کد خبر: ۶۶۴۹۱۱
تاریخ انتشار : ۱۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۲:۴۴
در پی تشدید تنش ها بین روسیه و بلاروس بر سر دستگیری 33 تبعه روسی در مینسک وزارت دفاع بلاروس از برنامه تقویت نیروهای نظامی خود در مرز این کشور با روسیه خبر داد.
آفتاب‌‌نیوز :

سخنگوی وزارت دفاع بلاروس روز سه شنبه به ریانووستی گفت که در استان ویتبسک ( استان بلاروس هم مرز با روسیه)، نیروهای احتیاط به خدمت فرا خوانده می شوند.

«ناتالیا گاوروسیک» با یادآوری اینکه همه نیروهای ذخیره روز 11 ماه اوت (21 مرداد ماه) به خدمت فرا خوانده می شوند، اظهار کرد: آموزش نیروهای ذخیره در اردوهای نظامی، روندی است که بدون وقفه در نیروهای مسلح جریان دارد.

سخنگوی وزارت دفاع بلاروس گفت: نیروهای ذخیره همواره در طول سال در اردوهای با مدت های مختلف شرکت می کنند.

ریانووستی به اخبار برخی کانال های تلگرام اشاره کرد که ساکنان استان ویتبسک برای حضور در اردوهای نظامی 25 روزه فرا خوانده شده اند و نیروهای ذخیره باید روز 10 اوت (یک روز پس از رای گیری انتخابات ریاست جمهوری بلاروس) در اردو حضور بیابند.

گفتنی است مرز روسیه و بلاروس در دو دهه اخیر که دو کشور قرارداد اتحادی امضا کرده اند همواره باز بوده و اتباع روس می توانستند بدون مانع به دو کشور سفر کنند.

اما از هفته گذشته که 33 تبعه روسی در مینسک دستگیر شدند روابط روسیه و بلاروس تیره شده است و دو کشور سفرای یکدیگر را احضار کرده و مراتب اعتراض خود را اعلام کرده اند.

الکساندر لوکاشنکو رئیس جمهوری بلاروس اعلام کرد که این افراد برای بی ثبات کردن اوضاع بلاروس به این کشور اعزام شده اند.

وی معتقد است: ۳۳ تبعه روس بازداشت شده در بلاروس، نخستین گروه از ۲۰۰ نفری هستند که برای ایجاد بی ثباتی در بلاروس به این کشور اعزام شده اند.

سخنگوی رئیس جمهوری روسیه روز جمعه با بیان اینکه اتباع روس بازداشت شده در بلاروس هیچ اقدام خلاف قانون نکرده اند، خواستار آزادی فوری آنها شد.

دمیتری پسکوف در جمعه به خبرنگاران گفت: ما امیدواریم ۳۳ تبعه روسیه که در بلاروس بازداشت شده اند، در آینده نزدیک آزاد شوند. تاکنون اطلاعاتی که بازداشت اتباع روسی در بلاروس را توجیه کند، ارائه نشده است.

وزارت امور خارجه روسیه نیز در بیانیه ای دولت بلاروس را از تشنج آفرینی پیرامون اتباع روس دستگیر شده در این کشور برحذر داشت.

وزارت امور خارجه روسیه روز پنجشنبه در بیانیه خود گفته است: تعبیر طرف بلاروسی از موضوع دستگیری ۳۳ تبعه روسی در مینسک قابل انتقاد است.

در بیانیه آمده است: امروز ما اطلاع داریم که گروه شهروندان روس (دستگیر شده در حومه مینسک) قصد عبور ترانزیتی از مینسک به استانبول را داشت و آنان تمام مدارک لازم ازجمله بلیت هواپیما را در اختیار داشتند.

در بخش دیگر بیانیه روسیه با بیان اینکه بدون فوت وقت باید امکان ملاقات کارکنان بخش کنسولی سفارت روسیه با اتباع روس فراهم شود، آمده است: باید از تنش افرینی غیرضروری بویژه در دوره انتخابات ریاست جمهوری در بلاروس و به هیجان آوردن احساسات پرهیز کرد.

وزارت خارجه روسیه در پایان بیانیه برای رویکرد سنجیده طرف بلاروسی در این مساله و همکاری با طرف روسی برای رفع ابهامات ابراز امیدواری شده است.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین