کد خبر: ۶۵۶۵۳۹
تاریخ انتشار : ۲۹ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۹:۴۰
چین امروز پنجشنبه همزمان به امضای مصوبه کنگره آمریکا توسط "دونالد ترامپ" رییس جمهوری این کشور برای تحریم مقامات چین و همچنین بیانیه مشترک اعضای گروه هفت که در آن خواستار بازنگری در «لایحه امنیتی هنگ‌کنگ» شده بودند واکنش نشان داد.
آفتاب‌‌نیوز :

وزارت امور خارجه چین در پاسخ به اقدام آمریکا در تصویب لایحه به اصطلاح «سیاست های حقوق بشری اویغور ۲۰۲۰» و تبدیل آن به قانون با انتشار بیانیه ای اعلام کرد این قانون عمدا وضعیت حقوق بشر در "شین جیانگ" (سینکیانگ) چین را نفی کرده و به شکل تخریب کننده ای به سیاست دولت چین برای اداره این منطقه حمله کرده است که آشکارا اقدامی به منظور نقض اصول اساسی حقوق بین المللی و مداخله در امور داخلی چین است دولت چین و مردم نسبت به این اقدام بسیار خشمگین هستند و قاطعانه با آن مخالفت می کنند.

در این بیانیه تصریح شده است: مساله "شین جیانگ" هیچ ربطی به حقوق بشر و یا قومیت و دین خاصی ندارد بلکه مساله مبارزه با تروریسم و جدایی طلبی است شین جیانگ از حضور افراط گرایان، تروریست ها و جدایی طلبان رنج برده و جان و مال مردم آن منطقه به طور جدی مورد تهدید قرار گرفته است.

انتقاد شدید چین از آمریکا و گروه هفت

وزارت خارجه چین تاکید کرده است: اقدامات شین جیانگ برای حل ریشه ای این مسائل و پیشگیری از بروز مجدد آنها نه تنها با قوانین چین مطابقت دارد، بلکه به نوعی، اقدامات در راستای اجرای ابتکار جهانی برای مبارزه با تروریسم و از بین بردن افراط گرایی و مصوبه هایی مانند «راهبرد جهانی مبارزه با تروریسم سازمان ملل» و «برنامه عملیات برای پیشگیری از خشونت های افراط گرایانه» به شمار می آید.

در این بیانیه آمده است: کارهای مختلفی که در شین جیانگ انجام شده است به طور موثر مانع بروز خشونت های تروریستی مکرر در آن منطقه شده و تا حد زیادی، حافظ وحدت کشور، امنیت ملی و حقوق اساسی شهروندان شین جیانگ از جمله حق زندگی، حق سلامتی و حق توسعه بوده است در طول سه سال گذشته، هیچ مورد خشونت تروریستی در شین جیانگ رخ نداده و قومیت ها و ادیان مختلف با صلح و برابری همزیستی دارند و مردم نیز از یک زندگی آرام و صلح آمیز برخوردارند اعضای جامعه بین المللی نیز نسبت به سیاست دولت چین برای اداره شین جیانگ اظهار نظرهای مثبتی داشته اند.

بیانیه وزارت خارجه چین، «تروریسم و افراط گرایی» را دشمن جامعه بشری عنوان کرده و آورده است: تلاش های ضد تروریسم و افراط گرایی کشورهای مختلف را نباید با مقیاس های متفاوت سنجید و یا عمدا برخلاف اخلاق بین المللی و وجدان انسانی تحریف کرد آمریکا با تصویب این لایحه، در واقع واقعیت های مربوط را نادیده گرفته و درستی و نادرستی را معکوس کرده و در تلاش است تا اقدامات ضد تروریسم، جدایی طلبی و افراط گرایانه شین جیانگ را با جلوه ای زشت و کثیف نشان دهد.

در ادامه این بیانیه آمده است: این اقدام آمریکا کاملا بیانگر یک بام و دو هوای آن کشور و توطئه آن برای آسیب رسانی به حاکمیت و امنیت چین و شکاف انداختن میان قومیت های مختلف چین و تخریب توسعه، شکوفایی و ثبات شین جیانگ و جلوگیری از توسعه و اقتدار چین است.

واکنش چین به بیانیه گروه هفت درباره لایحه امنیتی هنگ‌کنگ

وزارت خارجه چین همچنین امروز پنجشنبه به بیانیه مشترک اعضای هفت کشور بزرگ صنعتی جهان موسوم به گروه هفت واکنش نشان داد و درخواست مطرح شده در آن برای بازنگری در لایحه امنیتی هنگ‌کنگ را «قاطعانه» رد کرد.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین