کد خبر: ۶۵۸۸۳۹
تاریخ انتشار : ۱۱ تير ۱۳۹۹ - ۱۵:۱۱
یک روزنامه چاپ فلسطین اشغالی با اشاره به حمایت روسیه، چین و دیگر کشورها از توافق هسته‌ای ایران در جلسه دیشب شورای امنیت، از انقضای تحریم تسلیحاتی ایران ابراز نگرانی کرد.
آفتاب‌‌نیوز :

روزنامه «جروزالم‌پست» در یادداشتی به قلم «یونا جرمی‌باب» به بررسی نزدیک شدن تاریخ انقضای تحریم تسلیحاتی ایران در سازمان ملل و جلسه شب گذشته شورای امنیت پرداخته و نوشت موضع کشورهای دیگر درباره ایران، آرزوی تل‌آویو برای تصویب طرح واشنگتن علیه تهران را بر باد داد.

در ابتدای این یادداشت با بیان اینکه جنگ بین آمریکا و ایران بر سر تحریم تسلیحاتی، دارای دو بُعد بزرگتر می‌باشد، آمده است: «اول، تسلیحات اتمی است و دوم میزان قدرتی است که سپاه پاسداران انقلاب اسلامی می‌تواند در منطقه به نمایش بگذارد، نه فقط مبادلات تسلیحاتی».

این روزنامه ضمن اشاره به تلاش‌های «مایک پمپئو» وزیر خارجه آمریکا در جلسه دیشب شورای امنیت برای قانع کردن اعضا به تمدید تحریم تسلیحاتی ایران، نوشت: «موضع اعضای مختلف شورای امنیت در این جلسه... نشان‌دهنده موضع آنها درخصوص مسائل چندبُعدی در تقابل آمریکا و ایران بود».

جروزالم‌پست تحلیل کرد: «اگر اسرائیل به دنبال موفقیت طرح آمریکا [علیه ایران] بود و به برخی تحرکات اخیر ضد ایرانی توسط سازمان‌های بین‌المللی بی‌طرف امید داشت، جلسه سه‌شنبه شب شورای امنیت اثبات کرد این استراتژی هیچ شانسی برای موفقیت ندارد».

نویسنده این یادداشت سپس به حمایت روسیه و چین از ایران پرداخت: «چین و روسیه فقط با طرح پمپئو مخالفت نکردند. آنها بی‌باکانه، نتیجه‌گیری مقامات دفتر دبیر کل سازمان ملل را رد کردند... در حالی که این یافته‌ها قرار بود بهانه اصلی برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران باشد... بعلاوه چین و روسیه به انتقاد از آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ادامه دادند».

این روزنامه با بیان اینکه روسیه و چین خود را ملزم به مخالفت با اتهام‌زنی‌های سازمان ملل و آژانس اتمی به ایران می‌دانند، افزود: «از نظر آنها، تمام تنش‌های کنونی تقصیر ایالات متحده است که در می ۲۰۱۸ از توافق هسته‌ای ایران خارج شد».

جروزالم‌پست ضمن اشاره به انتقاد کشورهای آلمان، انگلیس و فرانسه از آمریکا به دلیل خروج از برجام و بازگرداندن تحریم‌های یکجانبه در جلسه دیشب، ادامه داد: «آنها نشان دادند اولویت اصلی آنها حفظ مسیر توافق است».

نویسنده این یادداشت همچنین تحلیل کرد: «مهمتر از هر چیز این است که بیشتر کشورهای [حاضر در نشست دیشب شورای امنیت] تمایلی به تقابل با ایران بر سر تحریم تسلیحاتی ندارند و نگران هستند چنین تقابلی، اولویت مهمتری به نام توافق هسته‌ای را تضعیف کند... آنها با اظهارات خود نشان دادند آمریکا هیچ جایگاهی برای فعال کردن مکانیسم بازگرداندن تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران، جهت اعمال فشار برای تمدید تحریم تسلیحاتی، ندارد».

این روزنامه در پایان اذعان کرد که حتی بسیاری از متحدان سنتی آمریکا نیز با چین، روسیه و ایران موافق هستند که واشنگتن در سال‌های اخیر مانند یک قلدر در برابر تقریبا تمام طرح‌ها و توافق‌های بین‌المللی عمل کرده است.

در نشست دیروز، اعضای شورای امنیت ضمن درخواست از آمریکا و ایران برای پایبندی به توافق هسته‌ای، ترامپ را به دلیل آغاز مجموعه‌ای از تحرکات و اقدامات تلافی‌جویانه با خروج از برجام و اعمال تحریم‌های اقتصادی، مقصر بحران فعلی دانستند.

روزنامه نیویورک‌تایمز با اشاره به انزوای دیروز آمریکا در نشست شورای امنیت، به نقل از چند دیپلمات نوشت پیشنهاد واشنگتن درباره تمدید نامحدود تحریم تسلیحاتی ایران محتوم به شکست است و حتی شاید حمایت کافی برای رای‌گیری را هم جلب نکند.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین