کد خبر: ۶۵۸۱۱۶
تعداد نظرات: ۱۰ نظر
تاریخ انتشار : ۰۷ تير ۱۳۹۹ - ۱۷:۴۳
رئیس مجلس شورای اسلامی با یادآوری جایگاه مجلس شورای اسلامی گفت: مجلس باید در رأس امور قرار گیرد.
آفتاب‌‌نیوز :

محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی امروز(شنبه، هفتم تیر) با حضور در جلسه برگزاری آزمون انتخابی دبیران کمیسیون‌های تخصصی مجلس شورای اسلامی، رکن رشد و تحول در هر مجموعه را نیروی انسانی برشمرد و گفت: اگرچه در بحث توسعه همواره بر منابع مادی و انسانی اشاره می‌شود، اما منابع انسانی تنها رکن توسعه است، زیرا منابع مادی هم با توان و ظرفیت انسانی فراهم می‌شود، به این معنی که افراد با تدبیر، خلاقیت و مدیریت، منابع مادی را با خود همراه میکنند.

رئیس مجلس در ادامه با یادآوری هفته قوه قضائیه به نقل قولی از شهید بهشتی پرداخت و خاطرنشان کرد: شهید بهشتی رضوان الله علیه وجود هر حجابی بین کارگزار و مردم، کارگزار و کارمندانش را خلاف شرع میدانست، یعنی بر این باور بود که تحت هیچ شرایطی در نظام اسلامی نباید ارتباط بین کارگزار و مسئول با زیردستان و مردم قطع شود و در این میان واسطهای حتی به بهانه امنیت و حفظ جان ایجاد شود.

قالیباف: مجلس باید در رأس امور قرار گیرد

قالیباف افزود: در بزرگداشت شهید بهشتی از ایشان بیاموزیم که در نظام اسلامی ارتباط بین مسئول و کارگزار با مردم و کارکنان و مجموعه خود باید چگونه باشد.

رئیس مجلس با تأکید بر اهمیت نیروی انسانی، وجود فساد، تبعیض و مؤثر بودن تحریم‌ها را ریشه در ناکارآمدی و ضعف در مدیریت دانست و گفت: مدیریت برای حل و فصل چنین مشکلاتی باید به نیروی انسانی توجه ویژه داشته باشد؛ اساس کار در مدیریت است به طوریکه وجود مدیران به همراه منابع و ظرفیت‌های انسانی، خلاقیت‌ها، وقت گذاریها و علم و دانش میتواند مؤثر واقع شود.

قالیباف با تأکید بر اینکه مشکل کشور امکانات و منابع نبوده بلکه مدیریت است، افزود: قانون اساسی دو رکن صحن و کمیسیون برای مجلس شورای اسلامی تعریف می‌کند، به طوریکه تمامی پشتوانه فنی و محتوایی صحن در اختیار کمیسیونها است که محتوا و کارِ کارشناسی دقیق و خداپسندانه را تنظیم و به صحن ارسال می‌کنند، همین جاست که به نقش مهم دبیران و تیم کارشناسی پی می‌بریم.

رئیس مجلس، نقش تیم دبیران و کارشناسان کمیسیون‌ها را در انجام کار محتوایی پراهمیت و اساسی برشمرد و تأکید کرد: بار سنگینی بر دوش دبیران کمیسیون‌ها است، همانگونه که بنده در پیشگاه خداوند مسئول هستم شما دبیران نیز مسئول هستید که آیا وظایف خود را تحت نفوذ و با بده‌بستان انجام می‌دهید یا براساس قوانین، با تخصص و براساس انصاف و تشخیص درست عمل میکنید؟

وی با یادآوری جایگاه مجلس، ادامه داد: مجلس باید در رأس امور باشد، اما هم‌اکنون نیست و باید در رأس امور قرار گیرد.

دکتر قالیباف تاکید کرد: در حوزه مدیریتی به دلیل ضعف موجود به سمت شایسته‌گزینی، شایسته‌پروری و شایسته‌سالاری نمی‌رویم؛ واقعیت آن است که در نظام اسلامی برای حل مسئله در هر کار، ساختار و رفتاری باید از پایین به بالا حرکت کنیم.

وی با تأکید بر شایسته‌گزینی در انتصاب دبیران کمیسیون‌های تخصصی مجلس، تصریح کرد: برای حرکت در مسیر شایستهپروری، باید زمینه آموزش و کارورزی را فراهم کنیم، البته دبیران هم باید تلاش کنند تا این قابلیت ایجاد شود.

رئیس مجلس با یادآوری اختیارات "رئیس مجلس" در انتخاب دبیران کمیسیون‌ها مطابق آییننامه داخلی مجلس تأکید کرد: هرگز چنین اختیاری را قبول ندارم که با سلیقه شخصی و بدون ضابطه، دست به گزینش بزنم و بر این باورم که باید شایستهگزینی اتفاق بیفتد، شایستهگزینی به معنی ایجاد فرصت برای شرکت 200 نفر در آزمون به طوریکه فرصت برای همه فراهم شود و این طور نباشد که با دایره بسته چند نفری که میشناسیم یا چند نفری که توصیه میکنند، حجت بر ما تمام شود که فردی را برداریم یا بگذاریم.

قالیباف با تأکید بر اینکه کارمندان اهمیتی کمتر از نمایندگان ندارند، افزود: بستر کار را شما کارمندان فراهم می‌کنید، در نتیجه رفتار و تعامل شما و نمایندگان است که در حوزه کارکرد و ساختار شاهد خروجی هستیم. تصمیم و اقدام ما مسئولان و کارگزاران نظام و شمای کارمند و کارشناس است که مردم کشور را فقیر یا ثروتمند میکند، آنها را به سمت آسایش و آرامش می‌‌برد یا شرایطی ایجاد می‌کند که برخی مجبور می‌شوند پشت‌بام اجاره کنند.

رئیس مجلس با تاکید بر باور جوانگرایی افزود: زمینه و فرصت جوان‌گرایی باید فراهم شود البته به معنای آن نیست که به نیروهای باتجربه در محیطی مانند مجلس نیازی نداریم یا همه جوان‌ها بیتجربه هستند ولی نباید پست‌ها و مسئولیتها را در اختیار کسانی قرار داد که قابلیت آن کار را ندارند.

وی چرخش و تغییر را اصلی انکارناپذیر توصیف کرد و ادامه داد: باید با شایسته‌گزینی و اجرای قانون به سمت عادلانه بودن حرکت کنیم، به‌طور طبیعی هر آمدنی، رفتنی دارد. ممکن است تغییرات در برخی موارد سخت باشد ولی لازمه کار است.

رئیس مجلس گفت: کارهای زیادی در مجلس وجود دارد که با دست شما کارکنان باید انجام شود، ان‌شاءالله دست به دست هم دهیم و با تحول در مجلس شورای اسلامی، باعث ایجاد تحول در اداره کشور شویم و بتوانیم پیگیر مسائل مردم باشیم.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
مطالب مرتبط
انتشار یافته: ۱۰
ایرانی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۷
1
17
با وجود بعضی از نمایندگان طبیعی است که در راس امور نباشد
پاسخ ها
قدرت و خرد
| Iran, Islamic Republic of |
۰۸:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۹
نه مجلس و نه رییس جمهور در راس امور نیستند آقای قالیباف وقتی وارد مجلس شدند تازه فهمیدند که آقای ترکان راست می گوید بله مدتهاست مجلس در راس امور نیست هرکس جای آقای روحانی قرار گیرد حتی یک اصولگرای فوق پیشرفته بعدتر متوجه خواهد شد که سهم رییس جمهور درقدرت برای امور اندک است و شبیه مجلس ماست
بیدل
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۸
0
7
مجالس ۷۰ ۸۰ درصدی در قعر امور بودند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۸
3
5
پس لطفا تلاش کنید تا مجددا مجلس در راس امور قرار گیرد.
زیرا زمانی حقیقتا مجلس در راس امور بود همانگونه که رهبر کبیر انقلاب اسلامی امام خمینی(رحمه الله علیه) می خواستند.
عباس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۸
0
7
آقای قالیباف عزیز بجای اینکه مردم ولی نعمت مسئولین باشندمسئولین ولی نعمت مردم شده اند لذا مجلس هم دیگر بی خاصیت ومنفعل شده ودر ته امور است.مجلسی که نتواند یک مسئول ناکارامد را به سئوال بکشد واز او حساب بکشد دیگر نمی تواند درراس امور باشد ونبودنش بهتر از بودنش است.
امير
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۸
0
6
قبلا در راس امور بود جديدا نيست
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۸
1
9
زمانی که مشارکت مردم بالا باشد و انتخاب مناسب و شایسته صورت بگیرد حتما خود به خود در راس امور قرار میگیرد وقتی نماینده ای که از حقوق ملت باید دفاع کند از حقوق صنف و گروه و جناح خودش دفاع میکند و با صدای بلند فریاد میکشد ولی خودش دست در فساد دارد معلوم است که در راس امور نمیتواند باشد در راس امور دستوری و تحکمی نیست عملکرد است که باعث ارتقا و افتخار مجلس میباشد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۸
0
4
مجلس 15 درصدی راس امور باشه؟؟
ناشناس
|
Germany
|
۲۰:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۸
0
3
بله.مجلس باید در راس امور باشد.یاعلی اگه راست میگی مجلس یازدهم قیمت و سهمیه بنزین را به نرخ گذشته برگرداند‌.
پاسخ ها
مقاومت!!!
| - |
۰۸:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۹
آنهاییکه فرزندانشان در فرنگ خوش می گذارند نباید در این کشور صاحب قدرت و در راس برخی نظامات کشور باشند و دم از مقاومت مردم در مقابل دشمن بزنند در حالیکه بچه ها و اقوام درجه یک آنها در خاک همان دشمن دارند زندگی می کنند
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین