کد خبر: ۶۵۶۴۹۲
تاریخ انتشار : ۲۹ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۳:۱۹
مدیر بهره برداری و نگهداری از تاسیسات آبی و برقابی از کاهش ۱۵ درصدی ورودی آب مخازن سدهای تهران خبر داد و گفت: در صورت عدم رعایت الگوی مصرف دچار مشکل می‌شویم.
آفتاب‌‌نیوز :

محمد شهریاری مدیر بهره برداری و نگهداری از تاسیسات آبی و برقابی شرکت آب منطقه ای استان تهران  درباره ذخایر سدهای پنجگانه استان تهران اظهار کرد: علی‌رغم بارندگیهای مناسب با کاهش ۱۵ درصدی ورودی مخازن مواجه هستیم.

وی در ادامه به کاهش ۱۵ درصدی ورودی مخازن اشاره کرد و گفت: با توجه به این کاهش طبیعتاً در پیک گرما و شرایط گرمایی که درحال شکل گیری است اگر مدیریت مصرف و رعایت الگوی مصرف را نداشته باشیم مطمئنا دچار مشکل می‌شویم.

کاهش ۱۵ درصدی ورودی آب به سدهای تهران

مدیر بهره برداری و نگهداری از تاسیسات آبی و برقآبی درباره میزان ذخایر سدها بیان داشت: در حال حاضر یک میلیارد و ۱۳۹ میلیون مترمکعب ذخایر سدهای پنجگانه استان تهران بوده که در مقایسه با یک میلیارد و ۲۰۹ میلیون مترمکعب روز مشابه سال گذشته ۷۰ میلیون متر مکعب کاهش ذخیره آب داریم.

شهریاری در همین رابطه ادامه داد: درحال حاضر میزان ذخیره سد امیرکبیر ۱۸۲ میلیون متر مکعب، سد لتیان ۶۰ میلیون متر مکعب، سد لار ۲۳۶ میلیون متر مکعب، سد طالقان ۴۲۱ میلیون متر مکعب و سدماملو ۲۴۱ میلیون متر مکعب می‌باشد.

وی از افزایش ۱۷ درصدی بارندگی‌ها خبر داد و گفت: از ابتدای سال آبی تا‌کنون ۴۵۳ میلیمتر بارندگی داشتیم که سال گذشته این مقدار ۳۸۵ میلیمتر بوده اما علیرغم افزایش بارندگی ها با کاهش ۱۵ درصدی ورودی آب به مخازن سدهای تهران مواجه هستیم.

مدیر بهره برداری و نگهداری از تاسیسات آبی و برقابی درباره علت کاهش ورودی‌ها گفت : با توجه به وضعیت تراکم برفی حوضه آبریز سد‌ها و آب معادل برف و همچنین روان آب‌های حاصل از ذوب برف باعث شده متاسفانه کاهش ۱۵ درصدی ورودی‌ها را شاهد باشیم.

شهریاری در ادامه افزود: کاهش ۷۰ میلیون مترمکعبی ذخایر مخازن که بخشی از آن ناشی از کاهش ورودی و بخشی از آن هم افزایش مصرفی بوده که از ابتدای سال با توجه به شیوع بیماری کرونا در کشور و بویژه در حوزه عملکرد تهران بالا رفته و اگر این روند ادامه پیدا کند می‌تواند مشکلاتی را به دنبال داشته باشد.

وی درباره وضعیت سفره های زیر زمینی مطرح کرد: با توجه به وضعیت خوب منابع آبی طی ۲ سال گذشته که معمولا از بهمن ماه مدیریت مخازن و تخلیه سدها را به منظور افزایش حجم مخازن برای کنترل سیلابهای بهاری انجام می شود و حجم آب رهاسازی شده از سدها در حوضچه های تغذیه مصنوعی پایین دست سدها جهت تغذیه مصنوعی سفره های آب زیر زمینی بوده و این موضوع در تغذیه آبخوان تاثیر گذار بوده و در بلند مدت محسوس خواهد بود.

مدیر بهره برداری و نگه‌داری از تاسیسات آبی و برقابی در توصیه‌ای به شهروندان جهت رعایت الگوی مصرف خاطرنشان کرد: در سال جاری و در حوزه عملکرد آب تهران و کانال‌های آبیاری و سد‌های تهران تاکنون ۸ نفر فوت شده اند که با توجه به شروع فصل گرما و افزایش دما و همچنین تعطیلات و مسافرت‌ها در صورت عدم رعایت نکات ایمنی و عدم توجه به علائم هشدار و تذکرات و ورود غیرمجاز و شنا در سدها و کانالهای آبیاری توسط شهروندان بروز حوادث ناگوار برای خانواده‌ها را به دنبال خواهد داشت که در این خصوص توجه جدی به هشدارها را از همشهریان محترم و گردشگران عزیز خواستاریم.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین