کد خبر: ۶۷۵۷۰۵
تعداد نظرات: ۲ نظر
تاریخ انتشار : ۲۲ مهر ۱۳۹۹ - ۰۳:۰۲
"الهه" دختری ۲۳ ساله و دانشجوی سال آخر، دلیل مجرد بودنش را ترس از داشتن زندگی ناموفق بعد از ازدواج می‌داند و به می‌گوید: بزرگترین دغدغه ام مطمئن بودن از موقعیت شغلی آینده نسبت به رشته تحصیلی ام است و مهمترین مشکل، محدود بودنم نسبت به انجام بسیاری از فعالیت‌هایی است که تنها با جمله "تو دختری خوبیت نداره" از انجامشان منع می‌شوم.
آفتاب‌‌نیوز :

"تو دختری خوبیت نداره"، "سکوت کن دختری و آینده ات و آبروت به خطر می‌افته"، "دختر که صداش رو بالا نمی‌بره"؛ این‌ها تنها بخشی از تبعیض‌های جنسیتی است که ظاهرا شنیدن آن برای دختران ایرانی عادی شده و خودشان را هم رنگ جماعت کرده اند، اما در واقعیت و پشت پرده روایت‌های دیگری در حال شنیده شدن است.

آن هم از دخترانی که یا پا روی دلشون گذاشتند و ساختند و سوختند و یا شجاعانه مقاومت کردند و با پشتکار برای احقاق حق شان جنگیدند؛ بله کوشیدند مثل الهه که با وجود نامطمئن بودن از آینده شغلی رشته تحصیلی اش با پشتکار درس می‌خواند، اما در عین حال دل پُری دارد و دغدغه ای، که آن را با ما در میان گذاشته است.

جملات نیش‌داری که دختران ایرانی زیاد می‌شنوند

"الهه" دختری ۲۳ ساله و دانشجوی سال آخر، دلیل مجرد بودنش را ترس از داشتن زندگی ناموفق بعد از ازدواج می‌داند و به می‌گوید: بزرگترین دغدغه ام مطمئن بودن از موقعیت شغلی آینده نسبت به رشته تحصیلی ام است و مهمترین مشکل، محدود بودنم نسبت به انجام بسیاری از فعالیت‌هایی است که تنها با جمله "تو دختری خوبیت نداره" از انجامشان منع می‌شوم.

"زهرا" ۲۲ ساله نیز ادامه می‌دهد: خیلی جا‌ها بخاطر دختر بودنم نتوانستم از حق خودم دفاع کنم، گاهی اوقات اتفاقاتی می‌افتد که دختر بخاطر آبرو و آینده اش باید سکوت کند و نمی‌تواند مثل پسر هم سن و سال خود حقش را پس بگیرد، زیرا اگر دختری بخاطر گرفتن حق خود صدایش را بالا ببرد نمی‌گویند می‌خواهد حقش را پس بگیرد بلکه از جمله "دختر که صدایش را بالا نمی‌برد" استفاده کرده و او را ساکت سر جایش می‌نشانند.

"مرضیه"، اما از دلیل ازدواج نکردن جوانان می‌گوید: با وجود اینکه بسیاری از جوانان قصد ازدواج دارند، اما شرایطی مثل شغل و درآمد را ندارند و یا اگر درآمدی دارند کفاف ساخت یک زندگی مشترک را نمی‌دهد و از نظر من بالا رفتن سن ازدواج به این دلایل است.

"عظیمه" مهمترین دغدغه اش را داشتن کاری متناسب با رشته اش و مستقل بودن می‌داند و نادیده گرفته شدن و تبعیض جنسیتی به عنوان مثال، در شرایط یکسان و ارائه طرحی خوب از یک دختر و طرحی ضعیف از یک پسر، طرحی که ترجیح داده می‌شود طرح پسر است را مهمترین مشکلش می‌داند.

"سمیرا" نیز تعصب‌های بیجا را عامل افسردگی دختران عنوان و از مهمترین ملاک هایش برای ازدواج به اخلاق، شخصیت و درک متقابل شایسته اشاره می‌کند.

"الهام رحیمی" رئیس اداره مشاوره و سلامت روان دانشگاه علوم پزشکی یاسوج و دانشجوی دکترا روانشناسی در مورد ویژگی‌های شخصیتی دختران گفت: نهال اسلام در زمانی جوانه زد که مردمان زمانش جاهلانه ارزشی برای زن و دختر قائل نبودند. در این زمانه دشوار فرهنگی یکی از اهداف اساسی رسالت پیامبر اکرم (ص) تغییر پندار‌های نادرست و توجه دادن همگان به جایگاه والای دختر و زن در جامعه بود. رسول اکرم (ص) می‌فرمایند: هر که را دختری است، خداوند یاری دهنده او، برکت بخش به او و آمرزنده او خواهد بود.

وی عنوان کرد: دختران نسبت به پسران بین دو نیم کره مغز ارتباط بهتری برقرار می‌سازند و توانایی بیشتری در انجام کار‌های مختلف و چند وظیفه در یک زمان از خود نشان می‌دهند.

این ارشد مشاوره خانواده تصریح کرد: دختران به علت توانایی‌های خاصی که در مغز و روحشان دارند، انجام کار‌های ظریفی که دقت بالایی می‌خواهد برایشان خوشایندتر است. این توانمندی دختران را در کار‌های هنری مانند نقاشی، خیاطی، طراحی لباس، گریم صورت، آشپزی و هنر‌های دستی از پسران متمایز کرده است.

رحیمی ادامه داد: آنان در برقراری ارتباط با دیگران بسیار عاطفی‌تر هستند و این مسئله به آن دلیل است که مرکز عاطفه هم در سمت چپ و هم در سمت راست مغز آنان پراکنده است، در صورتی که مراکز عاطفه در پسران فقط در نیمکره راست مغز آنهاست. دختران به جزئیات بیشتر توجه کرده و در توصیف مسائل صحبت خودشان را با جزئیات بیان می‌کنند.

رئیس اداره مشاوره و سلامت روان دانشگاه علوم پزشکی یاسوج و دانشجوی دکترا روانشناسی بیان کرد: دختران نیاز دارند کسی به صحبت هایشان گوش کند نه اینکه بدون شنیدن احساسشان از ابتدا، راه حل ارائه دهد.

رحیمی اظهار کرد: بعضی از این دختران به دلیل نوع تربیت و رفتار والدین ممکن است دچار کمبود اعتماد به نفس شوند که همین مسئله ممکن است باعث آسیب‌های بعدی شود و باید به آن دقت نظر داشت.

این ارشد مشاوره خانواده در مورد توجه و بی توجهی به دختران، خاطرنشان کرد: اگر ما می‌خواهیم فرزندان ما خود را انسان‌هایی با ارزش تصور کنند باید آن‌ها را با تمام کاستی هایشان بپذیریم. ما باور داریم که برای فرزندمان ارزش قائلیم و گاهی آن را بازگو می‌کنیم، اما بیشتر اوقات رفتار ما با گفتارمان تناسب ندارد.

رحیمی بیان کرد: هیچگاه نباید دخترمان را به خاطر جنسیتش تحقیر کنیم. حتی باید مواظب باشیم پسرمان بر دختر تسلط پیدا نکند و او را آزار ندهد. محبت برای همه فرزندان لازم است، اما برای دختران از حیث عاطفی بیشتر مورد تاکید قرار گرفته است.

وی گفت: اگر این محبت به ویژه از سوی پدر به دختران داده شود، این نیاز را در بیرون از خانواده جست و جو نمی‌کنند، پدر باید در گفتار، محبت و نوازش، نیاز عاطفی دختر را برطرف کرده و دختری که مورد توجه پدر و مادر هست، تربیت وی تضمین می‌شود.

رئیس اداره مشاوره و سلامت روان دانشگاه علوم پزشکی یاسوج و دانشجوی دکترا روانشناسی تصریح کرد: بی توجهی و کم توجهی والدین به دختران ممکن است موجب ایجاد فاصله و گسست‌هایی شود که هر روز بر عمق آن افزوده شده و آثار جبران ناپذیری برای دختران بوجود بیاورد که اعتماد به نفس پایین، افسردگی، اضطراب، افت تحصیلی، دست زدن به رفتار‌های پر خطر و دوستی با جنس مخالف و در نهایت فرار از منزل را در پی خواهد داشت.

رحیمی افزود: یکی از مسائل مهم و دغدغه دختران مسئله ازدواج و پیدا کردن همسر مناسب است. دختران باید بدانند که نکته قابل توجه و با اهمیت این است که یک ازدواج بر اساس ملاک‌ها و معیار‌های درست و صحیح انجام پذیرد، چرا که نه زود ازدواج کردن عامل خوشبختی است و نه دیر ازدواج کردن سبب بدبختی خواهد شد؛ بنابراین باید دقت کافی در انتخاب همسر آینده شان داشته باشند.

وی عنوان کرد: دغدغه‌هایی که دختران جامعه ما در برخورد با مسائل ازدواج دارند پیدا کردن همسر مناسب، مشکلات اقتصادی، نداشتن شغل ثابت همسر، تفاوت‌های جنسیتی که در خانواده‌ها قائل می‌شوند را شامل می‌شود.

رئیس اداره مشاوره و سلامت روان دانشگاه علوم پزشکی یاسوج و دانشجوی دکترا روانشناسی ادامه داد: دختران عزیز می‌توانند در انتخاب صحیح همسر از تجارب و دانش مشاوران و روانشناسان در این زمینه کمک بگیرند تا خدای نکرده دچار خطا و اشتباه نشوند.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
انتشار یافته: ۲
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۲
0
0
پسرها هم خیلی بیشتر از دخترها،دغدغه یافتن همسری سالم و پاک دامن رو دارند.
ریحان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۲۲ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۸
0
0
ارزش زن درتمام جوامع درخطراست از زن بعنوان یه وسیله استفاده میکنن
وقتی جاهای عمومی وشلوغ میرم ونگاه حریص مردان را میبینم دلم میخاهد دادبزنم وبگویم دختربودن جرم نیست

اینکه میگن عرب وعجم برابرند فقط یک شعاراست
نه نتنها تبعیض نژادی درتمام جوامع وجود دارد (خصوصاایران) تبعیض جنسیتی زیاد دادمیزند
نمیدانم علت اینکه بعضی ها هرچیز رابه دختربودن ربط میدهند رانمیدانم ولی این بی انصافیه که به مردان بیشتر توجه میکنن،برادرم که یک سال ازمن کوچک تراست میتواند مدت زیادی بیرون بماند اما من نمیتونم اوقات بیشتری بادوستامباشم دلیلش را که میپرسم باهمان جواب تکراری مواجه میشوم:تودختری!
آرزوهای زیادی دارم که بخاطر دختربودنم باید دفن شان کنم
امامن زیربار اینها نمیروم
باید حق دختران را پس بگیرم..:)
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین