کد خبر: ۶۷۸۵۳۳
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار : ۱۲ آبان ۱۳۹۹ - ۱۱:۰۷
خلاصه گراندز رای جنجالی AFC علیه عیسی

چه کسی برای آل کثیر پاپوش دوخت؟

کنفدراسیون فوتبال آسیا در نامه خود از شکایت فردی پرده برداری کرده که موجب محرومیت عیسی آل کثیر شد.
چه کسی برای آل کثیر پاپوش دوخت؟
آفتاب‌‌نیوز :

عیسی آل کثیر مهاجم گلزن تیم فوتبال پرسپولیس، پیش از بازی با محرومیتی شش ماهه از سوی ای اف سی مواجه شد تا علاوه بر غیبت در دیدار حساس با تیم عربستانی، بازی فینال آسیا را هم از دست بدهد.

این محرومیت جنجال بسیاری را در فضای فوتبال ایران و آسیا به وجود آورد اما خیلی زود باشگاه پرسپولیس ادعا کرد که قصد تبرئه مهاجم خود در دادگاه استیناف خواهی را دارد. این در حالی است که آل کثیر به دلیل آنچه «نژادپرستی» خواند شد، با محرومیت مواجه شده بود و پرسپولیس حالا باید ثابت کند که خوشحالی پس از گل او و کوچک کردن چشم هایش، مصداق نژادپرستی نیست.

با این حال اکنون کنفدراسیون فوتبال آسیا گراندز حکم محرومیت او را به فدراسیون فوتبال ایران و متعاقبا پرسپولیس ارسال کرده تا مشخص شود این رای به چه شکلی صادر شده است.

آنطور که در شرح تفصیلی حکم آمده، ای اف سی همچون دیگر موارد تمام ادعاها و دلایل حقوقی موجود را خوانده اما در تصمیم گیری تنها به شواهدی ارجاع داده که کمیته آن را برای توضیح خود لازم می‌داند. اما نکته جالب گراندز جای دیگری است؛ در بخش سوم ادعا می‌شود که یک فرد پس از بازی پرسپولیس و پاختاکور با ارسال شکایتی به دبیرخانه کمیته انضباطی و اخلاقی، زمینه ساز حکم محرومیت شده است. در شکایت این فرد آمده: «در بازی پرسپولیس و پاختاکور اتفاقی افتاد که نمونه نژادپرستی بوده. بعد از گل پرسپولیس، آل کثیر شکل چشم هایش را تغییر داد! مشخص است که این نژادپرستانه است! اقدام کنید!»

البته ای اف سی هویت این فرد را مشخص نکرده و همچنین ننوشته که فرد شاکی از ایران بوده یا کشور دیگر. در ادامه آمده که دبیرخانه با تحقیق خود فهمیده که این خوشحالی ژست «چشم بادامی» را به نمایش می‌گذارد.

همچنین نوشته شده که روز دوم اکتبر پرسپولیس ارتکاب هرگونه عمل تحقیر آمیز یا تبعیض آمیز را رد کرده و در توضیح بیشتر دلیل خوشحالی او را نوشته است:

«1. عمل آقای آل کثیر بعد از به ثمر رساندن گل صرفا به خاطر عمل به قولی بوده که او به برادرزاده کم سن و سالش داده بوده. این دو رابطه احساسی نزدیکی با هم دارند (سندها در پیوست شماره 1). آقای آل کثیر برادرزاده ای دارد که وقتی می خندد چشمهایش به " چشم بادامی" شباهت کامل دارد. بر اساس این قول، آل کثیر بعد از زدن گل این ژست را می گیرد تا ثابت کند به یاد برادرزاده اش بوده و گل را به او تقدیم می کند. پس در این ژست هیچ قصد یا نیتی برای توهین به یک نژاد یا قوم در میان نبوده است ( این بخش بر اساس دفاعیات ارسال شده توسط خود بازیکن آماده و ارائه شده است).

2. این بازیکن از زمان بازی در باشگاه صنعت نفت آبادان و نفت تهران بارها این شادی بعد از گل را اجرا با توجه به معنای توضیح داده شده در بند 1 انجام داده است (مستند شده در پیوست 2).

3. این بازیکن سالها در ایران این نوع شادی را انجام داده و تصاویر آن در تلویزیون ملی و رسانه ها منتشر شده است. ولی با وجود اینکه گروهی از ساکنین شمال ایران و جنوب شرق ایران "چشم بادامی" دارند هیچیک از آنها این حرکت او را توهین آمیز قلمداد نکرده و هیچ ارگان قضایی یا انضباطی‌ای در این باره اقدامی انجام نداده است (مستند شده در پیوست 3).

4. این بازیکن در کنفرانس خبری به صراحت اعلام می کند که علت شادی بعد از گلش، آنچنانکه در بند 2 توضیح داده شد، نشان دادن محبت و شادی اش به برادرزاده او بوده است.

با توجه به دلایل ذکر شده که ثابت می کند هیچ نیتی برای توهین در کار نبوده و این حرکت خطاب به هیچ قوم یا نژاد خاصی انجام نشده، ما ضمن احترام به همه نژادها و ملیتها درخواست داریم همه اتهامات علیه این بازیکن آقای آل کثیر ملغی شود.»

با این حال دفاعیات پرسپولیس ای اف سی را مجاب نکرده که آل کثیر را جریمه نکند و آنطور که در گراندز حکم آمده، او بر اساس ماده ۵۸.۱ قانون انضباطی و اخلاقی ای اف سی که درخصوص عمل تحقیر آمیز یا تبعیض آمیز است، به کمترین میزان محرومیت محکوم شده است: «شش ماه محرومیت از هرگونه فعالیت فوتبالی و ۱۰ هزار دلار آمریکا جریمه .»

با این حال پرسپولیس همچنان امیدوار است که در دادگاه تجدید نظر بتواند این حکم را بشکند و آل کثیر از محرومیت نجات یابد.

چه کسی برای آل کثیر پاپوش دوخت؟

منبع: ورزش سه
بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
خبرهای مرتبط
انتشار یافته: ۱
gaber
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۰:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۲
0
0
چند بار گفتم وای کو گوش شنوا بهتر بود از ازبکستانیها عذرخواهی کنه و اونها را مجاب میکرد که بخاطر برادرزاده اش بوده و فدراسیون ازبکستان به کنفدراسیون اسیا نامه مینوشت که هیچ منظوری و قصدی نداشته . راستی این اقایان خیلی کم عقلند و عجیب. مدیران ما حسابی نمیفهمند
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین