کد خبر: ۶۵۸۸۴۰
تاریخ انتشار : ۱۱ تير ۱۳۹۹ - ۱۵:۲۸
رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس از برگزاری بیش از ۳ هزار برنامه به مناسبت چهلمین سالگرد دفاع مقدس خبر داد.
آفتاب‌‌نیوز :

سردار سرتیپ بسیجی بهمن کارگر رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس صبح امروز چهارشنبه (یازدهم تیر) در نشست خبری اعلام برنامه‌های چهلمین سالگرد دفاع مقدس با گرامیداشت یاد و خاطره امام خمینی(ره) اظهار کرد: شعار امسال چهلمین سالگرد دفاع مقدس، ما قوی هستیم تعیین شده است.

او افزود: این شعار با دقت و مطالعه انتخاب شده، چراکه کشورمان امروز نسبت به قبل از پیروزی انقلاب و در ابتدای انقلاب بسیار پیشرفت کرده است. در حوزه‌های پزشکی و نانو نیز پیشتاز و پیشرفته کرده است، لذا مقرر شد نمایشگاهی در محل باغ موزه دفاع مقدس و انقلاب اسلامی از این پیشرفت‌ها برگزار شود.

سردار کارگر دفاع مقدس را بسیار با اهمیت و مهم دانست و گفت: اگر بخواهیم اهمیت دفاع مقدس را به طور کامل بیان کنیم، باید از سخنان سردار شهید حاج قاسم سلیمانی استفاده کنیم که در جایی گفته بود؛ ما که امروز در دفاع از حرم هستیم دفاع مقدس قله ماست.

او با تشریح برنامه‌های چهلمین سالگرد دفاع مقدس خاطر نشان کرد: امسال قرار است به طور مجموع سه هزار و ٨٨٩ برنامه برگزار شود که یک هزار و ۵٨ برنامه به شکل سراسری، ۵١٠ برنامه در سطح وزارتخانه‌ها و سازمان‌ها و دو هزار و ٣٢١ برنامه نیز در ستادهای استانی و شهرستان‌هاست.

سردار کارگر ادامه داد: نمایشگاه دستاوردهای مقاومت در حوزه بین الملل که از ابتکارات شهید حاج قاسم سلیمانی فرمانده شهید نیروی قدس بود، قرار است تا پایان سال در محل باغ موزه دفاع مقدس برگزار شود. همچنین برگزاری یک هزار و ٣۴٧ نمایشگاه فرهنگی، غبارروبی ١٩ هزار گلزار شهدا در سطح کشور، برگزاری یک هزار و ٩۶١ یادواره شهدا از دیگر برنامه‌های چهلمین سالگرد دفاع مقدس است. برگزاری رژه نیروهای مسلح در تهران و هرمزگان با رعایت اصول بهداشتی جزء برنامه‌های هفته دفاع مقدس امسال قرار دارد. اگر اتفاق خاصی در زمینه بیماری کرونا در کشور رخ دهد، ممکن است برنامه برگزاری رژه هفته دفاع مقدس تغییر کند. تصمیم‌گیری درباره برگزاری یا عدم برگزاری رژه نیروهای مسلح در هفته دفاع مقدس با ستاد ملی مقابله با کرونا و ستاد کل نیروهای مسلح خواهد بود.

رئیس ستاد مرکزی گرامیداشت چهلمین سالگرد دفاع مقدس گفت: افتتاح ١١ موزه دفاع مقدس، رونمایی از ٢٢٣ عنوان کتاب‌های مکتوب و صوتی، برگزاری ٨١ جشنواره هنری، تهیه ٣۵٢ مستند، تولید ١٠ هزار عنوان محتوای فضای مجازی از سایر فعالیت‌های این ستاد گرامیداشت چهلمین سالگرد دفاع مقدس است.

او ادامه داد: افتتاح پژوهشکده ولایت و دفاع مقدس نیروی هوایی ارتش، برگزاری کنگره ۵۵٠ شهید استان قم، تجلیل از خانواده‌های ایثارگران، نشست تبیین دفاع مقدس برای وابستگان نظامی، ١١٠ جشنواره سرباز یادواره شهدای سرباز ارتش، تهیه مستند ۴٠ ستاره دفاع مقدس، یادواره شهدای مهندسی رزمی ارتش، ششمین جشنواره و نمایشگاه تحقیقات صنعتی ارتش، بیان ناگفته‌هایی از فعالیت‌های نیروی هوایی ارتش در دفاع مقدس در یک مجموعه مستند از جمله برنامه‌های ارتش برای گرامیداشت چهلمین سالگرد دفاع مقدس است.

سردار کارگر در ادامه با بیان اینکه به طور کلی ۳۸ برنامه از سوی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی برای چهلمین سالگرد دفاع مقدس تدوین شده است، اظهار کرد: رونمایی از یک سامانه موشکی در هفته دفاع مقدس مهم‌ترین برنامه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران برای گرامیداشت چهلمین سالگرد دفاع مقدس است. تغییر نام یادمان شلمچه به نام سردار سپهبد شهید قاسم سلیمانی از دیگر اقدامات سپاه برای این مناسب است.

او ادامه داد: برپایی و افتتاح نمایشگاه دائم هوافضای سپاه، تهیه مستند ۵ قسمتی نقطه زن، نشست تبیین عملیات نیروی دریایی سپاه در توقیف شناورهای متجاوز آمریکایی، افتتاح ۴۰۰۰ پروژه عمرانی و اجتماعی به نام و نیابت از شهدا، برگزاری کنگره شهدای اطلاعات نیروی زمینی سپاه، برگزاری جشنواره‌های بین المللی فیلم مقاومت، تئاتر و هنرهای تجسمی دفاع مقدس، برگزاری یادواره شهدای جامعه پزشکی در دفاع مقدس و شهدای مدافع سلامت در بحران کرونا، برگزاری نمایشگاه ناگفته‎های دخالت سازمان‌های بین‌المللی در جنگ تحمیلی، تجلیل از ۳۱۳ هزار پیشکسوت و رزمنده دفاع مقدس در سراسر کشور، برگزاری جشنواره ملی جهادگران و جشنواره اقتصاد مقاومتی از مهم‌ترین برنامه‌های سپاه برای گرامیداشت چهلمین سالگرد دفاع مقدس است.

رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس در ادامه برنامه‌های وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح گفت: وزارت دفاع نیز برای گرامیداشت چهلمین سالگرد دفاع مقدس ۱۷ برنامه تدوین کرده است که برگزاری ۸ مراسم گرامیداشت نقش سربازان در دفاع مقدس، برگزاری ۱۹ نشست تبیین نقش خانواده در تداوم مقاومت و پایداری، برپایی ۳ نمایشگاه دستاوردهای صنایع دفاعی و رونمایی از ۳۰ محصول جدید صنعت دفاعی، برگزاری ۱۵ مراسم بزرگداشت شهدای هسته ای، برگزاری ۱۵ مراسم بزرگداشت شهدای هسته ای، برگزاری همایش ۳۰۰۰ نفری بسیجیان ودجا و برگزاری همایش و قدردانی از ۳۰۰ نفر از پزشکان پیشکسوت دفاع مقدس و مدافعان سلامت از مهم‌ترین این برنامه هاست.

او ادامه داد: ستاد کل نیروهای مسلح نیز ۱۰ برنامه شاخص تدوین کرده که نشست تبیین نقش جنگ‌های نامنظم و شهید چمران در دفاع مقدس، همایش روز سرباز یادبود شهدای سرباز دفاع مقدس، همایش بصیرت و مقاومت، مراسم روز دانشجو و تجلیل دانشجویان برتر دانشگاه دفاع ملی (داعا)، تبیین نقش علم و فناوری در دفاع مقدس و تجلیل از همکاران پزشک پایور و وظیفه و مدافعان سلامت از مهم‌ترین آنهاست؛ نیروی انتظامی هم برای این ایام در حدود ۱۷ برنامه تدارک دیده است که مراسم تجلیل از ۱۲۰ فرمانده دفاع مقدس، رونمایی از اسناد دفاع مقدس ناجا، یادواره شهدای پلیس‌های کشورهای اسلامی، مراسم تجلیل از ۴۰ نفر از فرماندهان و رزمندگان لشگر روح اله و برگزاری جشنواره ره آورد سرزمین نور در خرمشهر از مهم‌ترین آنهاست.

رئیس ستاد مرکزی گرامیداشت چهلمین سالگرد دفاع مقدس گفت: افتتاح ١١ موزه دفاع مقدس، رونمایی از ٢٢٣ عنوان کتاب‌های مکتوب و صوتی، برگزاری ٨١ جشنواره هنری، تهیه ٣۵٢ مستند، تولید ١٠ هزار عنوان محتوای فضای مجازی از سایر فعالیت‌های این ستاد گرامیداشت چهلمین سالگرد دفاع مقدس است.

سردار کارگر ادامه داد: در حوزه آئین نامه اعطای نشان‌های نظامی نیز تغییراتی رخ داده که قرار است طبق این تغییرات به رزمندگان دوران دفاع مقدس نشانه‌های افتخار نظامی تقدیم شود در حوزه اسنادی نیز ۶۵ پروژه اسناد دفاع مقدس که حاوی از اسناد مرتبط با این دوران است قرار است تا به صورت مستندبه نمایش عمومی در بیاید.

او خاطرنشان کرد: قرار است طبق توافق بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس با سازمان صداوسیما یک مستند ۱۰۰ قسمتی با نام معیار تهیه شود که از آن به عنوان مرجع تاریخ دفاع مقدس استفاده شود. البته طبق توافق طرفین قرار است تا ۲۵ قسمت از این مستند تا پایان سال تهیه و پخش شود. البته معاونت استان‌های سازمان صداوسیما با ۱۲۳۷۱ برنامه به مدت ۲۳۵۶ ساعت از طریق ۳۲ مرکز سیما در برگزاری چهلمین سالگرد دفاع مقدس همکاری می‌کنند.

او افزود: همچنین افتتاح نمایشگاه و موزه مقاومت شهید سلیمانی در تیرماه، اختتامیه جایزه ملی سرو ویژه برترین کتاب‌های دفاع مقدس، برگزاری جشنواره ملی کتاب دفاع مقدس، برگزاری جشنواره ملی فانوس، برگزاری اسوه‌های صبر و مقاومت، ثبت ملی ۱۲ یادمان دفاع مقدس، رونمایی از کتاب دو واحد درسی برای مدارس علمیه، رونمایی از کتاب جامع فرهنگ‌نامه سیمای دفاع مقدس را در بنیاد حفظ آثار و نشر آثار دفاع مقدس اجرا خواهیم کرد.

سردار کارگر خاطرنشان کرد: در حوزه صدا و سیما برنامه‌های مفصلی پیش‌بینی شده است که در این راستا معاونت صدا سه هزار و ۲۰۷ برنامه به‌مدت ۹۰۹ ساعت برنامه و معاونت استان‌ها ۲ هزار و ۳۱۳ برنامه تولید و پخش خواهند کرد.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین