کد خبر: ۶۷۰۵۰۱
تاریخ انتشار : ۱۹ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۹:۳۶
وزیر اقتصاد و دارایی با بیان اینکه نباید نگران ورود گسترده مردم به بورس باشیم، گفت: اگر قرار باشد اقتصاد بدون نفت شکل بگیرد و بانک‌ها هم به فلسفه ذاتی خود بازگردند، ناچار هستیم به ذات اصلی اقتصاد که همان بازار سرمایه است مراجعه کنیم.
آفتاب‌‌نیوز :

«فرهاد دژپسند» امروز (چهارشنبه) در جلسه بررسی شرایط بازار سرمایه و راهکارهای بهبود بلندمدت که با حضور جمعی از فعالان بازار سرمایه برگزار شد، اظهار داشت: به طور عام تامین مالی برای اقتصاد (دولت یا غیردولت) از طریق بودجه که متکی به نفت است یا از طریق منابع مردم که همان بانک می‎‌شود شکل می‌گیرد.

وی با بیان اینکه نقش حضور بانک‌ها در کشور اجتناب‌ناپذیر است، افزود: قرار نیست بانک فقط برای شرایط خاص باشد، برخلاف دیگر کشورها که بانک‌ها دارای کارکردی خاص هستند، یکی از کارکردهای اصلی آن در ایران تامین مالی اقتصاد است، به همین دلیل در اقتصادی مانند ایران بانکداری دولتی بیشتر مورد توجه است.

دژپسند گفت: نمی‌توان گفت بودجه دولت باید کم شود زیرا ساختار قانون اساسی تکالیفی را برای دولت مقرر کرده که دولت باید با بودجه مناسبی تکالیف مربوطه را عهده‌دار شود.

وزیر اقتصاد و دارایی خاطرنشان کرد: زمانی بودجه با نفت تامین مالی می‌شد اما اکنون باید از طریق مالیات تامین شود که این موضوع به اقتصاد کشور باز می‌گردد و باید از ظرفیت اقتصاد کشور استفاده شود.

وی با بیان اینکه بازار پول کارکرد خاص خود را دارد، گفت: اگر قرار باشد اقتصاد بدون نفت شکل بگیرد و بانک‌ها هم به فلسفه ذاتی خود بازگردند، در این زمان ناچار هستیم به ذات اصلی اقتصاد کشور که همان بازار سرمایه است مراجعه کنیم.

دژپسند با اشاره به اینکه تقابل بین فرهنگ بازار سرمایه و فرهنگ نفتی اولین موضوعی است که باید در نظر گرفته شود، افزود: فرهنگ نفتی فرهنگ رانتی، رخوت، سستی و تکیه بر دیگران است اما فرهنگ بازار سرمایه بدین گونه نیست بلکه فرهنگ عقلانیت، حسابگری، ریسک‌پذیری و مسئولیت‌پذیری بلندمدت‌نگری است.

وزیر اقتصاد و دارایی با اشاره به اینکه نگاه سرمایه‌گذار خرد زمانی که وارد بازار سرمایه می‌شود به بازدهی است و به دنبال این است که این بازدهی در چه بازه زمانی به دست می‌آید، گفت: سرمایه‌گذار اگر درگیر بازدهی کوتاه‌مدت و سود روزانه پنج درصد شد باید انحرافی را در این بازار حس کرد.

وی گفت: گاهی در بازار گرفتار برخی حواشی مانند وجود بحران، شبه بحران و نوسان‌گیری می‌شویم، این موضوع ناشی از این است که هنوز فرهنگ بورس، قوام و استقرار لازم را پیدا نکرده است.

دژپسند با تاکید بر اینکه در بازار سرمایه فرهنگ، ساختار و ابزارهای لازم باید به گونه‌ای با یکدیگر هماهنگ شوند که احساس اعتماد از طریق پایداری پایه‌های بازار صورت بگیرد، افزود: باید وزش باد در این بازار را ضروری دانست و سهامداران نباید از این وضعیت بازار ترس داشته باشد.

به گفته وزیر اقتصاد و دارایی، اگر قرار است بازار سرمایه جزو رکن اصلی و اجتناب ناپذیر اقتصاد ایران تلقی شود باید از این قابلیت‌ها برخوردار باشد.

وی با بیان اینکه نباید نگران ورود گسترده مردم به این بازار باشیم، اظهار داشت: زمانی این بازار حدود ۷۰۰ هزار نفر سهامدار داشت اما اکنون پنج میلیون و گاهی هم گفته می‌شود هشت میلیون سهامدار در این بازار حضور دارد، در حالی نمی‌توان گفت این اعداد زیاد یا کم هستند.

دژپسند خاطرنشان کرد: گاهی احساس می‌شود حضور مستقیم سهامداران در این بازار نگران‌کننده است که دلیل آن ناشی از عدم شکل‌گیری ساختارها و زیرساختار بازار سرمایه متناسب با تعریف این بازار است.

وی با اشاره به اینکه یکی از ویژگی‌های اجتناب ناپذیر بازار سرمایه وجود انتخاب است و سهامدار باید قابلیت انتخاب نوع سرمایه‌گذاری در این بازار را داشته باشد، افزود: باید راهکارهای استحکام و استقرار بازار سرمایه توانمند، زاینده و پویا را ارائه داد.

دژپسند خاطرنشان کرد: در یکی از جلساتی که امروز برگزار شد راجع به ۱۵ پروژه ای بحث شد که وزارت راه پیشنهاد داده تا در زمینه تشکیل سهامی عام، صندوق پروژه و تامین مالی از طریق اوراق این پروژه ها بررسی های لازم صورت گیرد.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پرطرفدار ترین عناوین