کد خبر: ۶۷۰۵۷۱
تاریخ انتشار : ۲۰ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۳:۵۰
رییس مرکز بهداشت استان کرمانشاه گفت: بنابر نمونه‌برداری‌های علمی و آزمایش‌های دقیق در مراکز پیشرفته آزمایشگاهی حوزه بهداشت استان، آلودگی منابع آبی روستای «شیخ‌صله» در ثلاث‌باباجانی به دلیل عدم وجود کلر مناسب و آلودگی آن با فاضلاب قطعی است.
آفتاب‌‌نیوز :

روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه روز پنجشنبه به نقل از دکتر ابراهیم شکیبا افزود: این نمونه برداری ها یک روز قبل از طغیان و روز بعد از آن از آب مصرفی در مناطق مختلف روستا جمع آوری شده و همه این آزمایش ها نشانگر آلودگی آب به دلیل عدم وجود کلر مناسب و آلودگی آب‌ با فاضلاب است.

شکیبا گفت: از بررسـی مسـتندات و بازدیـدهای میدانی مشـخص شد که از سه ماه گذشـته نوسانات کلر باقی مانده به دلیل نقص فنی سیسـتم سـالم سازی آب، ثبت و به شـرکت آبفا گزارش شده؛ همچنین وجود منابع آلاینـده در پیرامون منبع تـامین کننـده آب و عـدم بهسازی و لایروبی مخزن جمع آوری آب چشـمه و عـدم رعایت حریم بهداشتی منبع تامین کننده آب مشهود بوده است.

آب شیخ صله کرمانشاه چرا آلوده بود؟

او با بیان اینکه کلرسنجی روزانه طی دوهفته پیش از بروز طغیان صفر بوده است، اظهار داشت: آخرین نتیجه میکروبی قبل از بروز طغیان در تاریـخ ۱۵ شـهریور از روسـتای شـیخ صله و بازارچه مرزی از نظر اشریشـیاکلی و آلودگی آب بـا فاضـلاب توسط آزمایشـگاه آب و فاضلاب مرکز بهـداشت ثلاث باباجانی مثبت گزارش شده است.

به گفته او، منبع آب دارای دریچه نفوذپذیر بـا امکان نشت رواناب سـطحی است و از زمان ساخت مخزن جمع آوری آب چشمه، لایروبی آن انجام نشده است.

شکیبا گفت: در صـبح روز شروع طغیان میزان کلر باقی مانده در شبکه توزیع صفر گزارش و ثبت شده بود و بعدازظهر با انجام کلرزنی بصورت دستی و اسـتفاده از قرص های کلر میزان کلر به ۲ پی پی ام در ابتدای شبکه توزیع و ۰/۷ پی پی ام در فاصـله زمانی کوتاه در انتهای شـبکه رسـید که این میزان کلر خواهی می تواند نشانه وجود ماده آلی در شبکه و آلودگی آب بوده باشد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه اضافه کرد: همچنین نمونه برداری از آب شـبکه توزیع در حین طغیان در تاریخ ۱۷ شهریورماه انجام گرفت که بر اساس نتایج بدسـت آمده در تاریخ ۱۹ شهریورماه، دارای آلودگی باکتریولوژیکی و غیرقابل استفاده برای شرب می باشد.

او عنوان کرد: طی بررسـی های به عمل آمـده در سـطح روسـتا در چنـد روز اخیر ، مراسم خاص و دارای تجمع و همچنین توزیع مواد غـذایی و نذورات در بین خانوارهای روسـتائیان وجود نداشـته است و بنابراین احتمال طغیان در اثر مصرف مواد غذایی منتفی می باشد.

آنچنان که شکیبا گفت، مـدرسه روسـتا دارای مخزن آب است و با باز بودن مـدرسه و اسـتفاده دانش آموزان از آب لوله کشـی، موارد بیماری زیادی میان دانش آموزان مشاهـده شده که تا اطلاع ثانوی و با هماهنگی شورای تامین شهرسـتان، مدرسه تعطیل شده است.

او همچنین گفت: دفع فاضـلاب توالت در خانوارهـا بصورت چاه جـذبی است و تعـدادی از این خانوارها در بالادست مظهر چشمه تامین کننده آب روستا قرار دارند؛ بنابراین سامانه آبرسانی به دلیل عدم کلرزنی، عدم بهسازی منبع و امکان نشت فاضـلاب به علت بالا بودن سـطح آب زیرزمینی، با ریسک زیاد ارزیابی می شود.

شکیبا گفت: با دلایل و مستندات موجود بر اساس معیارهای علمی وزارت بهداشت ،آلودگی منابع آب قطعی است و با توجه به این امر در روزهای اخیر تلاش های خوبی توسط فرماندار و مجموعه آبفا برای اصلاح و بهینه سازی آب روستا انجام گرفته است.

او با تشکر از مسئولان استان در پیگیری این موضوع در پایان گفت: اعزام تیم واکنش سریع معاونت بهداشتی، اقدامات درمانی به موقع و مناسب برای درمان بیماران بستری و سرپایی، تهیه نقشه اپیدمیولوژی و گروه های سنی، نمونه برداری باکتریولوژیک آب در مراحل متعدد، تهیه نمونه های التور و ارسال به آزمایشگاه شهرستان، تهیه نمونه های استول جهت آزمایشات باکتریولوژیک، انگل شناسی و کشت مدفوع، تهیه و ارسال به آزمایشگاه تحقیقات گوارش و کبد تهران، بیماریابی فعال بصورت خانه به خانه، تشدید نظام سندرمیک بیماری های واگیر در منطقه بروز طغیان و کل شهرستان، درمان کلیه بیماران بستری سرپایی و پیگیری آنها تا حصول نتیجه قطعی، اعزام و استقرار اتوبوس آمبولانس در شهرستان و اعزام بیماران و پذیرش و درمان بیماران در بیمارستان های مربوطه از جمله اقدامات دانشگاه علوم پزشکی در این مدت بوده است.

روز دوشنبه ۲۲۰ نفر از اهالی روستای شیخ صله در شهرستان ثلاث باباجانی واقع در شمال غرب استان کرمانشاه با علایم مسمومیت به مراکز درمانی مراجعه کردند که اکثر آنها به صورت سرپایی درمان و تعداد کمی نیز بستری شدند.

روستای شیخ صله با ۵۰۴ خانوار ۲ هزار و ۲۰۰ نفر جمعیت دارد.

روستای شیخ صله در نقطه صفر مرزی با کشور عراق واقع شده است.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین