کد خبر: ۶۷۳۸۰۰
تعداد نظرات: ۲۵ نظر
تاریخ انتشار : ۰۹ مهر ۱۳۹۹ - ۲۰:۵۰
ناشنوایان بیش از ۱۵ درصد از جامعه افراد دارای معلولیت هستند
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه حدود ۲۳۸ هزار نفر در جامعه ناشنوا هستند گفت: ناشنوایان بیش از ۱۵ درصد از جامعه افراد دارای معلولیت را به خود اختصاص می‌دهند.
آفتاب‌‌نیوز :

نشست وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، با مؤسسات غیردولتی فعال در حوزه ناشنوایان کشور و ناشنوایان منتخب استان‌ها به مناسبت روز جهانی ناشنوایان به صورت ویدئوکنفرانس برگزار شد.

محمد شریعتمداری وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در این نشست که وحید قبادی دانا معاون وزیر و رئیس سازمان بهزیستی کشور و تعدادی از نمایندگان تشکل‌های صنفی ناشنوایان حضور داشتند با اشاره به اینکه ناشنوایان بیش از ۱۵ درصد از جامعه افراد دارای معلولیت را به خود اختصاص می‌دهند گفت: سال گذشته در جلسه با نمایندگان ناشنوایان مشکلات مشترک و مشابهی از جامعه ناشنوایان ثبت شد که بلافاصله سازمان بهزیستی مسؤول پیگیری موارد مطرح شده گردید. البته برخی مشکلات ریشه‌ای و پایه‌ای است که حل آن در گرو رفع مشکلات اصولی کشوراست و برخی از مشکلات افراد دارای معلولیت نیاز به تأمین منابع گسترده‌ای دارد.

توضیح وزیر درباره حقوق بازنشستگان را در ویدئوی زیر ببینید:

تعداد بازدید : 5700

وی با اشاره به اینکه ناشنوایی یک نوع معلولیت پنهان است و که علاوه بر محاسن آن قبحی هم دارد افزود: قبح آن این است که دیگران ناشنوا بودن فرد را تشخیص نمی‌دهند و بدون در نظر گرفتن این محدودیت با فرد برخورد می‌کنند و حسن آن این است که در جامعه به طور طبیعی ناشنوایان می‌توانند با توجه به توانایی و با استفاده از تجهیزات لازم به گونه‌ای زندگی کنند که هیچ فرقی با بقیه افراد نداشته باشند.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در ادامه با بیان اینکه حدود ۲۳۸ هزار نفر در جامعه ناشنوا هستند تصریح کرد: تاکنون حدود ۹۹ هزار نفر از خانواده‌های ناشنوایان در کشور مشمول دریافت مستمری از سوی سازمان بهزیستی شدند. البته هر چند که این مستمری‌ها کامل نیست ولی در دوره دولت تدبیر وامید مستمری مددجویان روند افزایشی قابل توجهی داشته است.

شریعتمداری همچنین به قانون حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت اشاره کرد و گفت: اگرچه این قانون نواقصی دارد ولی دولت تدبیر و امید منابع اولیه آن را تعیین کرد. ما نیز تلاش می‌کنیم تا امسال ارقام بیشتری را به همت دولت در بودجه عمومی برای حل مشکلات عمومی در این بخش اختصاص دهیم.

وی در ادامه به مشکلات جامعه معلولان مثل کار، اشتغال، بیمه، وام و غیره اشاره کرد و افزود: همه این مشکلات درست و مهم است که برای هر کدام از آنها قدم‌هایی برداشته شده است.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در ادامه به تفاهم نامه منعقد شده بین انجمن خانواده ناشنوایان ایران، شبکه ملی سازمان‌های مردم نهاد و انجمن ملی زبان اشاره ایرانی اشاره کرد و گفت: این تفاهم نامه مدخل ورود و پایه حل بسیاری از مشکلاتی که امروز جامعه افراد دارای معلولیت با آن مواجه بودند خواهد بود و زمینه استاندارد کردن زبان اشاره ایرانی مورد استفاده جامعه ناشنوایان ایران خواهد شد تا هم صدا و سیما و هم دانشکده‌های که این زبان را آموزش می‌دهند از استانداردهای لازم برخوردار باشند.

تشکیل کمیته‌ای مشترک برای استفاده حداکثری از ظرفیت‌ها و پتانسیل برنامه‌های صدا و سیما

شریعتمداری با بیان اینکه دانشگاه صدا و سیما می‌تواند خدمات بیشتری را برای جامعه ناشنوایان ارائه کند خاطر نشان کرد: امروز در این جلسه به طور مستقیم و تلفنی مشکل زبان اشاره را با رئیس رسانه ملی در میان گذاشتیم که پاسخ دلگرم کننده‌ای مبنی بر تشکیل کمیته‌ای مشترک متشکل از وزارت رفاه، بهزیستی، جامعه ناشنوایان و صدا و سیما برای استفاده حداکثری از ظرفیت‌ها و پتانسیل برنامه‌های صدا و سیما تشکیل دریافت کردیم. گام دوم حل مشکل ترجمه و استاندارد کردن زبان اشاره برای ناشنوایان در صدا و سیما بود که در دستور کار قرار گرفت تا با همکاری انجمن‌ها این مشکل حل شود.

وی با بیان اینکه استاندارد کردن مترجم ناشنوایان و زیرنویس کردن برنامه‌ها کارهایی از جمله کارهایی است که می‌توان در کوتاه مدت به آن پرداخت، گفت: مسئله دیگر که باید به صورت ریشه‌ای در همه نا هنجاری‌ها به آن پرداخت ضرورت ایجاد شرایط مشاوره ژنتیک رایگان و ارائه آموزش‌های لازم برای افراد دارای معلولیت است. امروز ۳۲ هزار نفر شناسایی شدند تا در ماه‌های اول زندگی که زمان طلایی برای رفع مشکلات ژنتیکی است به آن‌ها کمک کنیم و مشکل شنوایی را برای آن‌ها حل کنیم، امیدواریم برای سال ۹۹ همین طور پیش رویم و موتور توسعه ناشنوایی را متوقف کنیم.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: امروز آزمایش ژنتیک برای ۹۳ درصد موالید زنده در حوزه غربالگری انجام شده است که باید با توجه به مشکلات و سختی‌هایی که وجود دارد باید به ۱۰۰ درصد برسد و نگذاریم این زمان طلایی از دست برود.

وی یاد آورشد: یکی دیگر از اقدامات مهم تحت پوشش قرار دادن برخی از خدمات درمانی و توانبخشی در قالب بیمه است که در این خصوص با بیمه سلامت مذاکراتی انجام شده است تا گفتار درمانی تحت پوشش بیمه شود که اکنون این موضوع در دستور کار قرار گرفته است و امیدواریم با تأمین منابع آنکه حدود ۳۰۰ میلیارد تومان است این اقدام از سوی سازمان بهزیستی صورت گیرد. این وعده را می‌دهیم که گفتار درمانی تحت پوشش بیمه تأمین اجتماعی نیز قرار گیرد و باید هماهنگی‌ها با شورای عالی بیمه انجام شود تا تأمین اجتماعی نیز این کار را انجام دهد.

شریعتمداری در ادامه با بیان اینکه ما همچنان پایبند منشور حقوق شهروندی به ویژه ماده ۵ این منشور در خصوص حقوق افراد دارای معلولیت برای استفاده از امکانات کشور هستیم خاطرنشان ساخت: بر همین اساس در استان یزد پایلوت مناسب سازی اماکن و معابر آغاز شده که امیدواریم این کار ادامه یابد. از طرفی امسال مترجمین مساله مهمی برای ارائه خدمات به ناشنوایان است که پایلوت آن در استان خراسان آغاز شده که امیدواریم امسال تعداد بیشتری از استان‌ها مساله مترجمین را با کمک " ان. جی. اوهای" ذیربط توسعه دهند.

وی در ادامه به معافیت ۲۳ درصد حق بیمه کارفرمایان اشاره کرد و افزود: در سال ۹۸، برای ۱۸ میلیون نفر از معلولان این کار انجام شده است. امیدواریم امسال هم بتوانیم بخش بیشتری از جامعه معلولان را تحت پوشش قرار دهیم. با معاونت روابط کار وزارت کار مذاکره خواهیم کرد تا برای آگاهی بخشی بیشتر در خصوص رعایت حق بیمه ۲۳ درصدی به جامعه کارفرمایی کشور اقداماتی را انجام دهند.

شریعتمداری گفت: کمک هزینه خرید جهیزیه برای معلولان از یک میلیون تومان به ۱۰ میلیون تومان رسیده است، هر چند که این رقم کافی نیست اما امیدواریم بتوانیم با کمک خیرین این رقم را افزایش دهیم.

به اعتقاد وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی امروز دیگر وام ۵۰ میلیون تومانی برای فعالیت‌های خود اشتغالی کافی نیست که اصلاح قانونی و تأمین منابع آن را می‌طلبد که این امر در دستور کار قرار دارد.

به گفته وی، اگر هر کارفرما تا سقف ۴۰ نفر از معلولان را در کارگاه خود به کار گیرد، می‌تواند از تسهیلات ۲ میلیارد تومانی بهره‌مند شود. که باید امسال در این خصوص تجدیدی نظری داشته باشیم.

سازمان‌ها هیچ تصمیمی بدون حضور نماینده جامعه معلولان و نظر کارشناسی آنها نگیرند

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه تمام مسائلی که امروز مطرح شد به طور قطع با برنامه‌ریزی دکتر قبادی دانا در جهت رفع نیازمندی جامعه ناشنوایان رفع خواهد شد ادامه داد: مهم‌ترین خواسته من این است که همه نهادها و سازمان‌ها هیچ تصمیمی بدون حضور نماینده جامعه معلولان و نظر کارشناسی آنها نگیرند و هر تصمیمی که بدون حضور نمایندگان جامعه معلولان گرفته شود، ابطال خواهد شد و هیچ دستورالعمل و بخشنامه‌ای نباید صادر شود. البته امیدواریم این مهم در تصمیمات دولت هم مورد توجه قرار گیرد.

وی همچنین از رئیس سازمان بهزیستی کشور خواست تا به فرزندانی که پدر و مادر ناشنوا دارند توجه ویژه‌ای داشته باشند و در این زمینه باید بهزیستی هم به لحاظ آسیب شناسی و ارائه راهکار اقداماتی را انجام دهد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در این جلسه به معاونت رفاه و سازمان تأمین اجتماعی دستور داد تا به مشکلات بیمه و بازنشستگی کارگران ناشنوا رسیدگی کنند.

وی با بیان اینکه ما برای رفع مشکل آن‌ها اقدامات لازم را انجام خواهیم داد، بازنشستگی زود هنگام برای ناشنوایان را توصیه نکرد، چرا که معتقد است ناشنوایان تا زمانی که می‌توانند باید کار کنند، چون کار نشاط آور است.

شریعتمداری بر وجود یک مترجم آشنا به زبان اشاره تاکید و آن را خواسته به حقی دانست و تصریح کرد: باید در سال ۹۹ کلاس‌های آموزشی لازم برای افراد علاقمند به زبان اشاره که در ادارات بهزیستی مشغول هستند برگزار شود تا با زبان اشاره آشنا شوند. اینکه بهزیستی توانایی شنیدن صدای ناشنوایان را نداشته باشد غیرممکن است و باید تا سال آینده این مشکل حل شود، هر چند ممکن است ما آن زمان دیگر نباشیم، اما امیدواریم این مسأله تا سال آینده حل شود.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
انتشار یافته: ۲۵
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۰
1
21
حقوق بازنشستگان پس از همسان‌سازی چقدر می‌شود

این تیتر چه مناسبتی با متن خبر داشت؟؟؟!!! یه ویراستار استخدام کنید.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۰
0
16
چيزي از حقوق بازنشستگان كه توش نبود
ولي فهميديم مه بيش از ١٨ ميليون معلول در كشور داريم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۰
0
18
جلوي تورم بگيريد ، اندكي به حقوقها اضافه ميشه ، صدبرابر اجناس گرانتر ميشه ، خوب نميتوانيد استعفاء دهيد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۰
0
5
چ فایده از اینور میره بالااز اینطرف تورم ۱۰برابرمیشه خسته شدیم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۰
0
2
سلام، مستمری بگیرم که باخواهرم هردویک حقوق داشته ونصف میشه الان 3 میلیون حقوق وهرکدام 1500 میگیریم، من دوتابچه بااین نصف حقوق چکارکنم انقدرکم واسه این گرونی چه کنم بایدلطفاواسه مستمری بگیرهاهم ی فکری بکنیدممنون میشیم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۰
0
3
اون بازنشسته های که به خا طر مریص بودن زود تر باز نشسته شدند چه خواهید شد
بازنشسته کشوری
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۰
0
4
چقدر عالی تیتر بزرگ .بدنام کردن بازنشستگان بیچاره و سازونقاره ..متن متعلق است به زندگی ومعیشت تمام اقشار بجز بازنشستگان کشورو لشکر .دنیارا بدن به آدم به یک ماه انتظارش نمیارزد ..
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۱
0
4
وقتی خط فقر ۱۰میلیون شده ۴ میلیون به چه درد بازنشسته میخوره
جج نن ن
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۱
0
4
اقای شریعیمداری سهام عدالت جا ماند ها را بدهید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۱
1
3
این چه ربطی به حقوق بازنشستگان داشت تو زدن تیترهاتون بهتر بیشتر دقت کنید
عباس بیگلری
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۱
0
5
شما ثا حالا سنگ پا دیدید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۱
0
3
جنگ اعصاب و روان راه انداختن پدرمون دراومده
وحیدبجنوردی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۱
0
2
به شما چه مربوط که چقدر میشود.آفتابه لگن هفت دست،شام ونهارهیچی!الان چندین ماهه این همه جدول چاپ کردین وشعاروشعاروشعار بسه دیگه .خداوکیلی من که یک بازنشسته ام دارم روانی میشم وپیش خانواده ام خجالت میکشم به بچه هام نگاه کنم.والله موندم که این سری چرا اینقدربی حرمت کردند.
خ
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۱
0
2
من خودم الان جانباز حقوقم 5میلیونه شما میگین میره بالای 4میلیون
حسین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۱
0
5
سلام مستمری بگیر تامین اجتماعی هستم تازه حقوقم شده ۲۳۰۰ کاشکی اندازه نصف کشوری ولشکری با همسان سازی به حقوق ما هم اضافه میشد بخدا شرمنده زن و بچه هام هستم چرا کسی به داد ما نمی رسه هرچه هست برای بازنشستگان کشور یه ما جزو مردم ایران نیستیم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۱
1
1
شریعتمداری حقوق ما مشاغل سخت وزیان آور که درست نکرد بماند و مارا باخاک یکسان کرد حالا نوبت معلولان ناشنوا شده ما نه به جنابعالی ونه دولت شما دیگه اعتماد نداریم چون به ما دروغ گفتی که مشاغل سخت اصلاح میکنم و نکردی ماکه بخاطر کارسخت بیچاره شدیم نه جسم سالمی داریم ونه روح سالم ،، شمارابخدا ر این ظلم بخداوند اگذار میکنیم،، منوچهرسمیعی استان گلستان
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۲
0
0
خوبه یه کم سوادرسانه ای تون روبیشترکنیداین تیترخبری هیچ ربطی به بازنشستگان نداشت
بدبخت بازنشستگان
ناشناس
|
France
|
۰۳:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۲
0
0
باسلام اون دوستمون که نوشتن الامن من(جانباز) دارم ۵ میگیرم شمامیگین میشه۴میلیون.؟ دوست عزیزم منظور حداقله کسانیکه حدود۲وخورده ای میگیرن میشه حدود۴ میلیون بااین برنامه ای که اعلام کردن اگه دروغ نگن انشا...حقوق شماحدود۷ خواهدشدکه تازه اگه ۱۰میلیون میشدبازم رووی خط فقرقرارمیگیرین
طافی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۲
0
1
ازعجایب روزگار است که دوصندوق بازنشستگی کشوری وتامین اجتماعی که مدیران عامل آنان منصوب دولت ووزیرتعاون هستندیک طرح همسان‌سازی رابادورویه وروش متفاوت وکاملا مغایرباهم اجرایی کرده اند درصندوق کشوری سطوح بالای مستمری وسقف بگیران به دلیل دریافتی بالا والبته به حق ازشمول همسان‌سازی حذف شدند ولی درتامین اجتماعی باترفندوحیله عدالت بیمه ای صددرصدهمسانسازی به نفع سطوح بالای مستمری وسقف بگیران اجرا وافزایش های 3و4میلیونی داده شدندو قاطبه مستمری بگیران خصوصا سنوات زیر 20سال وازکارافتادگان کلی وبازمانده گان و.... چنان افزایشهای ناچیز درحد170و200هزارتومان داده شدندکه درواقع موردتمسخروازاین طرح حذف شده اند طرحی که بنابودبااجرای آن سطوح پایین ومستمری حداقل بگیران اندکی ترمیم وازخط فلاکت به خط فقرنزدیک شان کندوظالمانه وناعادلانه تامین اجتماعی کاملا آن را درراستای منافع اقلیت حداکثربگیر باترفندعدالت بیمه ای وبرعکس دولت وصندوق کشوری اجرا کردآیا سقف بگیران صندوق کشوری که ازشمول همسان‌سازی حذف شدند حق بیمه بیشتری به صندوق خود پرداخت نکرده اند دراجرای همسان‌سازی دولت متخلف است یا تامین اجتماعی آیا اجرای قانون سلیقگی ودل بخواهی است کجایندارگانهاونهادهای نظارتی ازجمله کمسیون اصل90مجلس، سازمان بازرسی کل کشور، دیوان عدالت اداری و....
ناشناس
|
France
|
۱۵:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۲
0
2
اقای وزیر خدا را فقط شاهد بگیر چه فرقی بین بازنشستگان تامین اجتماعی و بازنشستگان کشوری است ما که نه مدرکمان نه کارت ایثاری لحاظ نمیشود اینجا دیگر حقمان نباید ضایع شود دومیلیون هشتصد با این گرانی جور در نمی ایی.......................
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۲
0
1
امیدوار همسان سازی مهر نباشید احتمالا به تعویق افتاده آبان ماه اجرا میشه
نیکو منش
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۳
0
0
سلام آقایان مسول و نماینده و وزیر و....با این مبلغ ۴ میلیون یا ۵ میلیون میشه یک ماه رو گذروند با این تورم افسار گسیخته آخه چرا ا ا ا ا ا ا
نجف رنجبر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۳
0
0
سلام اقایان مسول تامین اجتماعی ونمایندگان مجلس قراربودحقوق بازنشستگان سی سال کارکرددوملیون هشتصدباشدکه الان بایدگفت یادهمان یک ملیون ششصدبخیربااین تورم ولی همین هم به ماندادندودوملیون َسیصدنودمیدهندچرا.. باوضعی که بنده هم جانبازم هم ایثارگروکارم هم جزوکارهای سخت بوده دوپسرویک دخترم بخاطرناتوانی قادربه ازدواج نیستند؟؟
نجف رنجبر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۳
0
0
سلام اقایان مسول تامین اجتماعی ونمایندگان مجلس قراربودحقوق بازنشستگان سی سال کارکرددوملیون هشتصدباشدکه الان بایدگفت یادهمان یک ملیون ششصدبخیربااین تورم ولی همین هم به ماندادندودوملیون َسیصدنودمیدهندچرا.. باوضعی که بنده هم جانبازم هم ایثارگروکارم هم جزوکارهای سخت بوده دوپسرویک دخترم بخاطرناتوانی قادربه ازدواج نیستند؟؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۳
0
0
الهی خدا از خودتون و خونوادتون نگذره ببینم این حرفی که زدم درد داره یا نه الان ۷ ماهه هرروز شعار شعار شعار
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین