کد خبر: ۶۷۹۹۱۸
تاریخ انتشار : ۲۰ آبان ۱۳۹۹ - ۱۴:۲۸
از همان ساعات نخست اعلام پیروزی «جو بایدن» در انتخابات رئیس جمهوری آمریکا، نام کامالا هریس به عنوان نخستین بانویی که قرار است معاون نخست رئیس جمهوری این کشور باشد، مطرح شد. موضوعی که توجه بسیاری از رسانه های جهان را به خود جلب کرده است.
آفتاب‌‌نیوز :

آلبرت کوچویی، گوینده پیشکسوت رادیو هر روز با مرور تیترها و سرفصل‌های رسانه های جهان، مهمترین اخبار دنیا را روایت می‌کند. مهمترین اخباری که امروز کوچویی به آنها پرداخته است، انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و پیروزی جو بایدن است.

روایت آلبرت کوچویی از اخبار مهم رسانه های جهان در روز سه‌شنبه (۲۰ آبان ماه) به شرح زیر است:

«گاردین»، روزنامه انگلیسی نوشته است: پس از روزهای پر تنش شمارش آرا، در ایالت‌های کلیدی آمریکا، سرانجام جو بایدن به عنوان پیروز انتخابات رئیس جمهوری، شناخته شد. او در همان سخنرانی آغازین گفت که اولویتش متحد کردن آمریکا است. دیوید سمیت، تحلیل گر سیاسی انگلیس می‌گوید کار بایدن در متحد کردن آمریکا از هم اکنون آغاز می‌شود، اما آنچنان که «بایدن» مدعی است کار سهلی نیست. او راه دشوار و درازی در پیش دارد. ملتی دوپاره و همه‌گیری که بیش از یکصد هزار آمریکایی را کشته است و جدا از آن، بایدن با مجلس سنایی رو در رو است که اکثریت آن از حزب رقیب است و برتر از همه، هنوز عصر ترامپیسم پایان نگرفته است.

اما تحلیل‌گر نشریه «اکونومیست» نظر متفاوتی دارد: بایدن باید آمریکا را یکپارچه کند و او می‌تواند. بخت بیشتری از هر کسی دارد که قبایل گوناگون را به هم نزدیک کند، شهری و روستایی. مساله حزب دموکرات و جمهوری‌خواه نیست. مساله پیر و جوان است، سفیدپوست و هر رنگی دیگر. تحصیلکرده و عامی آدم‌های با ایمان و سکولار و برتر از همه، مردان و زنان. در کاریکاتوری از برایان ادکاک، بایدن و هریس دارند عموسام را کشان کشان می‌برند. ترامپ در گوشه دیگر افتاده و به عموسام می‌گوید به دادگاه می کشانمت.

_ بیش از ۱۹۸ واکسن کووید_۱۹ در جهان تولید و در حال آزمایش است. چهار نمونه به مرحله آخر آزمایش رسیده‌اند و پیشتاز آنها «فایزر» است که می‌گویند آخرین آزمایش بدون عارضه جانبی برای انسان، تا ۹۰ درصد موفقیت آمیز بوده است. پس از آن «آسترازنه کای» آکسفورد است که تا چند هفته دیگر آن هم، سرانجام می‌گیرد. واکسنی برای ویروسی که بیش از یک میلیون قربانی در جهان داشته است. ویروسی که اقتصاد جهانی را از هم پاشیده و زندگی عادی میلیاردها انسان را با دشواری ها، رو در رو ساخته است. هر چه باشد، این واکسن‌ها، میزان مرگ و میر را کاهش داده یا دست‌کم از سختی آن خواهد کاست. واکسنی که زندگی آدم‌ها را دگرگون می‌کند.

_ تولاس اندرا پورام در هند روستای مادربزرگ کامالا هریس است. زنی که در ۱۹ سالگی آن را برای تحصیل در آمریکا رها کرد. دختر او با یک جامائیکایی ازدواج کرد، که «کامالا» حاصل آن است. روستا اکنون یک پارچه آتش از شادی است. می‌گویند کامالا غرور ما است. کامالا به سانسکریت یعنی نیلوفر آبی.

«له رپوبلیکا»، نشریه ایتالیایی نوشته است: آمریکا، از عصری شرم آور، خداحافظی کرد. اینچنین بود که جو بایدن به خاطر روح آمریکا، علیه ترامپ جنگید. رسانه‌ها و شبکه‌های مجازی چین پیروزی بایدن را شادمانه پذیرفتند. سخنان بایدن را کامل خواندند. با این همه، می‌گویند آیا ترامپ شکست را پذیرفته و کاخ سفید را ترک خواهد کرد؟ کارشناسان می‌گویند: سرانجام چنین خواهد کرد. با این همه ترامپ هنوز شکستش را نپذیرفته است. اگرچه بایدن، از هم اکنون، تدارک مقابله با کرونا را دیده است.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین