کد خبر: ۶۶۵۵۴۰
تاریخ انتشار : ۱۹ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۸:۵۴
تعداد نظرات: ۱۱ نظر
رییس مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که برگزاری کنکور سراسری ضروری است، گفت که باید زمانی کنکور برگزار شود که از رفع مشکلات موجود اطمینان حاصل شده لذا روسای کمیسیون‌های بهداشت و آموزش و معاون نظارت مجلس شورای اسلامی ظرف ۴۸ ساعت آینده برای رفع این مشکلات جلسه‌ای را برگزار کنند.
آفتاب‌‌نیوز :

محمدباقر قالیباف در ابتدای جلسه علنی صبح امروز (یکشنبه) مجلس در نطق آغازین خود با تبریک عید سعید غدیر به همه مسلمانان، حق‌جویان و عدالت‌خواهان جهان اظهار کرد: آنچه دشمنان را از مومنین نا امید می‌کند، مسیر ولایت در اسلام است؛ چرا که عیار تشخیص اسلام ناب از اسلام اموی، آمریکایی، صهیونیستی و تکفیری فقط و فقط پیروی از خط ولایت است. به همین جهت است که این روز را عیدالله الاکبر نامیده‌اند و در نزد مسلمین عیدی بزرگتر از عید کامل شدن دین و جدا شدن ابدی مسیر حق از باطل وجود ندارد.

وی افزود: این روزها درباره گشایش اقتصادی در جامعه سوالاتی مطرح است. همانطور که در روز پنجشنبه در بازدید سرزده از واحدهای خبری صدا وسیما گفتم، ما تحقق آینده‌‌ای خوب را از مسیری سخت ممکن می‌دانیم ولی همانطور که آن روز هم تصریح کردم نباید توقع حل مشکلات را در هفته و ماه داشت بلکه اثر اقدامات در «فصل های پیش رو» دیده خواهد شد.

توضیح قالیباف درباره وعده گشایش اقتصادی

قالیباف گفت: طرح مهمی در شورای عالی هماهنگی اقتصادی قوا در حال بررسی است که می تواند بر اقتصاد تاثیر ملموسی بگذارد اما باید تصریح کرد که این طرح فقط در صورتی که در جزئیات آن، نظرات کارشناسی برای حفظ منافع مردم مدنظر قرار گیرد، می تواند به اهداف خود برسد. در این زمینه اختلاف نظرهای کارشناسی وجود دارد و هنوز هیچ طرحی قطعی نشده است لذا باید صبر کرد و اجازه داد این بحث ها در فضای کارشناسی بررسی شده و به نتیجه نهایی برسد.

رییس مجلس افزود: مردم عزیز اطمینان داشته باشند که مجلس با ترکیبی از نمایندگان توانمند در عرصه اقتصاد و کارشناسان مرکز پژوهش ها، با رعایت نظرات کارشناسی، منافع مردم را تامین خواهد کرد. همانطور که در بسته اقتصاد مردمی توضیح داده شد، مجلس مبنای عمل خود را مردمی کردن اقتصاد به نفع طبقه متوسط و محروم قرار داده است و معتقد است بدون قوی شدن تک تک مردم، نه ایران قوی می شود و نه دولت قوی خواهد شد.

قالیباف گفت: در پایان هم نیز باید اشاره ای به بحث برگزاری کنکور داشته باشیم. بعد از مطالبه نگرانی مردم در برگزاری کنکور، وزرای محترم بهداشت و علوم، پروتکل های جدیدی را برای اطمینان از سلامت در برگزاری کنکور تنظیم کردند و متعهد شدند که اجرای آن را به درستی انجام دهند. در راستای پیگیری نگرانی های مردم نمایندگان مردم و معاونت قوانین مجلس با حضور در حوزه های برگزاری کنکور کارشناسی ارشد، بر چگونگی اجرای تعهدات نظارت کردند. گزارش ها حاکی از این است که نحوه برگزاری نسبت به آزمون دکترا بهتر شده است اما همچنان اشکالات اساسی وجود دارد. گزارش رسیده به اینجانب نشان‌ می‌دهد که در کنکور دکتری 10 درصد و در کنکور کارشناسی ارشد حدود 15 درصد از داوطلبان نسبت به سال گذشته عموماً به دلیل هراس از ابتلا به کرونا در آزمون کمتر شرکت کرده‌اند که معنی آن این است که ده‌ها هزار نفر، به دلیل نگرانی، از حق شرکت در آزمون محروم شده‌اند. در کنکور سراسری این نگرانی‌ها می‌تواند به محرومیت از حضور در دانشگاه منجر شود و این بسیار نگران کننده است. از طرف دیگر، در عین افزایش انتظارات از نهادهای اجرایی برگزاری کنکور، بودجۀ لازم برای عمل به پروتکل‌ها توسط دولت اختصاص داده نشده است. تهیه تجهیزات لازم ضدعفونی و گندزدایی، افزایش عوامل اجرایی، تهیۀ لوازم محافظتی لازم و بکارگیری افراد کارآزموده برای اخذ امتحان از داوطلبان مشکوک و یا مبتلا به کرونا، به بودجه نیاز دارد و لازم است این مسائل پیگیری شود. نمایندگان محترم مجلس و وزرای محترم بهداشت و علوم بر لزوم رعایت فاصله 8/ 1 متری تاکید کرده‌اند ولی این فاصله در عین عمل در بسیاری از مواقع رعایت نشده است. علاوه بر این در کنکور سراسری پیش رو، تعداد بسیار بیشتر داوطلبان نسبت کنکور دکتری و ارشد و تجربۀ کمتر داوطلبان برای حضور در آزمون‌های سراسری و آشنایی کمتر آنها با فضای آزمون نسبت به آزمون‌های تحصیلات تکمیلی و همچنین تعداد بسیار زیادی از داوطلبان حتما همراه با مشایعت اعضای خانواده خود به محل برگزاری آزمون می‌روند و این یعنی اضافه شدن صدها هزار نفر از والدین، پشت درهای حوزه‌های برگزاری آزمون که خود نیازمند تمهید و برنامه‌ریزی و مدیریت و حتی اطلاع رسانی‌های لازم است. همچنین در این گزارش به موارد دیگری از پروتکل های جدید که به طور کامل رعایت نشده، اشاره شده است.

رییس مجلس تاکید کرد: بر این اساس ضروری است، روسای کمیسیون‌های بهداشت و آموزش و معاون نظارت مجلس شورای اسلامی، ظرف 48 ساعت در جلسه‌ای با حضور وزرای بهداشت و علوم مشکلات موجود را بررسی و برای نحوه رفع این مشکلات برنامه ریزی کنند آنچه مهم است این است که برگزاری کنکور سراسری ضروری است اما این کنکور باید زمانی برگزار شود که از رفع اشکالات موجود اطمینان کامل حاصل شود.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
مطالب مرتبط
انتشار یافته: ۱۱
ناشناس
|
Austria
|
۰۹:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۹
1
15
نمیخواد توضیح و وعده بدی. ....
ایرانی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۹
1
17
اقتصادهای برتر جهان همچین معجزاتی ازشون بر نمیاد شما که دیگه جای خود دارین، البته از حق نگذریم در به فنا دادن اقتصاد و معیشت در عرض یک هفته استادان زبردستی هستین.
خودم
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۹
8
1
مردم عزیز اطمینان داشته باشند که مجلس با ترکیبی از نمایندگان توانمند در عرصه اقتصاد و کارشناسان مرکز پژوهش ها، با رعایت نظرات کارشناسی، منافع مردم را تامین خواهد کرد!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
مرتضی
|
United States
|
۱۳:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۹
1
4
باحرف‌ووعده و وعید هیچ گاه فرجی حاصل نمیشود
جح
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۹
0
2
طرح اینه که بعد انتخابات آمریکا هر کسی چه ترامپ و چه بایدن رای بیار د مذاکره کنند و این کاملا قابل پیش بینی
ناشناس
|
Oman
|
۱۴:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۹
0
2
بزک نمیر بهار میاد، دلار هفت تومنی با سکه صد تومنی میاد
علی حقجو
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۹
0
2
همینکه قبل از نهایی شدن طرح، روحانی از اون رو نمایی کرده نشان دهنده این است که به توافق نرسیدن سر آن و روحانی خواسته با مطرح کردند و عمومی کردن آن با بالابردن توقع عمومی، فشار بر دیگر تصمیم گیرندگان وارد آورد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۹
0
2
اقتصاد
تابع عرضه و تقاضاست
در سخنان علمی از اقتصاد مشاهده نمی شود و فقط خرید زمان است.
غلی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۹
0
0
قبل از اینکه این گشایش اقتصادی باشه گشایش امنیتی هست بخاطر همین در مجلس مطرح نشده
علی اصغر از تهران
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۹
0
2
تا روحانی سر کاره هیچ اتفاقی نمی افتاد چون اصول گراهای مجلس نمیگذارند در زمان یک رئیس جمهور اصلاح طلب اتفاق درخشانی بیفتاد همش سیاست بازی است
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۱
0
1
اقتصادی که بخواد یک هفته ای درست بشه از الان معلومه اوضاع چجوری میخواد بشه...
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین