کد خبر: ۶۷۶۷۹۷
تاریخ انتشار : ۲۹ مهر ۱۳۹۹ - ۲۱:۵۴

نامزد خاشقچی رسما از ولی‌عهد سعودی شکایت کرد

نامزد روزنامه‌نگار سعودی که در کنسولگری عربستان در ترکیه کشته شد، از ولی‌عهد سعودی به دلیل مباشرت در قتل نامزد خود رسما شکایت کرد.
نامزد خاشقچی رسما از ولی‌عهد سعودی شکایت کرد
آفتاب‌‌نیوز :

«خدیجه چنگیز» نامزد روزنامه‌نگار مقتول سعودی معروف به همراه یک نهاد حامی دموکراسی در کشورهای عربی علیه مهم بن سلمان، ولی‌عهد سعودی شکایت کرد.

نهاد موسوم به «سازمان دموکراسی برای جهان عرب» امروز سه‌شنبه اعلام کرد که دو وکیل به نام‌های «جینز و بلوک» به نیابت از نامزد «جمال خاشقچی» و نهاد مذکور اقدام به تهیه شکوائیه علیه ولی‌عهد سعودی و بیش از بیست تن دیگر در جریان قتل خاشقچی کرده و تقدیم دادگاه اداری کلمبیا در شهر واشنگتن آمریکا کرده‌اند.

جمال خاشقچی، شهروند سعودی و ستون‌نویس روزنامه واشنگتن‌پست سال ۲۰۱۸ به طرزی فجیع در کنسول‌گری عربستان سعودی در شهر استانبول توسط تیم ترور بن‌سلمان کشته و جسد او پس از تکه‌تکه شدن محوسازی شد.

در دادخواستی که تهیه شده است، ولی‌عهد سعودی و هم‌دستان او متهم به صادر کردن دستور «ربودن، شکنجه، قتل و مُثله کردن جسد خاشقچی» با هدف ساکت کردن او و ممانعت از تلاش‌هایش در آمریکا در راستای دعوت به تحقق مردم‌سالاری در غرب‌آسیا متهم شده‌اند.

به گزارش روسیا الیوم، این دادخواست شامل درخواست پرداخت غرامت و خسارت‌های مدنی لازم از جمله پرداخت غرامت تنبیهی به میزانی است که هیأت منصفه دادگاه فدرال آمریکا تعیین می‌کند.

شاکیان و تنظیم کنندگان این دادخواست همچنین از مقامات و اطلاعات آمریکا خواسته‌اند اسناد و شواهدی را که اثبات می‌کند قتل غیرقانونی خاشقچی به دستور یکی از سران سعودی اتفاق افتاده، افشا و منتشر کنند.

خاشقچی، روزنامه‌نگار سعودی واشنگتن‌پست دوم اکتبر سال ۲۰۱۸ (دهم مهر ۱۳۹۷) در کنسول‌گری سعودی واقع در شهر استانبول به قتل رسید. ارزیابی‌های سازمان‌های اطلاعاتی ترکیه و غرب حکایت از آن دارد که آمر قتل خاشقچی، از مقام‌های رده بالای سعودی بوده است.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین