کد خبر: ۶۷۵۴۶۴
تعداد نظرات: ۸ نظر
تاریخ انتشار : ۲۰ مهر ۱۳۹۹ - ۱۳:۲۳
چه آنان که با عدم تصویب FATF بهانه برای سکوت دیگران ایجاد کردند و چه آنان که با اقدامات خلاف عقل و منطق و اخلاق ایران را هر روز منزوی‌تر می‌کنند. البته این گروه تنها نیست. برخی ایرانیان آن سوی آب نیز هیزم‌کش این جنایت شده‌اند.
آفتاب‌‌نیوز :

عباس عبدی فعال سیاسی اصلاح‌طلب در یادداشتی با عنوان «سقوط آزاد اخلاق» به صورت تلویحی شیرین عبادی برنده جایزه صلح نوبل را مورد نقد قرار داد.

در این مطلب آمده است: تحریم‌های ایالات‌متحده علیه ایران در قالب یک رئالیسم سیاسی قابل فهم بود. به هر حال دو طرف با یکدیگر کشمکش داشتند و آن‌ها نمی‌خواستند که ایران به تکنولوژی هسته‌ای دست یابد. گرچه ایران این اتهام را رد و تکذیب می‌کرد، ولی این چالش تا حدی طبیعی بود و آنان توانستند اجماع علیه ایران اجماعی جهانی ایجاد کنند و چندین قطعنامه بندهفتی و اجماعی را علیه ایران تصویب کردند.

با این حال یک راه برای گفتگو و حل منازعه نیز بازگذاشتند و ایران نیز پذیرفت و برجام محصول این فرآیند بود. پس از آن نیز ایران همچنان به برجام ملتزم بود. هر چند به نظر من اشکالاتی در طرف ایرانی وجود داشت، ولی التزامش به نص برجام روشن و غیرقابل خدشه بود. تا اینکه ترامپ آمد.

اصل خروج او از برجام نوعی نقض عهد و غیرقابل قبول است. در حقیقت جهان باید در برابر آن می‌ایستاد. نه به خاطر ایران، به خاطر احترام به اصل بنیادی عهد و پیمان یا به خاطر خودشان. ولی چون تبدیل به معاهده نشده بود و نوعی توافق بدون ضمانت اجرا بود قضیه قدری تفاوت داشت. جهان اگرچه با امریکا همراهی نکرد، مخالفت جدی نیز نکرد، شاید به این علت که قادر به انجام کاری نیست. پس تا اینجا را هم در قالب رئالیسم سیاسی می‌توان هضم کرد، به هر حال یک چالشی جدی میان طرفین به وجود آمد و ایران نیز مقابله می‌کند.

با وجود این، تنگ کردن دایره تحریم‌ها به ویژه این آخرین تحریم که شامل همه بانک‌های ایران می‌شود، حکایت از نوعی سقوط آزاد اخلاقی در جهان است. سقوطی که فقط امثال ترامپ و پمپئو و حامیان آنان می‌توانند آن را تجربه کنند و دیگران نیز تماشاگران ساکت آن هستند. این رفتار به معنای دقیق توجیه‌گر حملات ۱۱ سپتامبر است. اتفاقا اقدامات آنان به مراتب از آن اعمال تروریستی بدتر است، چون از طرف یک دولت مستقر و قدرتمند انجام می‌شود.

ایالات‌متحده دست به اقداماتی می‌زند که هیچ کشوری جز اسراییل و عربستان قادر به دفاع از آن نیست در حالی که این کشور قدرت اول جهانی است و دنیا حتی تا حدی زورگویی آن را به عنوان رئالیسم سیاسی می‌پذیرد، ولی نه تا این اندازه. البته در تنها ماندن ما و اینکه صدایی نیز به دفاع از ایران بلند نمی‌شود، برخی نیرو‌های داخلی نیز مسوولیت مستقیم دارند، زیرا به گونه‌ای رفتار می‌کنند که حتی نهاد‌های مدنی جهانی نیز حاضر به محکوم و اعتراض کردن جدی علیه اقدامات جنایتکارانه پمپئو و ترامپ علیه ایران نمی‌شوند.

چه آنان که با عدم تصویب FATF بهانه برای سکوت دیگران ایجاد کردند و چه آنان که با اقدامات خلاف عقل و منطق و اخلاق ایران را هر روز منزوی‌تر می‌کنند. البته این گروه تنها نیست. برخی ایرانیان آن سوی آب نیز هیزم‌کش این جنایت شده‌اند. هنگامی که «آنگ‌سان سوچی» ایرانی خواهان تحریم این مردم شود از ترامپ و پمپئو چه انتظاری می‌توان داشت؟

در روز‌های اخیر شیرین عبادی خواهان تحریم ورزشی ایران توسط همه مجامع ورزشی هم شده بود.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
انتشار یافته: ۸
ناشناس
|
United States
|
۱۳:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۰
1
12
در این اوضاع معیشتی ما به هیچ تیم ورزشی نیاز نداریم بهتره تحریم کنن
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۷:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۰
خواستار تحریم تیمهای ورزشی شده نه بانکها
گلایه به اون کسانی وارد است که با تصویب نکردن aftfباعث تحریم بانکها شدند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۰
2
13
آقای عبدی همه مشکلات 40 ساله ناشی از بی تدبیری افرادهمچون شما بود که با مردم تاوان آن بدهند.همه دردامی که شما پهن کردید گرفتارند.بفرمایید ساکت شید.
الف
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۰
2
13
با فرض صحت ادعای درخواست خانم عبادی برای تحریم ایران ، از آن جهت که مردم ایران آسیب خواهند دید پس عمل ایشان فارغ از انگیزه شان خیانتی مسلم است. اما اقای عباس عبدی و همفکران ایشان به هیچ عنوان در جایگاهی نیستند که بخواهند برای وضعیت به وجود آمده و تحریم های ناشی از خصومت آمریکا دیگران را متهم کنند چرا که ایشان خودشان با بالا رفتن از دیوار سفارت بانی اولین تحریم ها علیه ملت ایران بوده اند و خصومت و بحران فعلی هم ثمره همان اقدامات است‌. کارنامه سیاه تان، شما را در جایگاهی قرار نمی دهد که بخواهید قربانیان رفتارهایتان را محکوم کنید. پس زبان به دهان بگیرید
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۱
موضوع جالب اینه که آقای عبدی هنوز از بالا رفتن از دیوار سفارت را تایید میکنه
سعید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۰
4
11
عباس عبدی لطفا" حرف نزن
امید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۰
1
12
جناب عبدی آن زمانیکه ازدیوارسفارت امریکا بالا رفتید وبه خیال خودسرود پیروزی سردادید باید فکراین روزها راهم میکردید .. لطفا دست پیش نگیرید ....سکوت کنید ....
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۰
4
5
افسوس
خانم عبادی شما چرا؟؟؟؟؟
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین