کد خبر: ۶۶۷۴۴۰
تاریخ انتشار : ۲۹ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۷:۵۳
تعداد نظرات: ۶ نظر
سازمان بازرسی اعلام کرده با متخلفان فاجعه پرونده ویلموتس برخورد می‌شود
قرارداد با ویلموتس ۱۰۰ میلیارد تومان دیگر هم برایمان آب می‌خورد با ۲ میلیون یورویی که قبلا به این مربی پرداخت شده و ۵ درصد جریمه (۳۰۰ هزار یورو)، ۵ هزار فرانک سوئیس برای هزینه دادرسی و البته ۲ تا سه میلیون یورو حقوق دستیاران او. آبی که خیلی خوش از گلوی ویلموتس و دستیارانش پایین می‌رود اما تنها بخشی از آن می‌توانست پروژه‌های آب‌رسانی به شهرهای خشک کشورمان را تکمیل کند.
آفتاب‌‌نیوز :

رسانه‌ها پر شده از خبر سنگین‌ترین محکومیت مالی فدراسیون فوتبال. پرداخت ۶ میلیون و ۱۳۷ هزار و ۵۰۰ یورو به مارک ویلموتس، سرمربی سابق تیم‌ملی ایران با مهلت پرداخت یک ماهه. جالب اینجاست که روز دوشنبه در همان زمان آغازین انتشار، فدراسیون‌نشین‌ها حتی خبر محکوم شدن‌شان را هم تکذیب کردند اما کلامشان منعقد نشده بود که ایمیل فیفا روی خروجی رسانه‌ها قرار گرفت؛ غرامت ۱۶۹,۸۸۰,۰۰۰,۰۰۰ تومانی ناقابل! میراث مهدی تاج و فدراسیونش برای فوتبال و ورزش کشور و البته بودجه‌ای که باید از جیب کل کشور برود.

البته قرارداد با ویلموتس ۱۰۰ میلیارد تومان دیگر هم برایمان آب می‌خورد با ۲ میلیون یورویی که قبلا به این مربی پرداخت شده و ۵ درصد جریمه (۳۰۰ هزار یورو)، ۵ هزار فرانک سوئیس برای هزینه دادرسی و البته ۲ تا سه میلیون یورو حقوق دستیاران او. آبی که خیلی خوش از گلوی ویلموتس و دستیارانش پایین می‌رود اما تنها بخشی از آن می‌توانست پروژه‌های آب‌رسانی به شهرهای خشک کشورمان را تکمیل کند.

ویلموتسچای و هزار درد وطنی؛ آقای تاج! ما از نجابت «غیزانیه» و «عورکی» خجالت می‌کشیم

کارهایی که می‌شد با غرامت ویلموتس کرد

محاسبه غرامت ویلموتس با تمام محرومیت‌هایی که بخش زیادی از مردم کشورمان با آن مواجه هستند، نکته تاسف‌آور ماجراست. با پولی که باید به ویلموتس بدهیم یک ورزشگاه امام رضا ساخته می‌شود و ۸۵۰ کلاس درس نوسازی! می‌توان بیش از دو هزار جهیزیه خرید و بیمارستانی ۱۰۰ تختخوابی به ظرفیت بهداشت و درمان کشور اضافه کرد و البته ۲۷۵ هزار تست رایگان کرونا برای افراد بی‌بضاعت انجام داد. جایی هم خواندیم که نوشته بودند با ۱۶۹ میلیارد تومان ویلموتس می‌شود برای ۳۲ هزار نفر در سیستان و بلوچستان حمام و توالت ساخت که دیوار سرویس‌های بهداشتی‌شان، پلاستیک‌های آبی نباشد.

البته نیازی به این محاسبات هم نیست، به پایان قرن ۱۳۰۰ چند ماه مانده اما در خوزستان، خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان، هرمزگان و جنوب کرمان، مردم با بحرانی‌ترین شرایط برای برخورداری از آب آشامیدنی روبه‌رو هستند. همین خرداد گذشته بود که جان تشنگی مردم «غیزانیه» خوزستان به لب آمد و اعتراض کردند به روزهایی که هیچ آبی برای خوردن ندارند. تکمیل پروژه‌های آب‌رسانی غیزانیه تشنه تخصیص منابع مالی است که حتی در فاز اول تکمیل شده‌اش هم برای ترمیم و بهسازی لوله‌های فرسوده بودجه‌ می‌خواهد تا در آب‌رسانی با مشکل مواجه نشود. بیش از ۷۰۰ روستای خوزستان با مشکل آب آشامیدنی روبه‌رو هستند که از این تعداد ۴۵۶ روستا به صورت سیار آب‌رسانی می‌شوند. در اهواز به عنوان مرکز استان حتی آب آشامیدنی هم کیفیت لازم را ندارد و شهروندان بارها از مشکلات ناشی از فرسودگی شبکه آب و فاضلاب گلایه کرده‌اند. استاندار وعده داده که مشکلات آب آشامیدنی روستاهای اهواز تا هفته دولت رفع می‎شود.

علیرضا حقیقی‌پور، مدیرعامل آبفای خوزستان در این باره می‌گوید: روستاهای اهواز، شوش و هفتگل از نظر آب آشامیدنی وضعیت بحرانی دارند و ما با برنامه‌ریزی‌های کوتاه، میان و بلندمدت به دنبال رفع مشکلات آنها هستیم. فازهای آب‌رسانی به غیزانیه هم سه بخش است که با اجرای فاز اول با اعتبار ۶۰ میلیارد تومان نیاز آبی ۱۳ هزار نفر از جمعیت بخش به حالت پایدار رسیده. فاز دوم و سوم، در دست انجام است و تا ۶ شهریور به نتیجه می‌رسد. برآورد اعتباری فاز دوم ۶۰ میلیارد تومان است. فاز سوم هم اعتباری ۲ تا ۳ میلیارد تومانی می‌خواهد و تا پایان تابستان به سرانجام می‌رسد.

اعتبارات غیزانیه به تایید مسئولان تامین شده اما همچنان ۵۳۰۰ نفر از مردمان خراسان‌جنوبی عطش آب دارند، مردمان منطقه عورکی در سیستان و بلوچستان هم ماه‌هاست بی‌آب مانده‌اند.

مساله‌ای که حتی با واکنش نمایندگان مجلس هم روبه‌رو شده و در این باره نماینده خاش و عضو فراکسیون ورزش می‌گوید: در حالی که در روستاها خشکسالی است و نمی‌توانیم به آنها آب‌رسانی کنیم اما باید ۱۶۹ میلیارد پول به کسی بدهیم که کلا ۶-۷ بازی انجام داده و تنها دو برد به دست آورده و کارکردی نداشته است. اسماعیل حسین زهی با تاکید بر این‌که پول بیت‌المال نباید هدر برود، اظهار کرد: ما در دیوان محاسبات و فراکسیون ورزش این موضوع را حتما پیگیری می‌کنیم. این پول مفتی است که بدون کارکرد باید به این مربی داده شود. البته باید کسانی که متولی کار بودند این پول را پرداخت کنند.

وی تاکید می‌کند: رئیس سابق فدراسیون رفته و در خانه خودش نشسته و انگار نه انگار که این مسائل به وجود آمده است. مطمئن باشید پیگیری می‌کنیم و باید پاسخگو باشند. متاسفانه رفتن ما به جام جهانی هم سخت شده و تیم‌هایی بالاتر از ما قرار گرفته‌اند که اصلا هم‌رده ما نیستند.

دو مکانیزم قرارداد ویلموتس

درباره آنچه در پرونده مارک ویلموتس و در نهایت محکومیت فدراسیون فوتبال رخ داده کارشناس حقوقی فوتبال می‌گوید: حق تجدید نظرخواهی برای فدراسیون وجود دارد و اگر آنها نزد دادگاه بین‌المللی ورزش تجدیدنظرخواهی کنند تا زمانی که رای دادگاه بین‌المللی مشخص شود، این پرداخت متوقف خواهد شد اما اگر شکایتی نسبت به این رای صورت نگیرد مسئولان فدراسیون موظف هستند در زمان تعیین شده حکم را اجرا کنند.

غلامرضا رفیعی درباره تبعات نپرداختن این غرامت مالی عنوان می‌کند: بر اساس قوانین و مقررات کمیته تعیین وضعیت فیفا اگر این پول در فرجه زمانی تعیین شده پرداخت نشود، تخلف و سرپیچی فدراسیون فوتبال ایران از اجرای حکم به کمیته انضباطی فیفا اعلام خواهد شد و و این کمیته نسبت به تنبیه و مجازات فدراسیون تصمیم می‌گیرد.

رفیعی درباره این‌که چرا این نتیجه از پرونده ویلموتس عاید فوتبال‌مان شد هم بیان می‌کند: بی‌دقتی و مهم‌تر از آن ندانستن زبان انگلیسی. مدیران حاضر در فدراسیون‌ها درباره مسائل ورزش کشور تصمیم می‌گیرند، مکاتبه و امضا می‌کنند اما زبان انگلیسی را در این مکاتبات بلد نیستند. مکاتبات فیفا هم با فدراسیون فوتبال به زبان انگلیسی انجام می‌شود اما مدیران این فدراسیون هم به زبان انگلیسی ناآگاه هستند و بسیاری از مسائلی که می‌فهمند آن چیزی نیست که در نامه‌های فیفا آورده شده است. به همین دلیل بسیاری از چیزهایی که در قراردادها امضا می‌کنند، بدون اشراف کامل به مفاد آن است.

این کارشناس حقوقی با بیان این‌که عدم استفاده از مشاوران حقوقی حوزه ورزش هم باعث به وجود آمدن چنین مشکلاتی می‌شود، تاکید می‌کند: ما مشاوران حقوقی و وکیل زیادی داریم اما چون قرارداد ورزشی است باید حقوق‌دان فعال در این بخش تبحر لازم در حوزه ورزش داشته باشد و البته تسلط کامل به زبان انگلیسی. در پرونده ویلموتس هم نه آقای تاج زبان انگلیسی خوبی می‌دانست و نه وکیل مسلط به این زبان و البته متخصص در حوزه ورزش استفاده شد.

وی می‌افزاید: اشکال اینجاست که در قرارداد دو مکانیزم وجود دارد. یک جایی نوشته شده اگر ویلموتس ترک کار کرد، سه ماه پرداختی خواهد داشت. در جای دیگری هم عنوان شده که اگر فدراسیون برکنارش کند، سه ماه پرداختی خواهد بود که البته این مفهوم هم در قرارداد وجود دارد که فدراسیون فوتبال ایران باید غرامت این مربی را در صورت اخراج تا پایان زمان قراردادش پرداخت شود. در این پرونده هم دعوای اصلی بر سر این بند است. در این جا مهم است که فسخ‌کننده کیست، ویلموتس یا فدراسیون؟ از مدعای این رای اینطور برمی‌آید که ما را فسخ‌کننده قرارداد شناخته‌اند.

رفیعی به اضافه شدن این هزینه‌ها هم اشاره می‌کند و می‌گوید: باید منتظر رای برای دستیاران ویلموتس هم باشیم که خودش حدود ۲ تا ۳ میلیون یورو است. با توجه به این‌که رای فیفا به نفع ویلموتس صادر شده در مورد بقیه دستیارانش هم احتمالا با چنین حکمی مواجه خواهیم بود و این مبلغ افزایش خواهد یافت.

از کودکان سیستانی خجالت می‌کشیم

یادمان نمی‌رود که مهدی تاج درباره حضور مربی بلژیکی و مشکلاتی که در پرداخت مطالبات به او داشت، عنوان کرد «گاهی از نجابت ویلموتس خجالت می‌کشم» اکنون می‌گوییم که آقای تاج! ما از نجابت «غیزانیه» و «عورکی» خجالت می‌کشیم. ما از کودکان سیستانی خجالت می‌کشیم که برای برداشتن آب از رودخانه‌های استان دست‌هایشان را با حمله گاندوها از دست می‌دهند. کاش بدانید که همین چند روز پیش حوا رئیسی، دختر ۱۰ ساله مولاآباد کشاری از توابع شهرستان سرباز هنگام برداشتن آب از رودخانه باهوکلات طعمه گاندو و دستش قطع شد. شما با شاهکار ویلموتس ثابت کردید که در راس ورزش کشورمان به‌ویژه فوتبال کمبود مدیریت بیداد می‌کند. مدیرانی که زبان دنیا را هم بلد نیستند تا به وقت عقد قرارداد، فاجعه‌ای به نام «پرونده غرامت ویلموتس» را رقم نزنند. آنهایی که عنوان می‌کردند با این مربی بلژیکی ابرقدرت فوتبال شویم اما حالا نیستند که تاوان قرارداد ترکمنچای و البته بهتر است بگوییم «ویلموتسچای» را بدهند؟!

با این اوصاف حسرت می‌خوریم که ‌ای کاش او را نداشتیم چون همین دو باخت و دو برد را با تیم بدون مربی هم می‌توانستیم کسب کنیم. تا مجبور نشویم پول به مربی‌ای پرداخت کنیم که بعد از باخت تیمش در هواپیما فیلم طنز می‌دیده. برخی ملی‌پوشان گفته‌اند که بعد از باخت مقابل تیم‌ملی مقابل عراق که دومین شکست در بازی‌های مقدماتی جام جهانی بود، ویلموتس بعد بازگشت از اردن (محل بازی ایران و عراق) داخل هواپیما فیلم کمدی می‌دیده و به شدت می‌خندیده تا نشان دهد نتیجه‌ای که در میدان برای شاگردانش رقم خورده هیچ اهمیتی برایش ندارد.

حالا هم اگر قرار است پرونده این گاف‌های مدیریتی ورزش که بزرگ‌ترینش در فدراسیون رقم خورد اما شاهد پرونده‌های مشابه‌اش در لیگ برتر هم هستیم بسته شود باید یک‌بار و همین یک‌بار، دادگاه عادلانه‌ای برگزار و عاملان این فاجعه محاکمه شوند تا شاید مدیران فعلی و آینده فوتبال حساب کار دستشان بیاید. سازمان بازرسی کل کشور اعلام کرده که با مسببین و متخلفان فاجعه ویلموتس متناسب با میزان دخالت و تخلف در این قرارداد برخورد می‌شود، ما منتظر آن روز و این وعده هستیم.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
انتشار یافته: ۶
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۵/۳۰
0
0
اشکال نداره حالا ول کنید بابا از این به بعد رو بچسبید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۵/۳۱
0
0
زیاد گیر ندهید .پس تاج چه جوری سهم خودش را برمیداشت؟
ناشناس
|
Austria
|
۱۲:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۵/۳۱
0
0
یعنی اگر پول به این آدم پرداخت نمیشد این کار ها را میکردید.؟؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۱
0
0
مقصرین باید به اشد مجازات برسند تا درسی شود برای همه خاطیان
عباس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۱
0
0
این پول باید از حساب کسانی پرداخت شود که با ویلموتس قرار دادتنظیم کرده اند ومبالغ مورد تعهد به ویلموتس را بموقع پرداخت نکرده اندنه از جیب ملت.قراردادبا مربیان خارجی فقط برای پرکردن جیب داخلی ها بسته می شود.قرارداد ها به شکلی تنظیم می شوند که مبلغی از این قرار داد به مربی خارجی می رسد ومابقی مربوط به داخلی ها است.حال که قرار دادشان با ویلموتس به هم خورده ویلموتس علاوه مبلغ قرار داد چند برابر جریمه هم دریافت می کند که از جیب ملت بدبخت وبیچاره ایران می رود.
sipan
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۱
0
0
تمام دار و ندار مملکت این پول بود که باد شد رفت هوا ؟؟؟؟ اگه این پول پوچ نمیشد دیگه ما از کودکان سیستانی ، از کولبران سالخرده کردستانی ، از کسانی که اندامشونو میفروشون برای سیر کردن شکم زن و بچه هاشون ، از کودکان کار ، زنان بی سرپرست و ... خجالت نمیکشیدیم و همه مشکلاتشونو حل میکردیم .
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین