کد خبر: ۶۵۵۶۹۳
تاریخ انتشار : ۲۴ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۴:۰۰
پایان خوش برای قصه قصاص؛
مدیر ندامتگاه مرکزی کرج از اخذ ۱۱ مورد گذشت شاکی از اجرای حکم قصاص از ابتدای سال تا کنون خبر داد.
آفتاب‌‌نیوز :

ایرج فتاحی روز شنبه ۲۴ خرداد در جمع خبرنگاران اظهار کرد: به همت مددکاران ندامتگاه مرکزی کرج و قاضی شبعه ۶ اجرای احکام کیفری کرج، با جلب رضایت اولیای دم حکم قصاص مددجو س.خ در آخرین لحظات و پای چوبه دار لغو و به پرداخت دیه تبدیل شد.

وی ادامه داد: هدف از قصاص همانطور که قرآن تصریح می‌کند حفظ حیات عمومی اجتماع و پیشگیری از تکرار قتل و جنایات است اما در کنار قصاص توصیه قرآن و ائمه بر گذشت و عفو نیز استوار است بر این اساس مدیریت و کارکنان ندامتگاه مرکزی کرج تمام تلاش خود را بر گذشت و عفو شاکیان به کار می‌گیرند.

این مسئول ادامه داد: ۸۰ درصد اجرای حکم‌ها در این ندامتگاه با گذشت شاکی و یا دریافت دیه مختومه می‌شود.

فتاحی توضیح داد: مددجو س.خ سال ۹۱ به خاطر درگیری‌های شخصی با یکی از اقوامش، وی را با سلاح گرم به قتل می‌رساند و طی این سال‌ها مددکار زندان به دنبال اخذ رضایت از اولیای دم بوده است.

مدیر ندامتگاه مرکزی کرج اضافه کرد: بخشش و عفو یکی از دشوارترین تصمیمات انسان است و هر کسی نمی‌تواند از این حق به راحتی چشم بپوشد و در جلسات مذاکره با اولیای دم ما همواره تاکید بر حق و حقوق آنها داریم.

فتاحی در خصوص اجرای حکم روز گذشته که منجر به اخذ رضایت شد افزود: پس از مذاکره نهایی با اولیای دم که تا پای چوبه دار کشیده شد و چهار ساعت نیز به طول انجامید، مقرر شد اولیایی دم با اخذ دیه با مبلغ مورد مصالحه قاتل را عفو نمایند.

وی در پایان گفت: از ابتدای سال توانسته‌ایم در هفت پرونده مشروط به اخذ دیه و چهار پرونده نیز بدون اخذ دیه، رضایت اولیای دم را جلب کنیم.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین