کد خبر: ۶۸۰۵۹۷
تاریخ انتشار : ۲۴ آبان ۱۳۹۹ - ۱۷:۲۵

تعامل تیم بایدن با وزیر دفاع پیشین ترامپ برای اداره پنتاگون

برخی منابع آگاه گزارش کردند که تیم «جو بایدن» برای تشکیل یک تیم دفاعی متشکل از دو حزب جمهوری‌خواه و دموکرات در پنتاگون با تیم وزیر دفاع پیشین «دونالد ترامپ» وارد تعامل شده‌ است.
تعامل تیم بایدن با وزیر دفاع پیشین ترامپ برای اداره پنتاگون
آفتاب‌‌نیوز :

یکی از مقام‌های سابق پنتاگون اعلام کرد که «جو بایدن» در صدد است زمانیکه ریاست کاخ سفید را برعهده گرفت، یک تیم متشکل از دو حزب جمهوری‌خواه و دموکرات را برای اداره پنتاگون ایجاد کند.

پایگاه تحلیلی پالتیکو در گزارشی در این خصوص نوشت، طبق گفته سه منبع آگاه، تیم بایدن بحث‌ها و گفت‌وگوهای اولیه را با افرادی که با «جیمز متیس» وزیر دفاع پیشین آمریکا کار کرده‌اند، انجام داده تا به آنها در فرایند گذار در پنتاگون و احتمالاً خدمت در دولت جدید کمک کنند.

طبق گفته این منابع آگاه، گفت‌وگوها همچنان در مراحل اولیه است و بخشی از آن به دلیل آن است که «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا تابحال از شروع رسمی فرایند گذار ممانعت به عمل آورده است.

بنا به گفته یکی از این منابع آگاه که تمایلی به افشای هویتشان نداشتند، بایدن در صدد است یک تیم متشکل از دو حزب جمهوری‌خواه و دموکرات در وزارت دفاع تشکیل دهد و تیم بایدن در هفته‌های آتی با مقام‌های دفاعی بیشتری که توسط متیس منصوب شده بودند، وارد تعامل می‌شوند تا در خصوص گذار قدرت و آغاز به کار در دولت بایدن، بحث‌هایی را صورت دهند.

یکی از مقام‌های پیشین دولت ترامپ گفته است که تیم بایدن بیشتر از این جهت به دنبال دریافت کمک از مقام‌های پیشین دفاعی هستند زیرا بر این باورند که مدیریت فعلی پنتاگون چندان تمایلی به همکاری ندارند و زیرک و باهوش نیستند.

از آغاز سال جاری میلادی، کاخ سفید، آندسته از مقام‌های پنتاگون را که به اندازه کافی وفادار به کاخ سفید به نظر نمی‌رسیدند، اخراج کرد و افرادی را جایگزین کرد تا برای انجام خواسته‌های رئیس‌جمهور مورد اعتماد باشند.

ترامپ روز دوشنبه هفته گذشته در اجرای سیاست پاکسازی پنتاگون، «مارک اسپر» وزیر دفاع آمریکا را اخراج کرد و یک روز بعد از آن سه تن از مقام‌های ارشد وزارت دفاع آمریکا را با افراد وفادار به خود جایگزین کرد.

پالتیکو ادامه داد، بایدن طی دو ماه آینده باید تیمی را گردهم آورد که به وی در بازسازی اقتصاد از هم فروپاشیده آمریکا، مقابله با بیماری همه‌گیر کرونا و بیرون آمدن از شرایط یکی از چند قطبی‌ترین انتخابات تاریخ آمریکا یاری کند.

متیس، یک ژنرال چهار ستاره بازنشسته سپاه تفنگداران دریایی در ژانویه ۲۰۱۷، تقریباً به اتفاق آراء‌به عنوان اولین وزیر دفاع دولت ترامپ مورد تأیید قرار گرفت و مورد احترام هر دو حزب جمهوری‌خواه و دموکرات بود.

روابط متیس با ترامپ در دوران مسئولیت وی رو به تیرگی رفت و در نهایت در دسامبر ۲۰۱۸ به خاطر تصمیم ترامپ برای خارج کردن نظامیان آمریکایی از سوریه استعفا کرد.

متیس که در ابتدا از اظهارنظر درباره ریاست‌جمهوری ترامپ امتناع می‌کرد، در نهایت تابستان سال جاری میلادی سکوت خود را شکست و ترامپ را به دلیل تصمیم برای استقرار ارتش در شهرهای آمریکا برای سرکوب اعتراضات آمریکا، تهدیدی برای قانون اساسی خواند.

یکی دیگر از مقام‌های دفاعی سابق آمریکا درباره تعامل تیم بایدن و متیس گفت که تاکنون تیم بایدن در خصوص تعامل نزدیک با متیس که برخی از سیاست‌های جنجالی ترامپ را اجرایی کرده، جانب احتیاط را پیشه کرده‌اند.

منابع آگاه گفته‌اند که اعضای تیم متیس هنوز به طور رسمی پیشنهاد کار در دولت بایدن دریافت نکرده‌اند.

یکی از سخنگویان تیم بایدن در خصوص تعامل با اعضای سابق تیم متیس درباره گذار قدرت اظهارنظر نکرد و متیس نیز حاضر به اظهارنظر درباره این گزارش نشد.

طبق این گزارش، برخی از مقام‌های سابق تیم متس نیز به طور فعال با تیم بایدن وارد تعامل شده‌اند تا به آنها توصیه‌هایی را پیشنهاد دهند به طوریکه یکی از مقام‌های ارشد سابق دولت ترامپ گفت که به تیم گذار بایدن پیشنهاد داده‌اند که چندین نفر از افرادی را که متیس منصوب کرده بود و همچنان در حال خدمت هستند و در اصل به هیچ حزبی وابستگی ندارند، روی کار آورند.

بایدن روز سه‌شنبه هفته گذشته اعلام کرد که علیرغم مانع‌تراشی‌های ترامپ، تیم وی برای بازبینی پنتاگون به ریاست «کتلین هیکس» یکی از مقام‌های ارشد دولت «باراک اوباما» که در حال حاضر در مرکز مطالعات راهبردی و بین‌المللی فعالیت دارد، در صدد هماهنگی برای پیشبرد فرایند گذار قدرت در پنتاگون هستند.

انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا روز سوم نوامبر (۱۳ آبان) برگزار شد.طبق قوانین آمریکا هر یک از نامزدهای انتخاباتی که بتواند ۲۷۰ رأی الکترال را به دست بیاورد به عنوان رئیس‌جمهور آمریکا انتخاب شده و مجوز ورود به کاخ سفید را به دست می‌آورد.

بر اساس برآورد رسانه‌ها، بایدن۳۰۶ رأی الکترال و ترامپ۲۳۲ رأی الکترال به دست آورده است.

علیرغم آنکه «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا صراحتاً شکست در انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا در مقابل رقیب دموکرات خود «جو بایدن» را نپذیرفته است، بامداد امروز (شنبه) به وقت تهران در اولین کنفرانس خبری خود از زمان آغاز انتخابات ریاست‌جمهوری سوم نوامبر ۲۰۲۰ (۱۳ آبان) تاکنون به نوعی اعتراف کرد که رئیس‌جمهور بعدی آمریکا نخواهد بود.

وی در این کنفرانس خبری درباره زمامدار بعدی کاخ سفید گفت: «زمان به ما خواهد گفت که چه دولتی بر سر کار خواهد آمد و چه اتفاقی در آینده می افتد.»

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین