کد خبر: ۶۶۹۱۰۲
تاریخ انتشار : ۱۰ شهريور ۱۳۹۹ - ۰۷:۰۶
انتشار تصاویر دنیل اوبونو، نماینده پارلمان فرانسه در شمایل یک برده و داستانی تخیلی درباره او در دوران برده داری در مجله محافظه‌کار ولور اکتول (Valeurs Actuelles) این کشور به یک جنجال سیاسی بزرگ بدل شده است.
آفتاب‌‌نیوز :

این هفته‌نامه فرانسوی در آخرین شماره خود، داستانی درباره خانم اوبونو در دوران برده‌داری را با درونمایه «تجربه مسئولیت مردمان آفریقا در وضعیت دهشتناک برده داری در قرن هجدهم» منتشر کرد. این نوشتار با تصاویری از این نماینده حزب فرانسه تسلیم ناپذیر (چپ رادیکال) در حالی که به غل و زنجیر کشیده شده است، منتشر شد. دنیل اوبونو مطلب ولور اکتول را «کثافت نژادپرستانه» توصیف کرد.

خانم اوبونو شامگاه شنبه در یک برنامه خبری تلویزیونی این ماجرا را «توهینی به اجداد و گذشتگان» خود توصیف کرد و با طرح احتمال شکایت از این نشریه، این ماجرا را «لکه ننگی» خواند که «هیچگاه پاک نخواهد شد.»

عکس| جنجال انتشار داستان و تصویر یک نماینده زن

پس از اعتراض بسیاری از شخصیت‌های سیاسی و رسانه‌ای، امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه روز شنبه در تماس تلفنی با این نماینده سیاه پوست، اقدام مجله ولور اکتول را محکوم کرد. ژان کاستکس، نخست وزیر فرانسه هم خواستار محکومیت روشن و عمومی انتشار این تصاویر شد.

شنبه شب اعضای «لیگ دفاع از حقوق سیاهان آفریقایی» فرانسه با ورود به دفتر مجله ولور اکتول، تحریریه این هفته‌نامه را به «ترویج نژادپرستی علیه سیاهان» متهم کردند. این تجمع بدون درگیری و خشونت پایان یافت.

پارلمان فرانسه در جریان طرح بازنگری اصولی از قانون اساسی در سال ۲۰۱۸ واژه «نژاد» را با این استدلال که تنها یک «نژاد و آن هم نژاد انسانی» وجود دارد از قانون اساسی این کشور حذف کرد.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین