کد خبر: ۶۶۹۰۳۹
تاریخ انتشار : ۰۹ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۶:۱۰
مایک پامپئو، وزیر خارجه آمریکا در حالی روز پنجشنبه سفرش به منطقه را به اتمام رساند که از رایزنی هایش با رهبران ۵ کشور عرب زبان برای قانع کردن این کشورها جهت عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی نتیجه ای حاصل نکرد.
آفتاب‌‌نیوز :

روزنامه العربی الجدید در یادداشتی همزمان با پایان سفرهای پامپئو به منطقه با واکاوی دلایل این شکست و مشخصا در سودان که انتظار می رفت به خاطر باج خواهی های آمریکا برای حذف نام این کشور از فهرست کشورهای حامی تروریسم تسلیم خواسته ایالات متحده شود چنین نوشت: شاید بتوان دلایل ناکامی وزیرخارجه آمریکا از تحقق انتظاراتش از دولت سودان برای عادی سازی روابط با اسرائیل در سفر روز دوشنبه وی به خارطوم را در ۵ مساله خلاصه کرد.

این نخستین سفر پامپئو به سودان پس از سقوط عمر البشیر، رئیس جمهور مخلوع این کشور بود که با هدف قانع نمودن کشورهایی عربی و درمیان آنها سودان به قدم نهادن در راه امارات در آشکار نمودن عادی سازی کامل روابط با اسرائیل ، انجام شد.

دلایل شکست
موضع سیاسی دولت عبدالله حمدوک که بر مخالفت با عادی‌ سازی روابط با اسرائیل استوار می باشد، دلیل اصلی خارطوم در رد پیشنهاد عادی‌سازی روابط با اسرائیل است. این موضع نتیجه دیدگاه کلی احزاب و جریان های سیاسی سودان مثل حزب سوسیال بعث، حزب ناصری و حزب کمونیست و "الامه" است که گرایش اسلامگرایانه دارد. این احزاب بر دیدگاه سیاسی محکم و ثابتی در قبال اسرائیل دارند.

دلیل دوم شکست ماموریت پامپئو ، زمان انجام این دیدار بود. این سفر در روزهایی انجام شد که اختلافات عمیقی میان دو بخش نظامی‌ و مدنی سودان در حال افزایش است.
بنابراین فعالان اجتماعی و به جهت جلوگیری از قدرت بیشتر نظامیان با موضوع انجام عادی‌سازی همراهی نکردند و از تاریخ فوریه گذشته که عبدالفتاح البرهان، رئیس شورای حاکمیتی سودان با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل در اوگاندا دیدار کرد به مخالفت برخاستند.

دلیل سوم، مروبط به شخصعبدالله حمدوک، نخست وزیر سودان است که قصد ارائه خدمتی آن هم در این حجم به دولت آمریکا بدون دریافت امتیاز متقابل که حداقل آن، حذف نام سودان از لیست کشورهای حامی تروریست است، نیست.

آنچه سبب تردید بیشتر حمدوک گردید، سخنان آمریکائی ها درست یک روز پیش از انجام دیدار بود که به صراحت منکر هرگونه ارتباط میان عادی‌سازی و حذف نام سودان از لیست کشورهای حامی تروریست شدند؛ موضوعی که به عقیده خارطوم دلیل اصلی مشکلات اقتصادی و فاصله میان پیوستن سودان به جامعه جهانی و مانع کمک موسسات سرمایه گذاری بین المللی است.

دلیل چهارم اما نگرانی دولت و مشکلات سیاسی‌ آن ناشی از شدت گیری قطب‌بندی و اختلافات سیاسی داخلی است، بعلاوه عادی سازی بی شک باعث نزول میزان محبوبیت دولت و فاصله و جدایی‌های بیشتر مردم از دولت که پیشتر و به سبب اوضاع بد معیشتی، تورم و پایین آمدن ارزش پول ملی کاهش یافته بود، می‌گردد.

دلیل پنجم و پایانی هم احساس مردم و مسؤلین سودانی و سیاستمداران است که معتقدند عادی سازی روابط با اسرائیل درست چندروز پس از عادی سازی امارات با اسرائیل ، حکومت سودان را دنباله روی ابوظبی نشان می‌دهد لذا تصمیم گرفتند که هر تصمیمی در این باره توسط خود سودانی ها و بدون تابعیت از کشور دیگر یا دنباله روی از آن اتخاذ شود.

اما این ها دلیلی بر دست کشیدن و ناامیدی آمریکا از این هدف نمی‌شئذ زیرا هنوز هم تل‌آویو و واشنگتن روی بخش نظامی و ارتش سودان حساب می‌کنند و این موضوع در بیانیه وزارت خارجه آمریکا پس از دیدار البرهان و پامپئو مورد تاکید قرار گرفته است و به وضوح به تداوم پیگیری روابط میان اسرائیل و سودان اشاره شده است.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین