کد خبر: ۶۶۵۷۳۱
تعداد نظرات: ۴ نظر
تاریخ انتشار : ۲۰ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۸:۴۰
روز گذشته قيمت دلار در بازار غيررسمي تهران پس از تعطيلي عيد غدير و در روز يكشنبه به 21 هزار و500 تومان رسيد كه نسبت به ۳ روز پيش و قبل از تعطيلات، كاهش ۵.۷۱ درصدي را تجربه كرد، قيمت يورو نيز در بازار روز يكشنبه به ۲۶ هزار و ۴۰۰ تومان رسيد و با افت ۵.۳ درصدي همراه شد.
آفتاب‌‌نیوز :

همان‌گونه كه انتظار مي‌رفت، سخنان رييس‌جمهور درباره «گشايش اقتصادي» در هفته جاري، ‌اثر رواني خود را بر بازار ارز گذاشت و قيمت‌ها در بازار غيررسمي ريزشي شد. نرخ دلار كه تا همين اواسط هفته پيش به كانال 23هزار توماني چسبيده بود؛ روز گذشته و تا ساعات پاياني فعاليت بازارتا سطح 21هزار و 500 تومان نيز ريزش كرد. فعالان بازار مي‌گويند، سقوط كانال به كانال دلار تحت تاثير اثرات رواني ايجاد شده در كانال‌هاي اطلاع‌رساني نرخ ارز پيرامون گشايش اقتصادي بود كه رييس‌جمهور براي هفته جاري وعده داده است.

رچند اين صحبت‌هاي رييس‌جمهور با واكنش منفي محافل كارشناسي روبه‌رو شده و حتي بازار ارز نيز آن را د ابتدا چندان جدي نگرفت. اما صحبت‌هاي رييس كل بانك مركزي،بلافاصله پس از اعلام خبر«گشايش اقتصادي» كه در برنامه «بدون تعارف» انجام گرفت به همراه نرخ‌هاي پايين خريد و فروش دلار در صرافي‌هاي وابسته به بانك مركزي موجب شد تا روز گذشته ريزش سنگيني در قيمت ارز صورت گيرد.

سمت و سوی آینده دلار

با اين حال از بازار ارز خبر مي‌رسد كه اين ريزش قيمتي به دليل «انتظار يك خبر خوب» از گشايش‌هاي اقتصادي است و اگر بازار به اين نتيجه برسد كه اعلام عمومي و پرسروصداي اين موضوع يك «ابزار تبليغاتي» بوده، فضاي ريزشي قيمت دلار ‌چندان پايدار نخواهد بود. هرچند كه واكنش بازار ارز به احتمال «فروش اوراق ارزي» به مردم نيز هنوز به‌ طور كامل ديده نشده است. اما فعالان ارزي مي‌گويند، احتمال افزايشي شدن نرخ دلار با اجراي اين برنامه وجود دارد. روز گذشته قيمت دلار در بازار غيررسمي تهران پس از تعطيلي عيد غدير و در روز يكشنبه به 21 هزار و500 تومان رسيد كه نسبت به ۳ روز پيش و قبل از تعطيلات، كاهش ۵.۷۱ درصدي را تجربه كرد، قيمت يورو نيز در بازار روز يكشنبه به ۲۶ هزار و ۴۰۰ تومان رسيد و با افت ۵.۳ درصدي همراه شد.

در كنار پايين آمدن بهاي دلار قيمت طلاي داخلي نيز افت كرده است، اين در حالي است كه از روز چهارشنبه پانزدهم مرداد ماه، قيمت جهاني طلا ركورد زني جديدي را به ثبت رساند كه به نظر مي‌رسد، پايين ماندن نرخ‌هاي بهره در جهان و اميد به ارايه مشوق‌هاي جديد امريكا، تقاضا براي اين فلز زرد را بالا برد و با سدشكني اونس جهاني براي اولين بار در تاريخ شاخص طلا در بالاتر از ۲۰۰۰ دلار بسته شد و در روز جمعه هفدهم مرداد ماه قيمت خريد نقدي هر اونس طلا ركورد تاريخي جديد ۲,۰۷۵ دلار را زد. در داخل اما هر گرم طلاي ۱۸ عيار با كاهش قيمت همراه شد و يك گرم طلا به ۱ ميليون و ۶۸ هزار تومان معامله شد و قيمت هر قطعه سكه طرح قديم به ۱۰ ميليون و ۵۵۰ هزار تومان و هر قطعه سكه طرح امامي نيز به ۱۰ ميليون و ۷۲۹ هزار تومان رسيد.

كامران ندري، عضو هيات علمي پژوهشكده پولي و بانكي در گفت‌وگو با« اعتماد» در مورد ريزش قيمت دلار در بازار مي‌گويد: اين اتفاق به دليل تزريق ارز صادركنندگان به بازار رخ داده ضمن آنكه دولت نيز درخصوص گشايش‌هاي اقتصادي در اين هفته وعده‌هايي داده است. ندري در پاسخ به اين پرسش كه آيا ريزش قيمت دلار بيشتر بار رواني داشته يا دليل ديگري داشته؟ مي‌گويد: مسلما اقداماتي در خصوص پايين آوردن بهاي دلار در بازار صورت گرفته و ميزان عرضه دلار از سوي بانك مركزي به بازار بيشتر شده است و اين اقدام در كنار بار رواني صحبت‌هاي اخير رييس‌جمهور باعث افت قيمت ارز در بازار شده زيرا تنها وعده‌هاي مسوولين نمي‌تواند در پايين آمدن قيمت‌ها تاثيرگذار باشد.

او در پاسخ به اين پرسش كه آيا مي‌دانيد چه ميزان ارز وارد بازار شده است؟ مي‌گويد: خير، اينكه چه حجمي وارد بازار شده، مشخص نيست و در اين مورد هم صحبتي نشده است.

دلار زير ۲۰ هزار تومان دور از انتظار است

اين كارشناس پولي و بانكي با اشاره به بازگشت ۲۶ ميليارد دلار ارز به بازار مي‌گويد: اگر اين ميزان ارز طي دو ماه به بازار تزريق شود، مي‌توان حتي انتظار داشت كه قيمت دلار به حدود ۲۰ هزار تومان برسد اما اينكه توقع دلار زير ۲۰ هزار تومان را داشته باشيم كمي دور از انتظار و حتي غيرممكن است. او مي‌گويد: حتي اگر نصف اين ميزان ارز هم به بازار تزريق شود، قيمت‌ها باز هم پايين‌تر خواهد آمد.

نرخ واقعي اونس طلا ۳ هزار دلار است

عبادالله محمدولي، رييس انجمن صنفي كارفرمايان صنعت طلا و جواهر نيز در مورد نوسانات قيمت طلا مي‌گويد: با توجه به تاثير قيمت طلا روي نرخ دلار اغلب سرمايه‌گذاران بزرگ سعي بر جلوگيري از افزايش قيمت جهاني طلا دارند و دليل آن هم اين است كه مي‌خواهند، قيمت دلار تغيير نكند. او با بيان اينكه كشورهاي بزرگ در حال ذخيره‌سازي طلا هستند مي‌گويد: كشورهايي نظير هند، چين، كشورهاي اروپايي و امريكا براي ذخيرسازي طلا در حال مسابقه هستند زيرا اين ماده معدني نيز مانند ساير مواد معدني يك روز به پايان مي‌رسد زيرا اين ماده توليدي نيست و اكتشافي است و هم‌اكنون شاهد تقاضاي بسيار بزرگي در بازارهاي دنيا براي اين فلز زرد هستيم. رييس انجمن صنفي كارفرمايان صنعت طلا و جواهر با تاكيد بر اينكه قيمت اونس جهاني بايد بالاتر از اين ميزان باشد، ادامه مي‌دهد: اين افزايش و سدشكني قيمت طلا باز هم نسبت به قيمت واقعي آن عقب است و نرخ واقعي طلاي جهاني بايد حدود ۳ هزار دلار باشد اين در حالي است كه هم اكنون در محدود ۲ هزار و ۳۶ دلار است.

محمدولي در مورد نرخ‌هاي داخلي طلا ادامه مي‌دهد: متاسفانه ما افت زيادي در ارزش پول ملي داشتيم و از موضوعي كه مي‌توانست ارزش پول ملي را حفظ كند، غافل بوديم و در حال حاضر بايد روي حفظ ارزش پول ملي كار كنيم. او مي‌گويد: در حال حاضر اخبار سياسي و اقتصادي و پيام‌هاي رييس‌جمهور و رييس كل بانك مركزي نويد از ساماندهي بازار ارز را مي‌دهند كه همين موضوع باعث شد سرعت افزايش قيمت طلا در بازار كم شود و ما هم اميدواريم اين مواردي كه اعلام مي‌شود از سوي مسوولين تبديل به عمل شود.

محمدولي با اشاره به انفجار بيروت مي‌گويد: اين خبر باعث شد تا روند صعودي قيمت اونس جهاني نيز تغيير كند و با افت قيمت همراه شود و چند دلاري اونس پايين آمد.رييس انجمن صنفي كارفرمايان صنعت طلا و جواهر با بيان اينكه روز عيد غدير اتاق‌هاي معاملاتي باز بودند، مي‌گويد: هر چند بازار طي روزهاي گذشته و حتي در روزهاي تعطيل نوسان داشت و خريد فروش در اين بازار همراه ريسك بود اما برخي افراد در اين بازار هم معامله كردند.

او ادامه مي‌دهد: البته اين اتفاق را در بازارهاي ديگر نظير مسكن و خودرو هم شاهد هستيم و زماني كه قيمت‌ها در حال تغيير هستند براي اينكه برخي از بازارها جا نمانند ممكن است كمي بالاتر يا پايين‌تر مسكن يا خودروي خود را بفروش مي‌رسانند و يا مسكن و خودروي جديدي را خريداري مي‌كنند البته ممكن است اين معاملات هم با قيمت واقعي در بازار صورت نگيرد.محمدولي با اشاره به قيمت سكه و طلا در بازار مي‌گويد: در حال حاضر هر گرم طلاي ۱۸ عيار به ۱ ميليون و ۶۸ هزار تومان، قيمت هر قطعه سكه طرح قديم ۱۰ ميليون و ۵۵۰ هزار تومان، سكه طرح امامي ۱۰ ميليون و ۷۲۹ هزار تومان، نيم سكه ۳ ميليون و ۱۰۰ هزار تومان، سكه گرمي ۱ ميليون و ۶۰۰ هزار تومان و قيمت دلار 21هزار و 500 تومان است.شايان ذكر است؛ در مدت مشابه سال گذشته قيمت دلار امريكا ۱۲ هزار ۵۰ تومان و يورو با قيمت ۱۳هزار ۵۶۰ تومان تعيين شده بود و قيمت هر گرم طلاي ۱۸عيار ۴۱۹ هزار و ۷۰۰ تومان، قيمت سكه تمام‌بهار آزادي طرح جديد ۴ ميليون و ۱۹۳ هزار تومان و قيمت سكه بهار آزادي طرح قديم ۴ ميليون و ۹۴ هزار تومان بود.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
انتشار یافته: ۴
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۰
1
0
احتمالا این کارشناس که دلار زير ۲۰ هزار تومان را دور از انتظار می داند خود دلار خریده که چنین حرفی را می زند و بهتر است سری به بازارها بزند تا ببینید دلار 20000 تومانی با مردم چه کرده.
محسن
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۰
0
1
موقع خرید است , دولت پشتیبان خرید و فروش ارز
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۰
1
1
ایشالا که بیاد پایین تا فک اونایی که دلار میخرند که سرمایشون زیاد بشه بیاد پایین که اینقدر طمع نکنند وباعث نابودی مردم بشوند مشکل مملکت ما طرز فکر خود مردمه هر کسی به فکر خودشه
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۰:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۰
بله این حرف درسته. مردم خیلی دلال صفت شده اند. همش در فکر خرید و فروش و سود و بازده هستند.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین