کد خبر: ۶۷۰۹۱۳
تعداد نظرات: ۲۶ نظر
تاریخ انتشار : ۲۳ شهريور ۱۳۹۹ - ۰۰:۱۲
دلار مرز ۲۶ هزار تومان و سکه مرز ۱۲ میلیون تومان را رد کرد
«قیمت دلار در بازار آزاد به بالاتر از 26 هزار تومان رسیده و نمی‌توان آن را با نرخ‌های صرافی ملی قیاس کرد؛ زیرا این صرافی نمی‌تواند ارزی در اختیار مردم قرار دهد».
آفتاب‌‌نیوز :

دلار مرز 26 هزار تومان و سکه مرز 12 میلیون تومان را رد کرد؛ اتفاقی که این روزها، با وجود خریداران در بازار و نقدینگی‌های سرگردان، انتظار می‌رود ادامه‌دار باشد. کارشناسان و فعالان بازار معتقدند منش اصلی این افزایش نرخ‌ها، وجود نقدینگی است که از بازار سرمایه در پی ریزش‌ها و دوباره خیزبرداشتن آن و ترس عمومی از تکرار تجربه سرمایه‌گذاری در این بازار، خارج شده و به دنبال دیگر دارایی‌هاست.

بازارهای طلا و ارز اولین بازارهایی هستند که نقدینگی را به سوی خود جذب می‌کنند، اما بازارهای مسکن و خودرو نیز در امان نخواهند ماند. کارشناسان توصیه می‌کنند برای جلوگیری از این روند، دولت و بانک مرکزی به فکر افزایش نرخ بهره سپرده‌های بانکی و اوراق بهادار دولتی باشند تا بتوانند نقدینگی موجود در بازار را به سمت دارایی‌های ریالی کم‌ریسک‌تر هدایت کنند.

عبور از بورس/ دلار به مرز ۲۶ هزار تومان و سکه به ۱۲ میلیون تومان رسید

‌نقدینگی، مردم را خریدار کرد

کامبیز افسری، فعال بازار ارز خبر می‌دهد: «قیمت دلار در بازار آزاد به بالاتر از 26 هزار تومان رسیده و نمی‌توان آن را با نرخ‌های صرافی ملی قیاس کرد؛ زیرا این صرافی نمی‌تواند ارزی در اختیار مردم قرار دهد».‌ افسری با اشاره به افزایش نقدینگی مردم و تمایل برای حفظ ارزش پول می‌گوید: «مردم به دلیل ریزش بازار سرمایه، نقدینگی خود را از این بازار خارج و راهی سایر بازارهای دارایی کرده‌اند. با وجودی ‌که التهاب خاصی در بازار نیست، اما به دلیل وجود همین نقدینگی، خریدار هم وجود دارد و به همین خاطر، نرخ دلار هم افزایش پیدا می‌کند».‌ این فعال بازار سرمایه با اشاره به حذف سهمیه سالانه دوهزارو 200دلاری با هدف کنترل بازار می‌افزاید: «نمی‌توان ارزیابی و پیش‌بینی‌ای از بازارهای مالی ایران ارائه داد؛ زیرا هیچ اتفاقی تابع اصول اقتصادی نیست و هیجانات و اخبار روز، بازار را در دست دارند».‌ افسری با اشاره به اینکه خروج نقدینگی از بازار سرمایه، عامل اصلی افزایش نقدینگی و رجوع به بازار ارز است، ادامه می‌دهد: «در حال حاضر به دلیل ریزش بازار سرمایه، بسیاری از مردم نقدینگی خود را از این بازار خارج کرده و راهی سایر بازارها کرده‌اند».‌ به گفته او «در حال حاضر حمایت یا عدم حمایت از بازار سرمایه، هر دو تبعات سنگینی خواهد داشت و حتی اگر حقوقی‌ها از بازار حمایت کنند‏، با وجود بدبینی در بین سهامداران خرد در بازار، وضعیت بهتر نمی‌شود؛ طوری‌که بازار سرمایه در هر صورت‏ شرایط بدی را برای اقتصاد کشور به وجود می‌آورد». ‌او با تأکید بر اینکه بازار بورس، یک ماشین بدون بازگشت است، می‌گوید: «زمانی ‌که به‌دنبال تقویت بازار بودند و ماشین نقدینگی را خلق کردند،‏ باید به فکر این روزها هم می‌بودند. هفته پیش که بازار منفی بود، دلار چندان نوسان نداشت، اما این هفته که بازار مثبت شد، نقدینگی به سوی بازار ارز روانه شد».

این کارشناس تأکید می‌کند: «دولت باید به فکر تثبیت بازار سرمایه باشد و از شتاب یا ریزش بازار جلوگیری کند؛ زیرا حتی اگر بار دیگر نقدینگی وارد این بازار شود، باز هم هر آن احتمال خروج آن به دلیل شرایط اقتصادی وجود خواهد داشت».

‌ارز مسافری فقط با بلیت و پاسپورت

وضعیت بازار ارز را از یک دلال ارزی می‌پرسم.

می‌پرسم: «دلار الان چنده؟ قیمت‌ها رفته بالا و نمی‌دونم بخرم یا نه».

پاسخ می‌دهد: «من هرچه داشتم فروختم. اگه دلار می‌خوای اول صبح بیا بازار. همه دارن می‌خرن».

- «الان دلار چنده؟»

- «25‌و 900 خریده، 26 تومن فروشه».

- «ارز مسافری می‌خوام. می‌تونم بگیرم؟»

- «همین‌طوری بهت نمیدن. دیگه نیست مگه اینکه بلیت و پاسپورت هم با خودت بیاری. اونم به زور بهت ارز میدن».

2 عامل اصلی افزایش نرخ دلار

وضعیتی که بازار در پیش گرفته چندان خوشایند نیست؛ این موضوع و عللی را که باعث ایجاد آن شده، از کامران ندری‏، کارشناس ارزی می‌پرسم. او می‌گوید: «بخشی از منشأ این وضعیت مربوط به عرضه ارز است و محدودیت‌هایی که درباره عرضه ارز با آن مواجه هستیم. صادرات کاهش یافته و ارز حاصل از صادرات قبلی نیز به سختی وارد کشور می‌شود. دلایل عمده این رشد نرخ دلار و طلا، عوامل برون‌زاست که درباره آن کاری نمی‌توان کرد. تحریم‌ها و کرونا مسبب اصلی این شرایط در بخش عرضه هستند».

ندری در ادامه می‌گوید: «در سمت تقاضا نیز به سبب نگرانی‌هایی که مردم نسبت به آینده دارند و انتظار تورمی که وجود دارد، کسی تمایلی به نگهداری ریال ندارد و همه به دنبال آن هستند که دارایی خود را به یک دارایی دیگر تبدیل کنند‎؛ هر چیزی به‌جز ریال. کنترل این وضعیت بسیار سخت است؛ زیرا منشأ آن روانی است. بنابراین تنها مسئله‌ای که به ذهن می‌رسد، بازی‌کردن با نرخ بهره‌ است. البته نرخ بهره در کشور تبدیل به تابو شده و چندان نمی‌توان روی آن مانور داد؛ زیرا تمایلی برای استفاده از این ابزار وجود ندارد».

این کارشناس ارزی در ادامه با اشاره به اینکه تعیین نرخ بهره بستگی به میزان انتظار تورمی دارد، ادامه می‌دهد:‌ «انتظار تورمی در اقتصاد ایران، سنجیده نمی‌شود، اما می‌توان بنا بر تجربیات گفت که دولت می‌تواند با استفاده از ابزار نرخ بهره و افزایش آن به بالای 20 درصد، نقدینگی را روانه نظام بانکی کند. از سویی اگر بانک مرکزی بتواند با استقلال کامل، مقررات احتیاطی کلان را اجرائی کند‏ تا حدودی می‌تواند در بهترشدن وضعیت مؤثر باشد».

ندری در ادامه با نگاهی به بازار سرمایه می‌گوید: «این مشکلی است که با افزایش قیمت سهام در اقتصاد ایجاد شد. با وجودی ‌که کارشناسان بارها توصیه کردند بازار سرمایه را مدیریت کنید تا نرخ‌ها خیلی بالا نرود‏، اما مدیریت نشد و اکنون یکی از چالش‌های جدی، بازار سرمایه است. ارزشی که اکنون در بازار سرمایه ایجاد شده، تناسبی با عملکرد شرکت‌ها ندارد و همین حالا هم کسانی هستند که در مدت یک سال گذشته، سودهای 400 تا 500درصدی به دست آورده‌اند و در حال حاضر که امیدی به افزایش بیشتر از این میزان ندارند، کم‌کم سهام خود را فروخته و تبدیل به دارایی دیگری می‌کنند. اینجاست که با مشکل و چالش روبه‌رو می‌شویم. این مشکل دیگر برون‌زا نبود و مشکل مدیریتی در این بخش، گردن اقتصاد کشور را گرفت».

به گفته این کارشناس، تا حدودی با افزایش نرخ بهره بانکی می‌توان مشکل را حل کرد. در واقع افرادی که اکنون به ‌دنبال دارایی دیگری می‌گردند‏، اگر نرخ بهره‌ را بالا ببرید، سعی می‌کنند به سمت دارایی‌های ریالی کم‌ریسک‌تر قدم بردارند. این دارایی‌ها‏ شامل سپرده بانکی و اوراق بهادار دولتی است که اگر نرخ بهره آنها افزایش یابد، به‌زودی می‌توانند این مشکل را رفع کنند.

ندری تصریح می‌کند: «یک راه دیگر آن است که بازار سرمایه، تعدیل و اصلاح قیمتی را در پیش بگیرد؛ زیرا اگر اصلاح قیمتی صورت نگیرد، ثروت عظیمی که به وجود آمده، اگر بخواهد تبدیل به هر دارایی دیگری شود، طبعا روی قیمت‌های آنها به‌شدت اثر خواهد گذاشت. در واقع فقط در صورتی تأثیر نخواهد داشت که تعدیل و اصلاح قیمتی صورت بگیرد و بخشی از ثروت کاغذی و موهوم ایجاد‌شده، در فرایند این اصلاح از بین برود».

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
مطالب مرتبط
انتشار یافته: ۲۶
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۳
1
33
انتخابات آمریکا و شروع مکانیسم ماشه باعث هجوم مردم به خرید دلار و سکه و ماشین و ... شده است.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۳
هر جه بالاتر بره سقوطش حتمیه فقط تا انتخابات بعد امریکا اگر بایدن آمد و به برجام برگشت و دلار پایین نیامد بدانید از تحریم نیست مشکل داخلیه
حق گو
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۳
1
17
بورس ایران مثل هندوانه قمی میماند روش سبزه توش قرمز اگر مزه نداره تخمه داره بدرد زمستون میخوره
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۳
1
19
جهش سکه ، جهش دلار مبارک!!!
پاسخ ها
بیدل
| United States |
۰۱:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۴
دیگه خجالتش ندین ، گرچه خیلی رو داره.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۳
2
22
عجب جهش تولید شده امسال با مجلس قوی!!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۳
0
16
اقتصاد مریض و پولهای سرگردان
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۳
2
18
این هر موقع گفت علی برکت الله ما بدبخت شدیم ..
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۳
5
11
بورس نقدینگی تولید میکنه کارشناس جان !!!!! یا چاپ پول بدون پشتوانه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۳
0
6
نرخ بهره بالا ینی خلق پول بدون پشتوانه ینی تورم ینی بدبختی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۳
1
3
اینگونه اظهار نظرهای غیر کارشناسی و اظهارات تعدادی اقتصاد خوان برخالف واقعیت علمی که بین میزان نقدینگی و تورم همبستگی شدیدی وجود دارد موجب تشدید التهاب در بازار های ارز و... میشود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۳
0
14
همش شعار میدیم
برای پول دشمن صف میکشیم و حاضریم تمام دارایمان را تبدیل کنیم پول دشمن
اما پول خودمان هر روز بی ارزش تر میشه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۳
3
7
ریزش بی حساب کتاب بورس باعث افزایش قیمت دلار شده و اگر مسئولین از بورس حمایت نکنند حالا حالا دلار میره بالا روزی دو سه هزار میلیارد جذب بورس می شد الان جذب طلا و دلار میشه آیا نمی شد قیمت سهام را در بازه ای نگه داشت؟ اما خوب کی بهتر از حقوقی و دولت میتونه از مردم بدبخت نوسان بگیره!
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۳
اقتصاد ساز و کار داره. مگه دولت مدام باید از بورس حمایت بکنه؟
دولت همین که مالیاتشو از معاملات گرفت و عده ای از رانت اطلاعاتی استفاده کردن و به موقع وارد بورس شده و به موقع هم خارج شدن راضی هست.
ناشناس
|
United States
|
۱۴:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۳
0
8
نقدینگی هر سد ی را ویران خواهد کرد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۳
0
15
جهش تولید ‌اشتباه است امسال چهش گرانی است
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۳
3
3
وزیر اقتصاد و وزیر نفت باید استیضاح و محاکمه شوند
ناشناس
|
United States
|
۱۵:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۳
0
4
جالب است هر چه بيشتر امريكا ايران را تحريم ميكند ارزش دلارش در ايران بيشتر ميشود اصلا چرا امريكا ميتواند ايران را تحريم كند
الان كل اقتصاد ايران و معيشت ٨٠ ميليون نفر به انتخابات امريكا
وصل شده مطمئن باشيد اگر همين امروز امريكا تحريم نفت ايران را
بردارد تمام قيمتها بدون هيچ حركتى از دلار و سكه و ماشين و...ريزش
ميكند پس مشكل اصلى امريكا است
یاشار
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۳
0
2
ثروت عظیمی که به وجود آمده، اگر بخواهد تبدیل به هر دارایی دیگری شود، طبعا روی قیمت‌های آنها به‌شدت اثر خواهد گذاشت. در واقع فقط در صورتی تأثیر نخواهد داشت که تعدیل و اصلاح قیمتی صورت بگیرد و بخشی از ثروت کاغذی و موهوم ایجاد‌شده، در فرایند این اصلاح از بین برود».

کدوم ثروت؟ ثروت که تورم ایجاد نمیکنه. ثروت یعنی تولیدی صورت گرفته باشه، خانه ای ساخته شده باشه.
یه عده که اصل داراییهاشون را تو بازار سهام به دلیل طمع از دست دادن. اونایی هم که پولی به دست اوردن در اثر تورم حاصله عملا ثروتمندتر نشدن مگر این که سریعتر تبدیل به کالا یا ارز یا طلا بکنند. کاری که همین حالا میکنند و این هم تورم زاست.... چرخه باطل را ببینید. ..
دلارام
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۳
0
5
دولت بی تدبیر ازمالیات بورس حداکثر سودو کرد
دلارام
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۳
0
5
دولت ازمالیات بورس حداکثر سودو کرد وسپس بازار سرمایه را رها کرد.طفلکی ها سهامداران خرد وتازه وارد بورس
پاسخ ها
ناشناس
| Canada |
۱۹:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۳
نفرین یکی از این مالباختگان در این کلاهبردار ی بزرگ
کلاهبرداران را
بگیرد کافی است کن فیکون خواهند شد ان شالله
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۳
0
6
همه این بدبختیها از زمان احمدی نژاد شروع شد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۴
0
2
اگر دولت بورس را زمین نمی زد این اتفاقات نمی افتاد. مردم در هر دو سو ضرر کردند .این کارشناسها چرا پیشنهاد نمی دهند بورس احیا شود می گویند نرخ بهره را بالا ببرید .افزایش نرخ بهره یعنی افزایش نقدینگی
عباس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۵
0
2
خزانه بانک ملی که به یغما رفته قاشق به ته دیگه خورده فلذا تنها راه پر کردن جیب دولتمردان ما سود کلان از راه سرازیر  کردن دلار دولتی به صرافی هاست.
بنابراین هرچه نرخ دلار بالاتر رود جیب حضرات پر تر می شود.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۵
0
2
مملکت ول است .
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین