کد خبر: ۶۶۶۲۴۹
تاریخ انتشار : ۲۲ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۵:۵۹
رئیس پژوهشگاه ویروس شناسی ووهان در مصاحبه با یک رسانه غربی به سؤالاتی درباره شایعات موجود پاسخ داد.
آفتاب‌‌نیوز :

به نقل از رادیو بین المللی چین، جمعه هفته گذشته (17 مرداد) ان بی سی به عنوان اولین رسانه خارجی دارای مجوز ورود به این پژوهشگاه و تهیه گزارش مطبوعاتی با کارشناسان آن مصاحبه ویژه ای با «وانگ یان یی» رئیس این پژوهشگاه انجام داد.

وانگ یان یی در این مصاحبه گفت که او و همکارانش با برخورد ناعادلانه مواجهه شده اند.

وی افزود: در روند مبارزات بین المللی با ویروس کرونا، تحقیقات ویروس در ووهان به پیشرفتهای چشمگیری رسیده است. به عنوان مثال، آنها نخستین گروه در جهان بودند که توالی ژنوم کروناویروس را کشف کرد و با جهانیان به اشتراک گذاشت و قبل از همه واکسن غیرفعال «سارس – کروناویرس – 2» را تولید کردند. اما متاسفانه، آنها ما را در مسأله منشاء این ویروس سپر بلا کردند.

در پاسخ به این سؤال خبرنگاران ان بی سی که «آیا فکر می کنید ترامپ باید از شما عذرخواهی کند؟»، وانگ گفت: برای من واقعیت این است که پژوهشگاه ویروس شناسی وو هان هیچ ارتباطی با منشا کرونا ندارد. این که کسی از من عذرخواهی بکند یا نه آن را تغییر نخواهد داد.

وی با اشاره به این که هیچ یک از دانشمندان پژوهشگاه ویروس شناسی ووهان به این بیماری آلوده نشد، گفت: عوامل سیاسی نباید تاثیری بر کار ردیابی منشاء ویروس کرونا بگذارد.

یون جی مینگ، رئیس شعبه فرهنگستان علوم و فناوری چین در ووهان و یکی از محققان پژوهشگاه ویروس شناسی ووهان در مصاحبه با خبرنگاران ان بی سی نیز نظریۀ «نشأت گرفتن کرونا از آزمایشگاه» را رد کرد و گفت: بارها تاکید کرده ام که در 30 دسامبر سال 2019، نمونه های ذات الریه ناشناخته ای را از بیمارستان دریافت کردیم و قبل از آن با این ویروس مواجه نشده بودیم. وقتی چنین ویروسی در اختیار ما نبود، قطعاً امکان منشاء گرفتن آن از آزمایشگاه نیز وجود نخواهد داشت.

از سوی دیگر، رئیس سازمان غیرانتفاعی «ائتلاف سلامت محیط زیست نیویورک» که به مدت 16 سال با پژوهشگاه ویروس شناسی ووهان همکاری کرده است: گفت، به نظر من آنها در تلاش برای پنهان کردن چیزی نبودند چون بسیار سریع توالی ژنوم را منتشر کردند. اصلاً شاهد و مدرکی برای منشاء گرفتن این ویروس از آزمایشگاه وجود ندارد.

در این مصاحبه پنج ساعته خبرنگاران ان بی سی از آزمایشگاه پی 4 پژوهشگاه ویروس شناسی وو هان بازدید و با کارشناسان و محققان آنجا به تعامل و گفتگو پرداختند.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین