کد خبر: ۶۶۳۸۵۲
تاریخ انتشار : ۰۸ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۷:۱۷
چهارمین جلسه محاکمه متهمان پرونده موسوم به هلدینگ آفتاب در مشهد برگزار شد
چهارمین جلسه دادگاه ویژه رسیدگی به جرایم مفسدان و اخلالگران در نظام اقتصادی کشور مستقر در مشهد با موضوع رسیدگی به اتهامات متهمین پرونده موسوم به هلدینگ آفتاب برگزار شد.
آفتاب‌‌نیوز :

رییس دادگاه از حضور اصحاب رسانه و مطبوعات در جلسات رسیدگی این پرونده و انعکاس اخبار آن در جامعه تقدیر و از متهم عباس داوود زاده خواست تا در جایگاه قرار گرفته و از خود دفاع کند.

متهم داوود زاده با قرار گرفتن در جایگاه ودر مقام پاسخگویی به سوالات مطروحه گفت: از سال ۸۰ تا ۸۲ به عنوان حسابدار در دفتر آقای ثابت مشغول به کار بودم؛ اما چون اطلاعات تخصصی مالیاتی نداشته ام قادر به ارائه مشاوره در این زمینه نیز نبوده ام.

در چهارمین جلسه سلطان جعل چه گذشت؟

وی در پاسخ به سوال رییس دادگاه درخصوص اتهامات خود افزود: اظهارات خود در مراحل پیشین دادرسی را قبول دارم، هرچند از سال ۸۳ تا ۹۷ به صورت تلفنی با متهم ردیف اول ارتباط داشته و پیمانکاری می‌کردم.

علی رغم اعلام قبلی رییس دادگاه در زمینه امکان دسترسی وکلا به اسناد و مدارک پرونده جهت دفاع متقن و قانونی از موکلان خود؛ وکیل متهم داوود زاده در اظهاری قابل تامل گفت: پرونده را کامل مطالعه نکرده ام که این اظهارنظر با واکنش رییس جلسه و همچنین نماینده دادستان مواجه شد.

غرابادیان به عنوان نماینده دادستان عمومی و انقلاب مرکز خراسان رضوی در این پرونده گفت: علی رغم امکان مطالعه پرونده از سوی وکیل متهم؛ متاسفانه او بدون اطلاع کامل و دقیق از محتوای اسناد و مدارک و اوراق پرونده و بدون توجه به اقاریر و اظهارات سایر متهمین؛ برای دفاع از موکل خود در محضر دادگاه حاضر شده اند که جای تامل و تعجب دارد. چگونه میخواهید درچنین شرایطی از حقوق موکل خود دفاع کنید؟

نهایتا وکیل متهم داوود زاده گفت: لایحه دفاعیه خود را متعاقبا تقدیم حضور دادگاه خواهم کرد.

نیما حسینی مقدم، متهم بعدی بود که به دستور رییس دادگاه در جایگاه ویژه قرار گرفت تا پس از قرائت متن کیفرخواست صادره به سئوالات مطرح شده نسبت به خود پاسخ دهد.

متهم در این زمینه گفت: اولین فردی بودم که به دادسرا احضار شدم و در حوزه رایانه سر رشته‌ای ندارم؛ اما چاپ مدارک را مشاهده کرده بودم.

نماینده دادستان در خصوص اظهارات متهم گفت: نامبرده علیرغم اطلاع از اقدامات خلاف قانون که در موسسه انجام می‌شده و تذکراتی که دریافت کرده است، متاسفانه به فعالیت خود ادامه می‌دهد.

معاون دادستان گفت: با توجه به اخبار موجود در زمینه فعالیت‌های خلاف قانون برخی افراد و موسسات در زمینه آموزشی که منتهی به صدمات مادی و معنوی به جامعه به ویژه جوانان می‌شود؛ از فرصت مغتنم استفاده می‌کنم و از همین تریبون به کسانی که در این زمینه هنوز دارای فعالیت‌های مجرمانه هستند هشدار داده و اعلام می‌کنیم دادسرا در راستای انجام تکالیف خود، با این تخلفات قاطعانه برخورد خواهد کرد.

با اتمام اظهارات متهم و وکیل مدافع وی، قاضی از متهم بعدی سعید حقگو خواست تا به اتهامات منتسبه به خود طبق کیفرخواست قرائت شده توسط نماینده دادستان پاسخ دهد.

پس از قرائت کیفرخواست توسط نماینده دادستان درخصوص متهم سعید حقگو فرزند محمدحسین، نامبرده با قرارگرفتن در جایگاه متهمین گفت: به عنوان مدیر بازرگانی و سرپرست بازاریابی در ساختمان اصلی فعالیت می‌کردم؛ اما از اقدامات غیرقانونی اطلاعی نداشتم.

قاضی خطاب به متهم حقگو گفت: چگونه در ساختمان اصلی فعالیت می‌کردید و اقدامات را به صورت گسترده انجام می‌دادید، ولی اظهار می‌کنید که از اقدامات خلاف قانون مجموعه مطلع نبودید؟ این چگونه ممکن است؟

وکیل متهم سعید حقگو با اعلام این نکته که لایحه دفاعیه را در مهلت مقرر تقدیم محضر دادگاه خواهد کرد، گفت: ما به اعمال متهم ردیف اول کاری نداریم. متهم ردیف اول اجازه دخالت در امور غیرمحوله را به موکل من نمی‌داده و موکل اینجانب در فرآیند تصمیم سازی‌ها محلی از اعراب نداشته و حتی در یک مورد به جهت یک تاخیر در حضور در محل کار؛ از سوی مسئول موسسه جریمه سنگین مالی شده است.

نماینده دادستان در واکنش به دفاعیات وکیل مدافع متهم سعید حقگو، گفت: دادگاه در تعیین و تطبیق عناوین اتهامی ارائه شده توسط دادسرا؛ نسبت به متهمین نگاهی توام با رافت اسلامی داشته است بنابراین از متهمین و وکلای می‌خواهیم تا در اظهارات خود صداقت داشته باشند.

با اتمام اظهارات و دفاعیات متهم سعید حقگو و وکیل مدافع وی؛ رییس دادگاه از متهم بعدی یعنی احسان ثابت فرزند محمدحسن خواست تا در جایگاه قرار گرفته و به موارد اتهامی مطروحه نسبت به خود پاسخ دهد.

احسان ثابت گفت: برادر متهم ردیف اول هستم و به عنوان مدیر بازرگانی در دفتر امامت فعالیت می‌کردم. مهندس هستم و سال‌ها در خارج از کشور بودم و قصد داشتم به صورت موقت و به صورت کارمند در این موسسه فعالیت کنم. از نحوه فعالیت‌ها اطلاعی نداشتم و بنا به دلایلی سئوال نیز نمی‌کردم. پروژه‌ها اعلام و سپس اجرا می‌شد. در زمان اجرای پروژه گلدن استیت حضور نداشتم.

نماینده دادستان خاطرنشان کرد: بار‌ها توسط کارگروه نظارت به وی تذکر داده شده و متهم نیز تعهد می‌دهد. پس چگونه از فعالیت‌های برادر خود که متهم ردیف اول این پرونده است اطلاعی نداشته است؟

وکیل متهم احسان ثابت گفت: ما به دنبال روشن شدن حقیقت و شفاف شدن نقش موکل در فرآیند اقدامات موسسه هستیم. ضمن اینکه متهم ردیف اول از امور به زیر مجموعه خود اطلاعی نمی‌داده و موکل من کارمند امیر رضا ثابت بوده است. کارمندان حق دخالت در امور کلان موسسه را نداشته‌اند و این درحالی‌ است که اقدامات انجام شده تخلف صنفی بوده و جرم محسوب نمی‌شود.

نماینده دادستان در این هنگام گفت: احسان ثابت در جلسات حضور داشته، برادر متهم ردیف اول است، تذکر دریافت کرده پس چگونه ادعا می‌کنید از اقدامات خلاف قانون اطلاعی نداسته؟ این موارد قابل قبول نیست. اقاریر متهم در مراحل پیشین دادرسی با اظهارات اخیر متهم مغایرت داشته و منطبق با واقعیت نیست.

محمدجواد محمدعلیپور فرزند محمدرضا متهم بعدی بود که به جایگاه متهمین فراخوانده شد و قاضی از وی خواست تاپس از قرائت کیفرخواست توسط نماینده دادستان؛ به دفاع از خود بپردازد.

متهم محمد جواد محمد علیپور در مقام دفاع ازخود پس از بیان مطالبی، ادامه دفاعیات را به وکیل خود واگذار کرد.

نماینده دادستان در واکنش به انکار اتهامات توسط متهم گفت: تعجب می‌کنیم که متهمین به اقدامات خود اقرار کرده اند، اما در محضر دادگاه انکار می‌کنند و این درحالیست که مکررا خواستار بیان مطالب صادقانه در محضر دادگاه از سوی این افراد شده ایم؛ چرا که معتقدیم نجات در صدق است.

نماینده دادستان گفت: افرادی که با شرکت قطع رابطه می‌کردند عمدتا با متهم ردیف اول دچار اختلاف مالی می‎شدند.

در این هنگام یکی از مطلعین به جایگاه فراخوانده شد و گفت: بار‌ها و بار‌ها با توجه به مسئولیت نظارتی که در حوزه آموزشی دارم به متهمین از جمله علیپور تذکر داده‌ایم، اما متاسفانه اقدامات خلاف قانون ادامه پیدا می‌کند.

قاضی از متهم آرش دائی نژاد خواست تا ضمن قرارگرفتن در جایگاه ویژه از خود در برابر کیفرخواست قرائت شده توسط نماینده دادستان مشهد دفاع کند.

متهم آرش دائی نژاد با اظهار بی اطلاعی از اقدامات خلاف قانون شرکت از وکیل خود خواست ادامه دفاعیات را برعهده بگیرد.

معاونت در اخلال عمده در نظام اقتصادی کشور از طریق تسهیل و ارائه طریق ارتکاب جرم؛ تحصیل مال از طریق نامشروع به عنوان اتهامات متهم آرش دائی نژاد مطرح شد.

وکیل متهم گفت: موکل با توجه به اینکه عمدتا در تهران فعالیت می‌کرده از اقدامات خلاف قانون اطلاعی نداشته و اخطار‌ها و تذکرات از سوی نهاد‌های مسئول به دفتر مشهد داده می‌شده است.

وکیل متهم اذعان کرد لایحه دفاعیه را در مهلت مقرر تقدیم خواهد کرد.

شهروز شاه ورزی پور فرزندحمیدالدین متهم بعدی پرونده موسوم به هلدینگ آفتاب بود که پس از قرائت کیفرخواست صادره در جایگاه قرار گرفت تا به دستور رییس دادگاه به سوالات مطروحه پاسخ دهد.

نماینده دادستان گفت:این متهم نیز مانند سایر متهمین از نحوه فعالیت‌های موسسه آگاهی داشته است.

تحصیل مال از طریق نامشروع از جمله اتهامات منتسبه به متهم شهروز شاه ورزی پور است.

متهم با قرار گرفتن در جایگاه گفت: کلیه اظهارات خود در مرحله دادسرا را قبول دارم و از هر تصمیمی که دادگاه اتخاذ کند تبعیت کامل خواهم کرد.

نماینده دادستان گفت: از او سوال می‌کنیم که چرا با علم و اطلاع از تخلفات در حال انجام، به فعالیت‌های خود ادامه می‌دادید؟

قاضی خطاب به وکیل متهم شاه ورزی پور گفت:دفاعیات خود را بیان کنید، لایحه خود را نیز در مهلت مقرر تقدیم کنید و هرگونه سند و مدرکی نیز که به روشن شدن حقیقت کمک کند به دادگاه ارائه نمایید تا هیات قضایی آنهارا به دقت بررسی نماید.

قاضی منصوری سپس از نماینده دادستان خواست تا نسبت به قرائت کیفرخواست متهم شهرام بقایری فرزند علیرضا اقدام نموده و از متهم نیزخواست تا به اتهامات خود پاسخ دهد.

متهم شهرام بقایری در کنار سایر تخلفات. متهم به جعل سایت است.

وی گفت: قالب خام سایت‌ها را طبق دستورات صادرشده توسط مسئولان تهیه می‌کردیم. سایت‌های میکی موتو و چند سایت دیگه را برای موسسه بالا آوردیم.

نماینده دادستان در مواجهه با اظهارات متهم گفت: او برای برگزاری همایش‌ها سایت طراحی و جعل می‌کرده و بابت هر کاری که در این زمینه انجام می‌داده، دستمزد دریافت میکرده است.

وکیل متهم گفت: موکل من شرکتی داشته که کارش طراحی سایت بوده است. موکل اینجانب بستر اقدامات را فراهم می‌کرده و از اقدامات خلاف قانون متهم ردیف اول اطلاعی نداشته است.

نماینده دادستان اظهار کرد: بررسی اقدامات او نشان می‌دهد که متهم نامبرده از اقدامات خلاف قانون در حال انجام در این موسسه اطلاع داشته است.

متهم هما صداقت به عنوان نفر بعدی در جایگاه قرار گرفت تا با توجه به کیفرخواست صادره توسط نماینده دادستان از خود دفاع کند.

وی به عنوان مدیر فروش در هلدینگ آفتاب در حال فعالیت بوده است.

قاضی خطاب به متهم گفت: آیا اظهارات خود در مراحل قبلی دادرسی را قبول دارید؟ متهم:بله

متهم هما صداقت طرقبه گفت: پس از اطلاع از تخلفات شرکت را ترک کردم.

نماینده دادستان خطاب به متهم افزود: شما بر چه اساس مبادرت به صدور مدرک می‌کردید درحالی که رابطه نزدیکی با متهم ردیف اول داشته و از خلاف بودن فعالیت‌ها اطلاع داشتید؟

سپس وکیل متهم هما صداقت طرقبه به دفاع از موکل خود پرداخت.

وکیل متهم گفت: متهم ردیف اول موکل من را از واقعیت منحرف می‌کرده و موکل اینجانب بدون چون و چرا از دستورات امیر رضاثابت تبعیت می‌کرده است.

با اتمام مطالب متهم هما صداقت و دفاعیات وکیل وی، به دستور قاضی نماینده دادستان کیفرخواست مربوط به متهم ثمانه بالار را قرائت کرد. متهم ثمانه بالار در جایگاه قرار گرفت و گفت: ثابت به من لیست می‌داد و می‌گفت بناست در تهران این همایش برگزار شود. ما سالن صدا و سیما را هماهنگ می‌کردیم. مسائل مالی با مدیران دفاتر و از حوزه ما خارج بود.

قاضی از وکیل مدافع متهم ثمانه بالار خواست تا به دفاع از موکل خود بپردازد.

وکیل متهم بالار به ارائه توضیحاتی پرداخت.

در این لحظه جلسه دادگاه به اتمام رسید.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین