کد خبر: ۶۸۰۹۰۵
تاریخ انتشار : ۲۶ آبان ۱۳۹۹ - ۱۳:۳۴

عوارض مصرف آنتی‌بیوتیک در نوزادان

نتایج یک تحقیق نشان می‌دهد که مصرف داروهای آنتی بیوتیک در نوزادان می‌تواند با بروز آلرژی، آسم و دیگر بیماری‌ها مرتبط باشد.
عوارض مصرف آنتی‌بیوتیک در نوزادان
آفتاب‌‌نیوز :

بررسی ها حاکی از آن است که کودکان کمتر از دو سال که داروی آنتی بیوتیک مصرف می‌کنند بیشتر احتمال دارد در سال‌های بعد به آلرژی، آسم و دیگر بیماری‌ها دچار شوند.

در این بررسی آمده است: کودکان و نوزادانی که یک دوز آنتی بیوتیک دریافت کنند بیشتر احتمال دارد بعدها به بیماری آسم، اگزما، تب یونجه، آلرژی غذایی، بیماری سلیاک، مشکلات وزن و چاقی و نیز اختلال کم توجهی-بیش فعالی مبتلا شوند.

این مطالعه نشان داد که چندین روش درمانی آنتی بیوتیکی در کودکان کمتر از دو سال، با خطر ابتلا به چندین بیماری در کودک همراه است که این بیماری ها با توجه به جنسیت، سن، نوع دارو و دوز مصرفی متفاوت است.

محققان مرکز مایوکلینیک تاکید کردند این مطالعه، ارتباط این شرایط و نه علت بودن آن را نشان می دهد. یافته های بدست آمده فرصتی را برای هدف گیری تحقیقات آینده به منظور تعیین رویکردهای مطمئن و ایمن برای زمانبندی، دوز و انواع آنتی بیوتیک مصرفی در این گروه سنی کودکان فراهم می کند.

در این بررسی اطلاعات بیش از ۱۴ هزار و ۵۰۰ کودک مورد مطالعه قرار گرفت. حدود ۷۰ درصد از این کودکان حداقل یک آنتی بیوتیک و بیشتر آنان، چندین آنتی بیوتیک مصرف کرده‌اند.

محققان مشاهده کردند در میان کودکانی که یک یا دو نسخه آنتی بیوتیک دریافت کرده اند تنها دختران به طور قابل توجهی در معرض خطر ابتلا به آسم و سلیاک بوده اند. این درحالیست که دریافت سه یا چهار نسخه آنتی بیوتیک با خطر بروز بیماریهای آسم، اگزما و چاقی در دختران و پسران همراه بوده است.

به گزارش شبکه خبری سی ان ان، همچنین دریافت پنج نسخه یا بیشتر از این داروها به طور چشمگیری می‌تواند با خطر ابتلا به آسم، التهاب مخاط بینی آلرژیک (رینیت آلرژیک)، اضافه وزن، چاقی و اختلال کم توجهی-بیش فعالی در نوزادان پسر و دختر همراه باشد.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین