کد خبر: ۶۵۹۶۵۹
تاریخ انتشار : ۱۶ تير ۱۳۹۹ - ۱۴:۳۶
شاید در آینده، آزمایش موی زنان بتواند میزان باروری آنها را مشخص کند.
آفتاب‌‌نیوز :

 شاید زنان در آینده بتوانند با آزمایش موها، به سطح هورمون‌های خود و میزان باروری پی ببرند.

به گزارش نیوساینتیست، "هورمون آنتی مولرین"(AMH)، هورمونی است که در بافت‌های تولید مثلی ساخته می شود و با میزان باروری زنان در ارتباط است.

آزمایش AMH اغلب برای بررسی توانایی یک زن در تولید تخمک‌هایی که می‌توانند برای بارداری بارور شوند، استفاده می‌شود.

هورمون آنتی مولرین، در قسمتی از ساقه مو نیز یافت می‌شود که زیر پوست قرار دارد؛ به همین دلیل شاید آزمایش مو بتواند حتی بهتر از آزمایش‌های خون، میزان باروری را نشان دهد.

میزان هورمون آنتی مولرین معمولا با بالا رفتن سن کاهش می‌یابد. سطح این هورمون، با میزان تخمک‌های باقی مانده در بدن زنان و فرصت باروری او در ارتباط است.

برخی از شرکت‌ها، به زنانی که برای باروری تلاش می‌کنند، آزمایش هورمون آنتی مولرین را پیشنهاد می‌دهند.

ابزار تشخیصی

انجمن باروری و جنین‌شناسی انسانی اروپا"(ESHRE) نشان می‌دهد آزمایش هورمون آنتی مولرین می‌تواند به کسانی که روش لقاح مصنوعی را برای باروری انتخاب کرده‌اند، کمک کند و به پیش‌بینی نحوه واکنش بدن زنان بپردازد.

شاید زنان در آینده بتوانند به جای آزمایش خون، تنها با بررسی نمونه‌ای از مو، به میزان باروری خود پی ببرند.

پژوهشگران‌ شرکت آمریکایی "مدانسرز"(MedAnswers) که در حوزه باروری فعال است، گروهی شامل ۱۵۲ زن را که بین ۱۸ تا ۶۵ سال داشتند، مورد بررسی قرار دادند و دریافتند که سطح هورمون آنتی مولرین موی آنها با سطح هورمون خون و همچنین تعداد تخمک‌ها در ارتباط است. نتایج بررسی آنها نشان داد که سطح هورمون مو می‌تواند سن باروری را بهتر از آزمایش خون نشان دهد و حتی شاید دقیق‌تر هم عمل کند.

"سارثاک ساوارکار"(Sarthak Sawarkar)، از پژوهشگران شرکت مدانسرز گفت: شاید سطح هورمون آنتی مولرین در مو، شاخص بهتری نسبت به بررسی نمونه خون باشد.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین