کد خبر: ۶۸۰۷۰
تاریخ انتشار : ۲۱ آذر ۱۳۸۶ - ۱۲:۳۹
آفتاب‌‌نیوز :

آفتاب: آلبرتو فوجیموری، رییس‌جمهور سابق پرو در پایان نخستین جلسه از جلسات رسیدگی به اتهاماتی از قبیل قتل، ‌آدم ربایی و فساد مالی به جرم سوء استفاده از قدرت به 6 سال حبس محكوم شد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، پدرو گیلرمو اوربینا، قاضی دیوان عالی پرو، آلبرتو فوجیموری، رییس‌جمهور سابق این كشور را به دلیل صدور حكم تفتیش غیر قانونی مجرم شناخته و حكم 6 سال حبس را به جرم سوءاستفاده از قدرت صادر كرد. اوربینا، رییس‌جمهور سابق پرو را به پرداخت جریمه‌ای معادل 134 هزار و 900 دلار محكوم كرد.

آلبرتو فوجیموری با اتهامی مبنی بر انتصاب یك مشاور نظامی در مقام دادستانی و صدور حكم تفتیش غیر قانونی از آپارتمان مجلل همسر ولادیمیر مونتسینوس، رییس سازمان جاسوسی پرو در نوامبر 2000 رو به رو بود.

این نخستین حكم حبس برای فوجیوری 69 ساله تلقی می‌شود. وی طی سال‌های 1990 تا 2000 پیش از متواری شدن به ژاپن، زادگان نیاكانش، بر پرو حكومت می‌كرد. فوجیموری با سه فقره اتهام دیگر از جمله قتل، آدم‌ربایی و فساد مالی نیز مواجه است.

وی در جلسه دادرسی دادگاه عالی پرو نسبت به حكم صادره واكنش زیادی نشان نداد و پس از قرائت حكم صادره از سوی دادگاه به سرعت با وكیل مدافع خود مشورت كرد و سپس خطاب به رییس‌ جلسه بیان داشت كه تجدید نظر در خصوص حكم صادره و نیز جریمه مقرر شده را خواستار است.

كایكو، دختر فوجیموری كه از اعضای حزب پدر در كنگره‌ی پرو است با اعتراض شدید به حكم صادره صحن دادگاه را ترك كرد. كایكو در خصوص حكم صادره گفت: این حكم واقعا غیر منصفانه است. قبلا شاهد محاكمه‌ی سیاسی بودیم و اكنون محاكمه‌ی قضایی وی صورت گرفت، من مانند 90 درصد از مردم پرو به عدالت و صداقت نظام قضایی كشور اعتماد ندارم.

فوجیموری دوشنبه‌ گذشته در جلسه‌ی دادرسی فریاد بی‌گناهی سر دارد و در جلسه‌ی دادگاه كه پرونده‌ دیگری در رابطه با صدور حكم قتل شورشیان چپ‌گرا توسط جوخه‌های مرگ ارتش پرو را بررسی می‌كرد با خشم و غضب فراوان دستش را به نشانه‌ اعتراض بالا برد.

چنانچه اتهاماتی در رابطه با نقش فوجیموری در قتل و سركوب شبه نظامیان مائوئیست در پرو ثابت شود رییس‌جمهور سابق این كشور با حكم 30 سال حبس مواجه خواهد شد.

فوجیموری با صدایی لرزان و ‌آمیخته با احساسات بیان كرد: من رهبری كشوری را در دست گرفتم كه در معرض فروپاشی قرار داشت، كشوری كه از شدت تورم و انزوای مالی در عرصه‌ بین‌المللی و نیز گسترش تروریسم به ستوه آمده بود. دولت من بدون استثناء موازین حقوق بشر را برای 25 میلیون پرویی احیا كرد، اگر اقداماتی منزجر كننده و نادرست صورت گرفت من آنها را محكوم می‌كنم اما این تخلفات به دستور من صورت نگرفت.

فوجیموری هم‌چنین با عصبانیت فریاد زد: من اتهامات را قویا تكذیب می‌كنم، من بی‌گناهم و اتهامات دادستان‌های پرونده را قبول ندارم.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین