صورت دهان شویه برای رفع التهاب دهان استفاده کرد. همچنین ضماد شیرین بیان برای انواع شکستگی های استخوان و رفع التهاب مربوط به دررفتگی و ورم خاصیت دارد.

این دکترای داروسازی، گل ختمی را از خانواده پنیرکیان(مالواسه) دانست و ادامه داد: این گیاه گل های زیبایی به رنگ های صورتی و بنفش و زرد دارد و از گل و ریشه آن استفاده دارویی می شود.

وی گل ختمی را حاوی ترکیبات موسیلاژی دانست و اظهار کرد: این گیاه به خاطر لعابی که دارد قابل استفاده در انواع سرفه ها و برونشیت هاست.

این متخصص گیاهان دارویی، به خاصیت ملین و ملائم گل ختمی اشاره کرد و گفت: به واسطه ادرارآور بودن جوشانده این گیاه، مناسب برای بیماران کلیوی است. همچنین در بیماری های پوستی مانند اگزما و التهاب پوست، خاصیت نرم کنندگی دارد.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین