کد خبر: ۶۵۸۱۳۴
تاریخ انتشار : ۰۷ تير ۱۳۹۹ - ۲۰:۰۸
متخصص عفونی و بیماری‌های تنفسی بیمارستان شهید گنجی برازجان استان بوشهر گفت: با توجه به نحوه انتقال ویروس کرونا از طریق قطرات تنفسی و تماس، استفاده از ماسک و وسایل حفاظت تنفسی مناسب می‌تواند در پیشگیری از شیوع این بیماری کمک‌کننده باشد.
آفتاب‌‌نیوز :

دکتر حسن شفیعی روز شنبه به رسانه‌ها اعلام کرد: هر شخصی که با فرد دارای علائم تنفسی (عطسه، سرفه و غیره) در تماس نزدیک تا کمتر از فاصله 2 متری قرار بگیرد در معرض خطر رویارویی با ذره‌های تنفسی عفونی بالقوه است و استفاده از ماسک، رعایت بهداشت فردی و حفظ فاصله فیزیکی می‌تواند در پیشگیری و اوج دوباره بیماری در جامعه بسیار مؤثر باشد.

وی بیان کرد: با توجه به اینکه نحوه انتشار ویروس کرونا به شکل هوابرد است و از سویی دیگر انتقال آن از طریق هوای معمولی تاکنون تأیید نشده‌است بنابراین الزامی برای استفاده از ماسک‌های N95 و FPP2 برای افراد سالم و عموم مردم نیست.

شفیعی تاکید کرد: استفاده از ماسک‌های N95 و FPP2 برای گروه‌های حساس شغلی از جمله متخصصان علوم پزشکی و درمانی، بهداشت عمومی، پیشگیری و کنترل عفونت، کارشناسان بهداشت حرفه‌ای، بهداشت محیط، مدیران مراقبت‌های بهداشتی، کارمندان مراقبت‌های بهداشتی و کارکنان خدمات بهداشتی درمانی در نظر گرفته‌شده‌است.

وی گفت: استفاده از ماسک سوپاپ دار برای بیماران مبتلا به کووید 19 و افراد مشکوک به این بیماری و کادر درمان ممنوع و اشتباه‌ترین کار است و ویروس را به خارج از ماسک منتقل می‌کند و می‌تواند باعث انتشار بیماری در جامعه شود.

شفیعی بیان کرد: سوپاپ روی ماسک به منظور روان سازی خروج هوای بازدمی از سوپاپ به جای کناره‌های ماسک است، چون سوپاپ روی ماسک با فیلتر اشتباه گرفته می‌شود.

وی به کادر بهداشت و درمان توصیه کرد: در صورتی که استفاده طولانی مدت از ماسک N95 می‌کنید، الزام است از آلودگی ماسک پیشگیری شود و از لمس غیرضروری ماسک خودداری کنند،

این متخصص بیماری‌های عفونی گفت: رعایت بهداشت دست از نکات بسیار مهم است همچنین پوشیدن و خارج کردن صحیح وسایل حفاظت فردی نیز باید به افراد آموزش داده شود.

وی بیان کرد: کارکنان مراقبت‌های بهداشتی باید هنگام ورود به اتاقی که بیماران مظنون یا تأیید به عفونت بستری‌ شده‌است و انجام هر نوع مراقبت بهداشتی که به یک فرد مشکوک یا مبتلا به عفونت ارائه می‌شود، ماسک مناسب بپوشند.

مسئول فنی بیمارستان گنجی برازجان گفت: برای استفاده صحیح از ماسک‌ها اول باید دست‌ها با آب و مایع دست‌شویی شسته شود و قبل از استفاده از سالم بودن ماسک مطمئن شوید که هیچ سوراخ و منفذی روی ماسک نباشد، سپس ماسک را روی صورت خود قرار دهید، ابتدا گیره بینی ماسک را تنظیم و در مرحله آخر، چند مرتبه داخل ماسک نفس عمیق بکشید تا مطمئن شوید که هوا از جداره ماسک نشت نکند.
متخصص عفونی و بیماری‌های تنفسی بیمارستان شهید گنجی برازجان گفت: دقت در هنگام برداشتن ماسک مساله‌ای مهمی است که باید به آن توجه شود، برای برداشتن ماسک از گوشه‌ها، بندها یا کش آن استفاده کنید.

شفیعی افزود: برای از بین بردن ماسک آن را از پشت جدا کنید، جلوی ماسک را لمس نکنید و بلافاصله در سطل دربسته بیندازید و دست‌های خود را با آب و مایع دست‌شویی شست و شو کنید.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین