کد خبر: ۶۷۸۹۱۹
تاریخ انتشار : ۱۴ آبان ۱۳۹۹ - ۱۶:۲۴
تارنمای پولیتیکو گزارش داد: دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا از بهار و تابستان گذشته با لفاظی هایش و نیز استخدام وکلا، زمینه ای را برای به چالش کشیدن انتخابات ایجاد کرد و اکنون تلاش می کند این طرح را پیش ببرد.
آفتاب‌‌نیوز :

این رسانه امریکایی در گزارش امروز چهارشنبه خود آورده است: ترامپ در بهار و تابستان گذشته و در ساعات اولیه روز چهارشنبه بارها اشاره کرد که آرا نباید بعد از روز انتخابات شمارش شوند.

ترامپ همواره تلاش کرده انتخاباتی را که رقابت ها در آن نزدیک است به چالش بکشد. به هر حال او ماه ها تلاش کرده رای گیری پستی را به تقلب در انتخابات ربط دهد بدون این که شاهدی داشته باشد؛ اقدامی که به نظر می رسد با این پیش بینی ها درباره این که شمارش آرای صندوق های دور درست می تواند در روزهای بعد از روز انتخابات به نفع جو بایدن تمام شود، مطابقت دارد.

ترامپ تعداد زیادی از وکلا را استخدام کرده تا مانع شمارش آرا پستی شود و وکلای او ده ها شکایت تنظیم کردند.

اکنون ترامپ خود را آماده می کند وکلای خود را فعال کند. او روز چهارشنبه از کاخ سفید گفت همان طوری که قبلا هم ادعا کرده از دیوان عالی آمریکا اجازه ندهد بعد از پایان ساعت رای گیری آرا دیگری اضافه شود.

وی مدعی شد میلیون ها نفر به او رای داده اند و ابراز تاسف کرد که گروهی از مردم تلاش می کند این گروه را نادیده بگیرند.

ترامپ سپس به غلط اعلام کرد که در انتخابات «تقلب» شده و باز هم گفت او در انتخابات پیروز شده است.

پولیتیکو نوشت: تصمیم ترامپ برای از اعتبار انداختن نتایج انتخابات قبل از شمارش کامل آرا در چند ایالت میدان رقابت، یکی دیگر از هنجارهای سیاست آمریکا را تضعیف می کند. ترامپ ماه ها برای زیر سوال بردن نظام انتخاباتی این کشور تلاش کرده و تلاش تازه او برای زیر سوال بردن نتایج انتخابات موضوع عجیبی نیست.

این رسانه افزود: ترامپ به دنبال راه هایی برای به چالش کشیدن این انتخابات است. او در صورت شکست در انتخابات از قدرتمندترین فرد در جهان به شخصیت غیررسمی تبدیل می شود.

جین او مالِی مدیر کمپین بایدن، وعده ترامپ در به چالش کشیدن نتایج انتخابات را «ظالمانه، بی سابقه و نادرست» توصیف کرد.

وی در این بیانیه نوشت: تقریبا ۱۰۰ میلیون نفر قبل از روز انتخابات رای داده اند که به دلیل اطمینانی بوده که از مقامات انتخاباتی در ایالت های متبوع خود دریافت کرده بودند و این که آرای آنها شمرده خواهد شد. حالا ترامپ تلاش می کند آرای هر رای دهنده ای را که به این وعده اعتماد کرده غیرمعتبر نشان دهد.

برخی از جمهوریخواهان درباره وعده ترامپ برای به چالش کشیدن انتخابات با شکایت در دادگاه ها ابراز نگرانی کرده اند.

کریس کریستی فرمانده سابق نیوجرسی که اغلب با رئیس جمهوری آمریکا صحبت می کند در برنامه ای بی سی گفت این شکایت ترامپ از نظر قانونی و سیاسی غلط است.

ریک سنتروم سناتور سابق از ایالت پنسیلوانیا در تایید این سخنان به سی ان ان گفت: آنچه که از رئیس جمهوری شنیده ام بسیار نگران کننده است. ایده استفاده از «تقلب» توسط افرادی که ارای مردم را می شمارند، غلط است.

اما دیگر افرادی که ترامپ را می شناسند می گویند از تصمیم ترامپ برای جنگیدن در انتخابات تعجب نکرده اند.

جیک دانل فردی که به عنوان رئیس هتل و کازوینوی ترامپ همکاری کرده می گوید: ترامپ هرگز نمی گوید عادلانه خوردم. این جنگ به او اجازه می دهد واقعیت شکست را انکار کند. خودبینی و خودشیفتگی ترامپ به او اجازه نمی دهد که بگوید بازنده شدم و او همواره خواهد گفت این انتخابات ناعادانه بود.

ترامپ خود به خبرنگاران گفته است که پیروزی آسان است، شکست هرگز آسان نیست و برای من هم نیست.

تعداد بی سابقه ای از آرا در انتخابات امسال از طریق پستی ارسال شدند و علت آن همه گیری کرونا بود.

کارشناسان انتخابات هشدار داده اند آراییی که در نزدیکی تاریخ سوم نوامبر روز انتخابات در آمریکا ارسال شده اند ممکن است دیرتر برسند و از این رو شمرده نشوند.

جمهوریخواهان مدعی اند نمی توان به هیچ شیوه ای ثابت کرد که آرایی که دیرتر می رسند قبل از روز انتخابات به صندوق انداخته شده اند.

ترامپ با موفقیت توانسته قاضی مورد نظر خود را در دیوان عالی آمریکا منصوب کند که این امر با توجه به اکثریت قضات اکثریت در این دیوان می تواند به ترامپ برای پیشبرد خوسته خود در پرونده های مرتبط با انتخابات کمک کند.

بنابر آخرین آمار نتایج انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا و تا این لحظه، جو بایدن با ۲۳۸ رای الکترال در برابر ۲۱۳ رای الکترال دونالد ترامپ پیش است.

در همین حال شبکه خبری فاکس نیوز که بطور آنلاین در حال مخابره آخرین نتایج آمار پنجاه و نهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری آمریکا است، از پیشتازی ترامپ در مجموع آرای شمارش شده در هر یک از ایالت های حساس کارولینای شمالی، پنسیلوانیا، جورجیا، میشیگان و ویسکانسین خبر داده است.

شمارش آرا در این ایالت ها به همراه ایالت های نوادا و آلاسکا که هنوز آرای آنها بصورت کامل شمارش نشده است، ادامه دارد

انتخابات آمریکا دیروز سه شنبه به وقت محلی برگزار شد. هنوز تعداد دقیق رای دهندگان اعلام نشده است ولی ۱۰۳ میلیون نفر بصورت پستی رای داده بودند.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین