کد خبر: ۶۵۸۵۱۷
تاریخ انتشار : ۰۹ تير ۱۳۹۹ - ۲۲:۱۱
درختانی در کنار دیوارهای بتنی در مرزهای اراضی اشغالی با لبنان روییده‌اند و قد کشیده‌اند، مانع دید دوربین‌های مداربسته اسرائیلی می‌شوند که در امتداد این مرزها کار گذاشته شده‌اند و این امر باعث نگرانی اسرائیل شده و تل‌آویو را بارها به قطع برخی از این درخت‌ها واداشته است و این امر احتمال دارد منجر به ایجاد تنش میان دو طرف شود.
آفتاب‌‌نیوز :

به نوشته روزنامه وال استریت ژورنال، سازمان ملل به عنوان میانجی تلاش دارد مانع وقوع درگیری میان دو طرف لبنانی و اسرائیلی شود و سخنگوی نیروهای موقت سازمان ملل در لبنان (یونیفل) گفت: قطع شاخه‌های درخت در این‌جا احتمال دارد منجر به جنگ شود.

‌تنش‌ها تنها بر درخت‌ها متمرکز نیستند بلکه روی کسانی‌ که آنها را می‌کارند هم تمرکز دارند و اسرائیل، سازمان "سبز بدون مرز" (جمعیت مسؤول درختکاری در جنوب لبنان و نظارت دائم بر فضای سبز این کشور) را به همدستی با حزب‌الله متهم کرده که طرح‌های درختکاری را در اماکنی که این حزب برای زیر نظر گرفتن اسرائیل مشخص کرده،‌ اجرا می‌کند.

این روزنامه نوشت، سپتامبر گذشته مبارزان حزب‌الله از پوشش درختان در نزدیکی مرزها برای شلیک سه موشک ضد تانک‌ به گشتی نظامی اسرائیل استفاده کردند که در حال گشت زنی در مرزهای اسرائیل و لبنان معروف به خط آبی بود.

مسؤولان اسرائیلی و یونیفل گزارش دادند که اسرائیل مانع کاشت درخت‌ها در مرزها از طرف لبنان نمی‌شود اما به این شرط که این درخت‌ها مانع دید دوربین‌های نظارتی متعلق به آنها نشوند و اسرائیل، لبنان را پس از کاشت درختان بلندقامت به نقض این توافق متهم کرد.

یکی از بحث برانگیزترین مکان‌های "سبز بدون مرز" دامنه تپه یا کوهی است که در آن‌جا درختان زیتون، صنوبر و کاج و یک پست دیده‌بانی وجود دارد که مشرف به مسیری است که توسط گشتی‌های نظامی اسرائیل در سراسر حصار مرزی استفاده می‌شود. مسؤولان اسرائیلی خواستار قطع این درختان به دلیل نقض مصوبه‌های سازمان ملل شده‌اند.

ارتش اسرائیل مدعی شد که حزب‌الله از این منطقه برای حفر تونل استفاده می‌کند که از شهرک "رامیه" لبنان تا شهرک "زاریت" اراضی اشغالی امتداد می‌یابد.

مسؤولان اسرائیلی اصرار دارند بگویند سازمان سبز بدون مرز ابزاری در دست حزب‌الله است و می‌گویند این سازمان امتداد شاخه نظامی حزب است و حزب‌الله خود را پشت آن پنهان می‌کند.

در همین راستا، یکی از افسران ایتالیایی که فرماندهی نیروهای یونیفل در جنوب لبنان را برعهده دارد، تصریح کرد، ماموریت صلح‌بانان کمک به ارتش لبنان برای توسعه سیطره‌شان است.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین