کد خبر: ۶۵۷۵۳۳
تاریخ انتشار : ۰۴ تير ۱۳۹۹ - ۱۱:۲۴
سرپرست معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز در خصوص مرگ و میر جوانان بر اثر ابتلا به کرونا گفت: یکی از عوامل مهم در مرگ جوانان چاقی است و افرادی که توده بدنی آنها بالای ۴۰ بود سن مرگشان پایین می‌آید.
آفتاب‌‌نیوز :

دکتر سیدمحمد علوی سه‌شنبه شب در برنامه زنده تلویزیونی سیمای خوزستان بیان کرد: هر جامعه‌ای که بخواهد سلامت را از طریق درمان پیگیری کند مسیر را اشتباه رفته است چرا که مسیر سلامت از مسیر پیشگیری می‌گذرد.

وی افزود: همه افراد جامعه در برابر همه بیماری‌ها به ویژه بیماری‌های عفونی در مرحله مقابله و کنترل سهم دارند و در مقابله با کووید ۱۹ نیز، سهم نخست را مردم دارند؛ اگر در مقابله با بیماری مشارکت مردم نباشد هیچ برنامه‌ای ضمانت اجرایی ندارد و موفق نمی‌شود.

وی با اشاره به نقش وزارت بهداشت و درمان و دیگر ارگان‌های مسوول در این‌حوزه بیان کرد: سهم هیچ ارگانی مانند وزرات بهداشت و درمان در مقابله با بیماری‌ها نیست، پس از آن دولت نقش به سزایی در کنترل بیماری دارد.

سرپرست معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی اهواز ادامه داد: دولت از طریق پشتیبانی، حمایت، تامین اعتبارت و تجهیزات بیمارستان‌ها و دانشگاه‌ها نقش ایفا می‌کند و بدون کمک دولت، اعتبارات و در اختیار گذاشتن تجهیزات، نمی‌توان کاری کرد.

وی با بیان اینکه پس از دولت حاکمیت به خاطر تعیین سیاست‌های کلی نقش مهمی دارد توضیح داد: در برنامه مقابله با کووید ۱۹، رهبر معظم انقلاب همه نهادها را برای کمک به وزارت بهداشت موظف کرد و رییس ستاد را دولت تعیین کرد تا بتواند از این طریق همه ارگان‌ها را هماهنگ کند.

سلامتی مردم در گرو دستان پاک

علوی بیان کرد: فراموش نکنیم کرونا یک بیماری رفتاری است اگر سبک زندگیمان را عوص نکنیم هرگز نمی‌توانیم در مقابل این بیماری کاری کنیم، بارها و بارها اعلام شده برای پیشگیری از این بیماری شستن دست‌ها نقش عمده‌ای دارد، اگر آموزش منجر به تغییر رفتار نشود هیچ اتفاقی صورت نخواهد گرفت. ما که نمی‌توانیم به زور وارد خانه مردم شویم و بگوییم دستان خود را با آب و صابون بشوید بلکه مردم باید خودشان آگاه شده باشند که سلامتیشان در گرو دستان پاک است.

وی فاصله‌گذاری اجتماعی را دومین اقدام مهم در پیشگیری از ابتلا به کرونا بیان کرد و گفت: وقتی اعلام می‌شود ویروس کرونا از فردی به فردی دیگر از طریق قطرات تنفسی منتقل می‌شود و حداقل فاصله برای پیشگیری ۲ متر است مردم باید این مساله را به صورت خودجوش انجام دهند؛ وقتی هشدار می‌دهیم که از خانه خارج نشوید و در مراسم ترحیم و عروسی شرکت نکنید، به مسافرت نروید، از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده نکنید براساس سند و منابع علمی حرف می‌زنیم و هر آنچه می‌گوییم منبع موثق علمی دارد.

سرپرست معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی اهواز ادامه داد: یکی از مهم‌ترین اقدامات استفاده از ماسک است، وقتی ماسک می‌زنیم هم عفونت را به دیگران منتقل نمی‌کنیم و هم اینکه از دیگران عفونت به ما منتقل نمی‌شود. در واقع با استفاده از ماسک از انتقال میلیون‌ها ذره ویروسی در محیط جلوگیری می‌شود. یک فرد آلوده اگر حرف نزند و فقط نفس بکشد در هر دقیقه می‌تواند ۲۰ ذره ویروسی تولید کند، اگر صحبت کند ۲۰۰ ذره و اگر سرفه و عطسه کند ۲۰۰ میلیون ذره را در فضا منتشر می‌کند، بنابراین اگر در ۲۰۰ میلیون ذره ماسکی زده نشود و فاصله‌گذاری هم نباشد به طور قطع اطرافیان مبتلا می‌شوند.

وی با اشاره به قرنطینه خانگی برای مبتلایان گفت: قرطینه خانگی برای چهار گروه است اول گروهی که مبتلا می‌شوند ولی نیاز به بستری در بخش عفونی ندارند، دوم گروهی که مبتلا می‌شوند و دوره حاد بیماری را در بیمارستان می‌گذرانند و قابل ترخیص هستند اما چون درمانشان کامل نشده باید در قرنطینه خانگی باشند، سوم گروهی که در تماس با بیماران هستند و چهارم کسانی که تستشان مثبت شده ولی علایم بالینی ندارند.

علوی ادامه داد: یکی از ویژگی‌های قرنطینه و خودمراقبتی این است که فرد در یک اتاق جداگانه در منزل قرار بگیرد و اگر امکان داشتن اتاق جداگانه میسر نیست حداقل در فاصله ۲ متری با دیگران قرار گیرد؛ اگر کسی در قرنطینه خانگی است و بنا است دیگران را مبتلا نکند باید مورد حمایت قرار گیرد و کسانی که از این افراد مراقبت می‌کنند باید حتما از ماسک استفاده کنند.

وی ادامه داد: اگر کسی در قرنطینه خانگی قرار دارد نباید کسی به عیادت یا ملاقات وی برود و فرد مبتلا نیز حتی برای انجام کارهای ضروری نباید از خانه خارج شود؛ اگر افراد مسن دارای بیماری زمینه‌ای در قرنطینه خانگی هستند و داروهای مربوط به فشار، دیابت یا بیماری‌های قلبی و عروقی مصرف می‌کنند حتما باید مصرف این داروها به آنها یادآوری شود.

سرپرست معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی اهواز بیان کرد: افرادی که قرنطینه خانگی می‌شوند نیاز دارند که کادر بهداشتی مدام با آنها در تماس باشند. این افراد نیاز به حمایت روانی نیز دارند، حمایت روانی افراد مبتلا و اطرافیان آنها بسیار مهم است چه بسا کسانی در این مدت یکی از نزدیکانشان فوت کرده باشد اما با توجه به شرایط نمی‌توانند غم خود را بیان کنند، مراسم بگیرند، در این حوزه نیز یک برنامه حمایت روانی در نظر گرفته‌ایم که گزارش آن را به زودی ارایه می‌دهیم.

وی با اشاره به ایمنی گله‌ای در مقابل بیماری ناشی از کرونا گفت: این طرح در برخی کشورها مثل نروژ و سوئد در حال اجرا است و بدین گونه است که هیچ کاری در مقابل این ویروس انجام نمی‌دهند تا همه به یک ایمنی برسند اما وزرات بهداشت با این طرح در کشور خودمان مخالف بود و تمامی فعالیت‌ها در جهت مداخله با بیماری صورت گرفت چرا که هنوز نمی‌دانیم آیا در همه افرادی که مبتلا می‌شوند آنتی بادی تولید می‌شود یا خیر.

تفاوت دزفول با سایر شهرستان‌ها از نظر ابتلا به کرونا چشمگیر نیست

رییس دانشگاه علوم پزشکی دزفول نیز گفت: آمار مبتلایان به کرونا در دزفول تفاوت زیادی با دیگر شهرستان‌ها ندارد اما وظیفه ما این است پیش از رسیدن به مرحله بحرانی هشدار دهیم وگرنه اگر قرار باشد به بحران برسیم و پس از آن هشدار دهیم ارزشی ندارد.

دکتر یوسف پریدار بیان کرد: وقتی میزان اشغال تخت‌های بیمارستانی ما به ۹۰درصد می‌رسد ما وضعیت بحران را اعلام‌ می‌کنیم با این وجود تمام پزشکان، پرستاران و کادر درمانی پای کار هستند و تا این لحظه هیچ بیماری نداشتیم که خدمات دریافت نکند یا از بیمارستان برگشت بخورد.

وی با بیان اینکه آزمایشگاه‌های تست کرونا در دزفول فعالند توضیح داد: همچنین در حال تجهیز تخت‌های بیشتری به تجهیزات ونتیلاتور و آی سی یو هستیم و در ‌هفته جاری و هفته آینده ۲۰ تخت آی سی یو اضافه می‌شود.

رییس دانشگاه علوم پزشکی دزفول گفت: وقتی یک مساله‌ای مانند کرونا ادامه پیدا می‌کند موجب خستگی کادر درمانی و در نتیجه بالا رفتن ضریب خطا می‌شود از این رو باید مواظب باشیم کادر درمانی ما توانشان را از دست ندهند.

به گزارش ایرنا ویروس کرونا نخستین بار در شهر ووهان چین شناسایی شد و تاکنون به بیش از ۲۰۰ کشور سرایت کرده است که سازمان بهداشت جهانی را برآن داشته تا وضعیت فوق‌العاده اعلام کند.

خوزستان دربحث شیوع بیماری کرونا از یک ماه پیش در وضعیت قرمز قرار گرفته است و در روزهای اخیر تعداد مبتلایان این استان به نحو چشمگیری افزایش یافته است.

مسوولان دانشگاه علوم پزشکی اهواز بالا رفتن آمار مبتلایان به ویروس کرونا در خوزستان را ناشی از رعایت نکردن پروتکل‌های بهداشتی توسط اصناف، مردم و ادارات و همچنین افزایش بیماریابی عنوان کرده‌اند.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین