کد خبر: ۶۷۴۳۸۵
تاریخ انتشار : ۱۳ مهر ۱۳۹۹ - ۱۲:۲۵
در پی تشدید کرونا در تهران، این شهر به مدت یک هفته تعطیل اعلام شد اما این تازه ابتدای ماجراست، ماجرایی که در این ۸ ماهه کرونایی تازگی ندارد و مصیبت این تعطیلی ها به دوش شهرهای شمالی می افتد، شهرهای شمالی که چندین ماه است در وضعیت قرمز هستند و دیگر کادر درمانی آن رمقی ندارند.
آفتاب‌‌نیوز :

کارشناسان بارها اعلام کرده اند که افزایش مبتلایان به کرونا رابطه مستقمی با سفر دارد، هر زمان که تعطیلی ها افزایش پیدا کرد ما با روند رو به رشد کرونا مواجه بودیم، چند وقتی بیشتر از تعطیلات محرم نگذشته بود که آمارها با توجه به حجم وسیع مسافرت ها به مازندران به حدود بیش از ۶۰۰ بیمار کرونایی در استان رسید تا جایی که تخت خالی در بیمارستان ها برای دیگران بیماران وجود نداشت اما با پایان تعطیلات و با کمک کادر درمانی این تعداد اکنون به حدود ۴۳۶ نفر رسیده و این یعنی هرچه قدر مسافرت ها کمتر شود، ناقلین کرونا نیز کاهش می یابند.

اما هربار با سوءتدبیرها مازندران و استان های شمالی با بحرانی جدید روبه رو می شوند، این روزها تهران را به دلیل تشدید کرونا تعطیل کرده اند اما آمارای میدانی حکایت از آن دارد که جاده های مواصلاتی کشور پرتردد است و هجوم مسافران به این استان ها این بار در فصل سیاه بیماری که آنفلوآنزا راهم در پیش داریم می تواند بحران تازه ای ایجاد کند.

همچنین این روزها شاهد کاهش رعایت پروتکل های بهداشتی از طرف مردم هستیم، ماسک هایی که به کنار گذاشته شده و مجالس دورهمی ها نیز پابرجاست و بیخیالی شهروندان در روزهایی که می تواند موج خطرناکی از بیماری هایی مانند آنفولانزا و کرونا را به همراه داشته باشد نگران کننده است.

احمد حسین‌زادگان استاندار در آخرین جلسه استانی ستاد مقابله با کرونا در مازندران به این نکته اشاره کرده بود که، موضوع مهم جلسه ستاد ملی و استانی در روز جاری؛ نگرانی از عادی انگاری در برابر کرونا و مقابله با آن در جامعه است.

وی ادامه داد که، ممکن است مردم عزیز ما تصور کنند که اوضاع عادی شده است و با کاهش تعداد بستری و فوتی های روزانه ناشی از ویروس کرونا روبرو هستیم، حال آن که این موضوع به هیچ وجه جای خوشحالی ندارد چرا که عادی انگاری، عدم ترس مردم و عدم تغییر الگوی رفتار جامعه می تواند منجر به ابتلاء مجدد، شیوع کرونا و مخاطرات سنگین شود.

استاندار مازندران به فرارسیدن پاییز و همزمانی کرونا و آنفلوآنزا نیز اشاره کرد و گفته بود که، با توجه به فرارسیدن پاییز و وضعیت خاص کرونا و شرایط اقتصادی کشور و جهان به این نتیجه رسیدیم که بازگشایی ها به صورت مشروط و با رعایت پروتکل های بهداشتی صورت گیرد بنابراین می تواند استان را دوباره درگیر کند.

حسین‌زادگان خاطرنشان کرده بود که، براساس پایش های صورت گرفته چه به صورت ملی و چه بصورت استانی، میزان رعایت پروتکل های بهداشتی هم در رعایت فاصله گذاری اجتماعی و هم استفاده از ماسک در هر دو سطح، آمارهای خوبی نیست. میانگین آمار استفاده از ماسک در کشور ۶۱ درصد و مازندران بیش از ۵۹ درصد است و در بقیه بخش ها تقریبا آمار استان با میانگین کشوری برابری می کند.

حسین زادگان با اشاره به این که در استان مازندران نانوایی ها، رستوران ها، بانک ها و تجمعات خانوادگی و صنفی بیشترین دلایل شیوع و ابتلا به ویروس کرونا هستند، یادآور شده که، تصمیم گرفتیم نظارت ها تشدید شود و کار فرهنگی و رسانه ای توسط صداوسیما، فضای مجازی و مکتوب صورت گیرد و از مردم انتظار داریم تا همین وضع فعلی استان که مرهون رعایت پروتکل ها از سوی مردم هست حفظ شود و شیب آن در جهت کاهش، کنترل و قطع بیماری تند شود.

وی به این نکته نیز اشاره کرده که، طبیعتا در شرایط جدید ناگزیر به تصمیم گیری جدید هستیم گرچه برای معیشت و اقتصاد مردم نگران هستیم اما می دانیم چنانچه همگان الزامات بهداشتی را رعایت کنند، اوضاع بنفع ما تغییر می کند.

قاسم جان‌بابایی معاون درمان وزیر بهداشت نیز به این نکته اشاره کرده که قدرت سرایت ویروس کرونا افزایش یافته است.

وی گفته بود که حساسیت مردم نسبت به پروتکل‌های بهداشتی به مرور زمان کم شده است و امروز شاهد بی‌توجهی بخشی از جامعه نسبت به رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی هستیم.

سیما سادات لاری معاون وزیر و سخنگوی وزارت بهداشت در نشست ستاد مقابله با کرونا استان مازندران در ساری، با انتقاد از ماسک نزدن برخی مازندرانی‌ها در اماکن و واحدهای تجاری و صنفی، میانگین استفاده از ماسک در استان را پایین‌تر از میانگین کشوری دانست و بر تشدید مراقبت‌ها و مجازات متخلفان بهداشتی تاکید کرد.

 ضمن احترام به تمامی مردم عزیز ایران و استان تهران، سوال اینجا است که چرا تعطیلی یک استان، موجب درگیری سایر استان‌های کشور می‌شود، آن هم وقتی که مسئولان می‌گوید تهران از حالت قرمز به فوق قرمز تبدیل شده است.

بسیاری از مردم می‌پرسند که چرا مازندران که چندین ماه آژیر قرمز در آن به صدا درآمده را تعطیل نمی کنند؟ چرا محدودیت های جاده ای برای مازندران و استان های شمالی ایجاد نمی شود تا حداقل اندکی از بار بحرانی که درآن قرار داریم در این استان ها کاهش یابد؟

مازندران در حال حاضر جز مناطق قرمز و آلوده به ویروس کرونا است، سفر به این استان سبب می شود که تراکم جمعیت با حضور هموطنان و گردشگران بالا رفته و زمینه شیوع بیشتر ویروس کرونا را تقویت کند.

به علاوه پرسنل و کادر درمانی از جمله پزشکان، پرستاران و کادر پیراپزشکی وغیره به دلیل مواجهه با حجم بسیار بالا و ناگهانی با بیماران بدحال، افزایش شدید ساعات کاری و ابتلای خود یا همکاران یا از دست دادن آنها یا اعضای خانواده و جامعه در حال حاضر، فشار روانی شدیدی را تجربه می کنند.

فشار زیاد حرفه ای برای ارائه خدمات به بیماران، پاسخگویی به خانواده های بیماران، دوری از خانواده خود، نگرانی از در معرض واگیری بیماری و انتقال آن به خانواده خود و مشاهده درد و رنج دیگران و ناتوانی در کنترل و پیش بینی پذیری بیماری و مرگ ناگهانی بیماران می تواند تاثیر بسیار جدی بر سلامت روان و کارکرد حرفه ای، عاطفی، اجتماعی و سلامت آنها بگذارد.

با توجه به اینکه هنوز واکسنی برای درمان کرونا وجود ندارد و تنها راه پیشگیری رعایت پروتکل های بهداشتی است و تعطیلات یک طرفه، فقط می‌تواند عامل شیوع کرونا در استان‌های دیگر کشور و به ویژه مازندران باشد.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین