کد خبر: ۶۷۱۸۱۸
تاریخ انتشار : ۲۹ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۰:۰۳
روث بیدر گینزبرگ، قاضی لیبرال دیوان عالی آمریکا بر اثر سرطان در سن ۸۷ سالگی درگذشت. او که یکی از ۹ قاضی بالاترین نهاد قضایی آمریکا بود، دومین زنی محسوب می‌شد که به این مقام مهم دست یافته است.
آفتاب‌‌نیوز :

دستگاه قضایی آمریکا یکی از برجسته‌ترین چهره‌های خود را از دست داد. روث بیدر گینزبرگ، قاضی لیبرال دیوان عالی ایالات متحده پس از دست و پنجه نرم کردن چندین ساله با بیماری سرطان، روز جمعه ۲۸ شهریور (۱۸ سپتامبر) بر اثر سرطان لوزالمعده درگذشت.

او یکی از ۹ قاضی دیوان عالی آمریکا بود و دومین زنی محسوب می‌شد که به این مقام مهم منصوب شده است. تا سال ۱۹۸۱ میلادی تمامی ۹ قاضی مرد بودند. در آن سال سندرا دی اوکانر به عنوان نخستین زن به عضویت این نهاد در آمده بود.

گینزبرگ، قاضی لیبرال دیوان عالی آمریکا درگذشت

روث بیدر گینزبرگ در سال ۱۹۹۳ میلادی از سوی بیل کلینتون، رئیس جمهوری وقت ایالات متحده برای عضویت در دیوان عالی آمریکا به سنای آمریکا معروفی شد و از آن سال تا زمان مرگش در این مقام فعالیت داشت.

گنیزبرگ توجه خاصی به زنان و حقوق آنان داشت. او زمانی در پاسخ به اینکه حضور چه شمار زن در بین ۹ قاضی دیوان عالی کافی خواهد بود، گفته بود، "وقتی شمار زنان به ۹ نفر برسد".

جان رابرتز، رئیس دیوان عالی آمریکا با انتشار بیانیه‌ای تصریح کرد که "نسل‌های آینده از روث گینزبرگ به عنوان یک قهرمانی خستگی‌ناپذیر و راسخ برای احقاق عدالت یاد خواهند کرد".

دیوان عالی ایالات متحده بالاترین نهاد قضایی این کشور است. این دیوان به نوعی قطب‌نمای جامعه آمریکا محسوب می‌شود و در خط مشی و سیاست‌گذاری‌های موضوعاتی بنیادین چون سقط جدید، حق حمل اسلحه، برابری حقوق و همچنین مهاجرت نقشی تعیین‌کننده ایفا کرده و می‌کند.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا اکنون با درگذشت روث گینزبرگ این فرصت را دارد که با معرفی جایگزین او ترکیب دیدان عالی آمریکا را ۶ به سه نفر به سود حزب جمهوری‌خواه و محافظه‌کاران دگرگون سازد.

در حال حاضر ۵ تن از ۹ عضو دیوان عالی آمریکا گرایش‌های محافظه‌کارانه دارند. سنای آمریکا که باید نامزد معرفی‌شده برای جانشینی گنیزبرگ را تأیید کند، در دست جمهوری‌خواهان است و بعید به نظر می‌رسد که به چهره مورد نظر ترامپ رأی منفی بدهند.

میچ مک‌کانل، رئیس اکثریت جمهوری‌خواه در سنای آمریکا با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که این مجلس به گزینه پیشنهادی دونالد ترامپ برای جایگزینی روث گینزبرگ رأی خواهد داد. در حال حاضر ۵۳ کرسی از یکصد کرسی سنای آمریکا در اختیار جمهوری‌خواهان است.

درخور توجه آنکه به گزارش رسانه‌های آمریکا خود گینزبرگ خواهان او بوده است که جانشینش پس از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ و از سوی برنده این انتخابات تعیین شود.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین