کد خبر: ۶۵۶۹۵۹
تاریخ انتشار : ۰۱ تير ۱۳۹۹ - ۱۰:۰۰
تعداد نظرات: ۴ نظر
حدود ۸۷ درصد از بیماران کووید۱۹ گرفتار چاقی، دیابت و بیماری زمینه‌ای بوده‌اند
وزیر بهداشت گفت: در هیچ کجای کشور هنوز موج اول کرونا را به طور کامل تجربه نکرده‌ایم.
آفتاب‌‌نیوز :

دکتر سعید نمکی در اجلاس مجازی روسای دانشگاه ها و دانشکده های علوم پزشکی سراسر کشور اظهار داشت: حتی در استانهایی که فکر می کنیم موج اول کرونا را پشت سر گذاشته ایم، موج اول را به طور کامل تجربه نکرده ایم.

وزیر بهداشت گفت: از دیدگاه اپیدمیولوژیک وقتی بیش از ۳۵ یا ۴۰ درصد از جمعیت، تجربه یک بیماری را داشته باشند و بعد بیماری فروکش کرده باشد، باید فکر کنیم تعدادی بیمار علامت دار و تعدادی بدون علامت با پاتوژن ویروس، تماس داشته اند.

در حال تجربه کردن موج اول کرونا هستیم

وی اضافه کرد: در کشور در حال تجربه کردن موج اول کرونا هستیم اما ممکن است شکل موج اول کرونا با آنچه در استان دیگری تجربه کرده ایم، متفاوت باشد. باید باور کنیم و به مردم هم بگوییم که ویروس کرونا تمام نشده، پیک بیماری رد نشده و کرونا، یک ویروس پیچیده تو در توی صد هزار چهره است و ممکن است یک پروتکل درمانی در یک منطقه جواب دهد و در منطقه دیگری جواب ندهد.

وزیر بهداشت افزود: از روز اول شیوع کرونا در چین به همکاران و معاونینم گفتم که این ویروس، با تمام ویروس هایی که دیده اید، متفاوت است. بنده به عنوان یک ایمونولوژیست معتقدم که این ویروس، یک شتر گاو پلنگ است که می تواند گاز بگیرد و لگد و شاخ بزند.

رفتار مختلف ویروس کرونا

وزیر بهداشت تصریح کرد: امروز بیشتر از قبل معتقدم که ویروس کرونا، بسیار پیچیده و هنوز هم ناشناخته است. هرگز فکر نکنیم که رفتار ویروس با روز قبل و در اقلیم های مختلف، یکسان است. رفتار ویروس کرونا در جنوب کرمان با هرمزگان و یا میناب با بندرعباس و شهرهای دیگر، کاملا متفاوت است. بنابراین ویروس کرونا در اقلیم، نژاد و آب و هوای مختلف، بروز متفاوتی دارد.

نمکی در خصوص آمادگی پرسنل برای روزهای آینده مقابله با کرونا، گفت: در استان‌هایی که هنوز گرفتاری عمده ای ندارند و از گرفتاری قبلی عبور کرده اند، از معاونین پرستاری و درمان خواسته ام تا مهلتی دهند که همکاران کادر درمانی بتوانند نفس بکشند و با ارائه تسهیلاتی بتوانند به همراه خانواده هایشان، با رعایت اصول بهداشتی سفر کنند تا اگر طوفان جدیدی در راه بود بتوانیم همکاران تازه نفسی داشته باشیم.

حدود ۸۷ درصد از بیماران کووید۱۹ گرفتار چاقی، دیابت و بیماری زمینه ای بوده‌اند

وی خاطرنشان کرد: تا امروز حدود ۸۷ درصد از بیماران کووید ۱۹، گرفتار چاقی، دیابت و بیماری زمینه‌ای بودند. سیاست ما باید این باشد که تخت‌های بیمارستانی کمتری درگیر شود و اجازه ندهیم که افراد پرخطر به فازهای بعدی بیماری بروند. گروه هدف ما از این بعد افراد بالای ۶۰ سال، بیماران دارای بیماری زمینه‌ای و افراد چاق و دارای اضافه وزن است. سه روز قبل در استان هرمزگان دختربچه ۱۰ ساله‌ای بر اثر کرونا فوت کرد که با پدر و مادر خود برای گردش به قشم سفر کرده بودند و تنها مشکل این فرد، اضافه وزن بود.

فرصت طلایی دانشگاه‌ها برای تغییر سبک زندگی، الگوی تغذیه و کاهش وزن

وزیر بهداشت افزود: باید وزن افراد را در افراد بالغ، کودکان و گروه های مختلف، کنترل کنیم و این فرصت را برای کار ویژه دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی در تغییر سبک زندگی، الگوی تغذیه و کاهش وزن به عنوان یک عامل خطر برای گروه‌های مختلف جمعیتی غنیمت بشماریم. باید گروه‌های پرخطر را دریابیم و خدمات الکترونیک را برای آنها توسعه دهیم و باید بتوانیم داروهای مورد نیاز آنها را به راحتی و درب منازل آنها تحویل دهیم و پزشکی از راه دور را برای این گروه‌ها، فعال‌تر کنیم.

بیش از ۱۰ برابر سال گذشته به دنبال تامین واکسن آنفلوآنزا هستیم

نمکی تاکید کرد: حتما باید به همپوشانی و همزمانی کرونا و آنفلوآنزا در فصل پاییز توجه ویژه کنیم. به همین دلیل بیش از ۱۰ برابر سال گذشته به دنبال تامین واکسن آنفلوآنزا هستیم. البته تقاضا برای این واکسن در دنیا افزایش یافته و تامین آن راحت نیست، اما با راهکارهایی که دنبال می‌کنیم، گروه‌های پرخطر از جمله مادران باردار، سالمندان و بیماران دارای بیماری زمینه‌ای را واکسینه می‌کنیم.

نمی‌توانیم آموزش در دانشگاه‌های علوم پزشکی را تعطیل کنیم

وی یادآور شد: نمی‌توانیم در شرایط کرونا، آموزش در دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی را تعطیل کنیم چون نوع آموزش‌ها به گونه‌ای است که نمی‌توانیم همه آنها را به صورت مجازی ارائه کنیم. دانشگاه ها و دانشکده های علوم پزشکی در توسعه زیرساخت های فضای مجازی حتما تلاش کنند، اما بخش های حضوری مانند آزمایشگاه ها و آموزش های بالینی را نمی توانیم به صورت مجازی آموزش دهیم. خوابگاه ها را باید بگونه‌ای مدیریت کنیم که پروتکل های بهداشتی به طور کامل رعایت شوند.

لزوم همراهی دانشگاه ها با دانشجویان برای میهمانی در دانشگاه‌های نزدیک محل سکونت

وزیر بهداشت گفت: از روسای دانشگاه ها و دانشکده های علوم پزشکی تقاضا دارم که در مورد پذیرش یک ترم میهمانی دانشجویان در دانشگاه‌های نزدیک به محل سکونت‌شان، همراهی کنند. باید استانداردها را منطبق با ضرورت‌های کشور ببینیم چون شرایط متفاوت است.

فکر کنیم که حداقل دو سال باید با کرونا زندگی کنیم

نمکی با اشاره به سختی های اقتصادی سال جاری، گفت: این سختی ها و محدودیت ها می طلبد که دو سیاست اصلی را مورد توجه قرار دهیم؛ یکی حداکثر کردن صرفه جویی و دیگری تلاش برای افزایش بهره وری و کارآمدی منابع و راه سومی هم نداریم. درآمدهای اختصاصی دانشگاه ها کاهش یافت و سعی کردیم به نحوی جبران کنیم، اما این به آن معنی نیست که در ماه‌های آینده دوباره دچار چنین چالشی نشویم، اما از روسای دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی می‌خواهم که فکر کنند که قرار است حداقل دو سال باید با کرونا زندگی کنیم.

وی اظهار داشت: در زمان وزارت استاد دکتر فاضل، قانون هیات امنای دانشگاه های علوم پزشکی ابداع شد چون اعتقاد بر این داشتیم که دانشگاه رشید، دانشگاه مستقل است و دانشگاه مطیعی که با تغییر یک وزیر به شدت بهم می ریزد، اصلا قدرتمند نیست. دانشگاه هایی که استقلال دارند، نیاز چندانی به منابع دولتی ندارند.

دانشگاه ها باید خلق ثروت کنند

وزیر بهداشت گفت: اگر قرار است هیات امنای یک دانشگاه تصمیمات خود را با منابع دولتی بگیرد، باید بتواند خلق ثروت کند. تئودور شولتز یکی از اقتصاددانان آمریکا است که سال ۱۹۶۰ رییس انجمن اقتصاد آمریکا بوده و می گوید که به دانشگاه ها به عنوان مرکز هزینه نگاه نکنید بلکه به عنوان مرکز سرمایه توجه کنید. اگر امروز دانشگاهی مقاطع تحصیلات تکمیلی آن دو برابر شد، سه تا پنج سال بعد، اثرات این افزایش ظرفیت را در درآمد سرانه آن ببینید.

بنابر اعلام روابط عمومی وزارت بهداشت، در این نشست، گزارش هایی از مشکلات، چالش ها و پیشنهادات حوزه های آموزش، بهداشت، درمان و توسعه که توسط چهار دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، تبریز، شیراز و مشهد جمع آوری شده بود، ارائه و بررسی شد.

این مراسم اولین اجلاسی بود که به همت مهندس موهبتی معاون حقوقی و امور مجلس وزارت بهداشت برگزار شد.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
انتشار یافته: ۴
ناشناس
|
Azerbaijan
|
۱۱:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۱
0
4
چرا همش آینده رو پیش بینی میکنید؟ حتما لازم نیست موج دوم بیاد. بیماری دیگه دلار نیست هر روز به نفع خودتان آمارسازی کنید یک روز بگید موج دوم شروع شده روز دیگه بگید هنوز موج اولیم. اینهارو ول کنید فکری به حال الان مردم بکنید. اگه این همه وقت و تلاشی که برا روانشناسی مردم تلف کردید که پولو از یک جیبشون بگیرید به اون یکی جیبشون البته نصفشو تحویل بدید به فکر چرخه اقتصاد از طریق تولید و خود کفایی بودید الان به خدا وضعمون این نبود.
کاوه
|
United Kingdom
|
۱۴:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۱
0
3
آقای وزیر اگر موج‌اول را هنوز طی نکرده ایم چگونه است که اجازه گشایش تجاری داده اید. واقعیت این هست به خاطر بی تدبیری در کنترل ویروس شکست خوردید وقبل از اینکه به خودتان بیائید این ویروس سراسر مملکت را فرا گرفت. بر همین اساس تصمیم گرفته شد تا میزان تست درحد نازلی نگه داشته شود تا آمار فوتی ها در حد قابل هضمی باقی بماند. بارزی برنامگی و بسیار زود اقدام به گشایش اقتصادی کردید چون دیگر چاره ای نداشتید. گشایش بی برنامه منتج به گسترش ابتلا به ویروس شده و تعداد فوتی ها افزایش یافته است در حالیکه میزان تست کردن در حد قبلی باقی مانده است. این سیاست غلط بر بی توجهی مردم در وخامت اوضاع دامن زده و مزید بر علت شده و موج دوم با شدت بیشتری خود را نشان داده است. با همین آمار نیمبندی که داده میشود و آمار مراکز علوم‌پزشکی مشخص هست که از هر هزار نفر صد و پنجاه نفر مبتلا شده اند. از میان این تعداد مبتلایان تنها سی نفر به بیمارستان‌ها، چه بخاطر مسائل پزشکی و یا اقتصادی، مراجعه کرده اند. از این سی نفر بیست و پنج نفر بهبود یافته اند. از صد و بیست نفر مبتلا شده باقی مانده یک سوم مرگ خاموش دارند. بنابراین میزان فوتی ها قویا بیش از دو برابر اماریست که منتشر میشود و میزان مبتلایان در حدود ۹ میلیون نفر هست. واقعیت را به مردم بگوئید. موج دوم فرا رسیده و اگر مقابله مناسبی با آن نشود رشد فزاینده آن دامن همه را خواهد گرفت،‌چرخ اقتصادی فلج خواهد شد و مملکت به ویرانه ای تبدیل خواهد شد..
امیری
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۱
0
0
اززحمات وزیرپرتلاش وکادرفداکاردرمانی بی نهایت سپاسگذاریم . مردم رعایت کنند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۲
0
0
قطعا موج دوم هم در حال تمام شدن هست و اصلا آماری که دادن با هیچ واقعیتی همخوانی ندارد.
اینو دیگه همه مردم میدونن.از نبودن تخت در بیمارستانهای ماهشهر و دزفول و شوشتر و شوش راحت میشه اینو فهمید که آمارمبتلایان بسیار بالاهستش و البته چون خیلی ها ناقل بی علامت هستند پس به چشم نمیان
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین