کد خبر: ۶۵۸۹۸۸
تاریخ انتشار : ۱۲ تير ۱۳۹۹ - ۱۳:۴۰
رئیس کل دادگستری البرز گفت: در کمیسیون ماده ۱۰۰ شهرداری کرج پرونده‌های زیادی از سال‌های قبل وجود دارد که احکام صادرشده در مورد آنها اجرایی نشده است.
آفتاب‌‌نیوز :

حسین فاضلی هریکندی در نشست شورای مدیران دادگستری استان البرز با یاد و گرامیداشت شهدای هفتم تیر و تبیین خدمات شهید بهشتی گفت: هفته قوه قضائیه فرصتی برای پاسداشت زحمات و اقدامات مدیران، کارکنان قضایی و ادارای و انعکاس بخشی از خدمات دستگاه قضایی به عموم مردم است.

وی در ادامه با اشاره به بیانات رهبر انقلاب به مناسبت هفته قوه قضائیه تصریح کرد: منویات مقام معظم رهبری و برنامه‌های مد نظر رئیس قوه قضائیه که در روزهای اخیر بیان شده در جلسات متعدد مدیران دادگستری استان البرز تبیین و پیگیری خواهد شد.

اعطای مرخصی کرونایی به ۵ هزار زندانی در البرز

رئیس کل دادگستری استان البرز با اشاره به گذشت یک سال از انتصاب اظهار کرد: در این مدت تلاش کردیم ضمن حرکت در مسیر مطالبات رئیس قوه قضائیه، برنامه‌های تحولی با حداکثر توان تدوین و اجرایی شوند.

نماینده عالی قوه قضائیه در استان در ادامه به انتظارات از شورای حل اختلاف البرز اشاره کرد و متذکر شد: هر چند در شورای حل اختلاف استان البرز، ۱۰۴ هزار پرونده مورد رسیدگی قرار گرفته است با این وجود آمار صلح و سازش از متوسط کشوری فاصله دارد و بدین منظور این انتظار وجود دارد با تلاش بیشتر و با استفاده از ظرفیت های موجود و دستورالعمل ابلاغی رئیس قوه قضائیه در خصوص ارجاع پرونده‌های با قابلیت صلح و سازش، امکان مصالحه بیشتر میان طرفین اختلاف فراهم شود.

وی با تاکید بر اینکه یکی از دغدغه‌های دادگستری استان در سال‌های گذشته تعیین تکلیف پرونده‌های مسن بود بیان کرد: با توجه به برنامه‌ریزی انجام شده و در راستای طرح تحول در پایان سال ۹۸ با وجود مشکلات ایجاد شده در جریان شیوع کرونا، بیش از ۵۰ درصد این پرونده‌ها مختومه شد و در تلاش هستیم در راستای تاکید ریاست محترم قوه قضائیه تا پایان نیمه اول سال، کاهش بیشتری در تعداد پرونده‌های مسن استان داشته باشیم.

فاضلی هریکندی به تبیین اقدامات شورای مدیران دادگستری در یک سال اخیر پرداخت و گفت: قرارگاه صیانت از بیت المال و مقابله با تغییر کاربری که پنج جرم در زمینه حقوق عامه را پوشش می‌دهد در اواخر سال گذشته تشکیل شد و تاکنون در زمینه سیاست گذاری‌های مربوط به پیشگیری، مقابله و رسیدگی اقدامات مهمی انجام شده که منجر به آزادسازی حدود ۸۰۰ هکتار از اراضی ملی تغییر کاربری یافته و اعاده آن به وضعیت سابق شده است.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه مقابله با تغییر کاربری اراضی زراعی و تبدیل آن به مسکونی یکی از تاکیدات جدی رئیس قوه قضائیه در سفر به استان البرز بود مترصد هستیم در کنار توجه به پیشگیری، اقدامات مقابله ای را با حداکثر توان ادامه دهیم.

رئیس کل دادگستری استان البرز یکی از مشکلات استان را ساخت و سازهای فاقد پروانه و غیرقانونی در محدوده شهرها بیان کرد و گفت: با توجه به ناهماهنگی‌ها در این زمینه و نبود وحدت رویه، دادگستری استان پیشقدم شده و جلسه وحدت رویه بین نمایندگان کمیسیون ماده ۱۰۰ را تشکیل داد که بر این اساس کمیته خاصی پیش بینی شده تا در خصوص جرایم و تخریب وحدت رویه داشته باشیم.

وی اضافه کرد: در کمیسیون ماده ۱۰۰ شهرداری کرج پرونده های زیادی از سالهای قبل وجود دارد که احکام صادرشده در مورد آنها اجرایی نشده است که امیدواریم با تدبیر اتخاذ شده و با تعامل دیوان عدالت اداری به رویه واحدی برسیم و این تجربه را در سایر شهرستان‌های استان تسری دهیم.

عالی ترین مقام قضایی استان البرز تکمیل طرح های عمرانی و احداث مجتمع های جدید را از اقدامات یک سال گذشته و پیش روی دادگستری بیان کرد و گفت: در سفر آیت الله رئیسی به استان البرز مصوبات خوبی در زمینه تکمیل زیرساخت و تامین نیروی انسانی برای استان داشتیم که بر این اساس ساختمان دادگستری کل و مجتمع ماهدشت با تامین اعتبار لازم در سال جاری مورد بهره برداری قرار خواهند گرفت؛ همچنین احداث ساختمان دادگستری در اشتهارد و چهارباغ در سال جاری آغاز خواهد شد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به اقدامات دادگستری در حوزه زندان ها و اقدامات تامینی اشاره و بیان کرد: اتخاذ تدابیر پیشگیرانه برای مقابله با شیوع کرونا، حضور مدیران و قضات در زندان ها با رعایت پروتکل های بهداشتی به منظور رسیدگی به درخواست زندانیان، پیگیری کاهش استفاده از مجازات حبس، راه اندازی دادرسی از طریق ویدئو کنفرانس و بررسی و اعطای مرخصی به بیش از ۵۰۰۰ زندانی بخشی از این اقدامات بوده است.

فاضلی هریکندی رونمایی از پنج سامانه الکترونیکی در ایام هفته قوه قضائیه را دستاوردی مهم برای دادگستری استان دانست و گفت: این سامانه ها شامل سه گانه های زندان هاست که یکی مربوط به کمک به آزادی زندانیان جرایم غیر عمد و دیگری سامانه رصد مجرمین حرفه‌ای به منظور پیشگیری از ارتکل جرم و سومی «سها» یا سامانه همیار اجرای احکام کیفری با هدف ثبت اطلاعات کلیه زندانیان است.

وی افزود: دو سامانه دیگر در زمینه بنگاه های اقتصادی و مقابله با تغییر کاربری است که سامانه مشورتی تحلیل اقتصادی دادگستری البرز (سمتاد) شامل شناسنامه کلیه بنگاه های اقتصادی و ارائه گزارش در خصوص آن هاست و دیگری سامانهGIS است که اطلاعات کلیه تغییر کاربری های استان به صورت برخط ارائه خواهد کرد.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین