کد خبر: ۶۶۴۳۹۷
تاریخ انتشار : ۱۲ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۸:۲۱
تعداد نظرات: ۵ نظر
هم اکنون ۸ میلیون آقا و ۵ میلیون خانم مجرد هستند که روند افزایش آمار تجرد قطعی دختران نگران کننده است
آفتاب‌‌نیوز :

آن طور که شهلا کاظمی پور جمعیت شناس و عضو هیئت علمی دانشگاه تهران می‌گوید، هم اکنون ۱۳ میلیون مجرد در کشور داریم که از این تعداد هشت میلیون آقا و پنج میلیون خانم هستند. کاظمی پور درباره این عدد شاید حساسیت چندانی نشان نمی‌دهد، اما اظهار نگرانی او برای موضوع دیگری است.

نگرانی از افزایش سن ازدواج

با کاظمی پور که از کارشناسان مطرح جمعیت شناسی کشور است، درباره آمار مجرد‌ها و تجرد قطعی همکلام شده ام و سوالاتم را با وی در میان می‌گذارم.

لشکر ۱۳ میلیونی مجرد‌ها

کاظمی پور می‌گوید: مهم‌تر از تعداد ۱۳ میلیون مجرد در کشور، موضوع افزایش سن ازدواج است. او از این بابت نگران است و می‌گوید: در یک دوره متولدان دهه ۶۰ در سن ازدواج قرار داشتند که به همین دلیل ازدواج افزایش داشت. هم اکنون متولدان دهه ۷۰ به سن ازدواج رسیده اند، اما به دلیل سیاست‌های منفی جمعیتی، اکنون تعدادشان کمتر است و با توجه به این که جمعیت در معرض ازدواج کمتر شده، تعداد ازدواج هم به تناسب آن کاهش می‌یابد. از سوی دیگر سن ازدواج هم به دلایل مختلف رو به افزایش است و این موضوعی است که باید درباره اش اظهار نگرانی کرد.

اوضاع تجرد قطعی

از دکتر کاظمی پور درباره آمار مجردان قطعی هم می‌پرسم. او ابتدا برایم آن را تعریف می‌کند: «وقتی آقایان به سن ۵۰ و خانم‌ها به حدود ۴۰ تا ۴۵ می‌رسند و در حال و هوای ازدواج نیستند به این حالت تجرد قطعی گفته می‌شود و آمار آن طبق آمار متداول برای آقایان معمولا ۲ درصد مجرد‌ها و برای خانم‌ها ۴ تا ۵ درصد مجرد‌ها محاسبه می‌شود که اکنون به حدود ۷ درصد رسیده است. ضمن این که تعداد خانم‌های مجرد قطعی حدود ۳۵۰ هزار نفر است. البته در این بخش باید بگویم که آمار تجرد قطعی برای خانم‌ها رو به افزایش است». کاظمی پور در این باره چند روز قبل به ایسنا گفته است: «بر اساس آمار‌های رسمی اگر تمامی مردان ازدواج کنند، فقط یک سوم زنان شانس ازدواج دارند. دو سوم زنان نیز شانس ازدواج را از دست می‌دهند، مگر این که با مردان مطلقه یا همسر فوت شده ازدواج کنند. با این تفاسیر باز هم احتمال تجرد دختران وجود دارد.»

آمار دخترانه کاظمی پور درباره وضعیت دختر‌ها هم آمار قابل توجهی ارائه می‌کند: در زنان گروه سنی ۱۵ تا ۱۹ ساله ۷۸ درصد و همچنین در گروه سنی ۲۰ تا ۲۴ ساله ۴۲ درصد مجرد هستند.

در گروه سنی ۲۵ تا ۲۹ ساله نیز میزان مجرد‌ها ۳۰ درصد است. در تمامی گروه‌های سنی به دلیل تاخیر در ازدواج سن مجردی افزایش پیدا می‌کند و این تاخیر باعث می‌شود زنان شانس ازدواج‌شان را از دست بدهند. او به دختران توصیه می‌کند که از هرگونه وقفه در ازدواج و نیز سختگیری‌های بی مورد صرف‌نظر و در سنین مناسب و کمتر ازدواج کنند.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
انتشار یافته: ۵
رسول
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۲
0
3
آقا اين موضوعات کيلو چند ، ما در اعماق استراتژيک غرقيم فعلا
ناشناس
|
United States
|
۱۴:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۲
0
1
این موضوع و سایر مشکلات حاصل یک بعدی بودن مسولین کشور است
پاسخ ها
مصطفی
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۳
جمله طلایی هفته
رضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۳
0
0
هشت میلیون چقدر دلار برای تفریحات شبه انتانیایی
هزینه میکنند .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۳
0
0
اگه مسئولین از این آمار خجالت میکشن بهتر یه فکر اساسی بکنن برا این مشکل قطعا رفع مشکلات اقتصادی اولین و مهمترین موضوع است.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین