کد خبر: ۶۸۱۹۲۴
تاریخ انتشار : ۰۳ آذر ۱۳۹۹ - ۰۹:۱۹
یک روانشناس گفت: متخصصان سلامت عمومی و آموزش بهداشت و برخی متخصصان اعصاب و روان بر این باور بودند که همه‌گیری‌ها و کاهش اضطراب ممکن است مانند شمشیر دو لبه عمل کند.
آفتاب‌‌نیوز :

جلال محبی اظهار کرد: این ویروس به ویژه در ماه‌های اولیه به علت ناشناخته و جدید بودن و همچنین اطلاعات خیلی متناقضی که وجود داشت، ترس و واهمه زیادی را بین افراد ایجاد کرد که مسئله کنار آمدن با استرس بیماری کووید ۱۹ و عدم ابتلای به آن، مسئله خیلی جدی بود.

وی ادامه داد: در کنار آن برخی از متخصصان سلامت عمومی و آموزش بهداشت و برخی متخصصان اعصاب و روان بر این باور بودند که همه‌گیری‌ها و کاهش اضطراب ممکن است مانند شمشیر دو لبه عمل کند.

محبی با اشاره به تأثیر مثبت و منفی داشتن اضطراب در مواجه با کرونا، اضافه کرد: همه‌گیری‌ها و کاهش اضطراب ممکن است منجر به نادیده گرفتن بیماری شود و به تبع آن نکات بهداشتی رعایت نشده، میزان مراقبت افراد کمتر شود و نبود اضطراب نیز باعث انجام ندادن نکات بهداشتی و دستورالعمل‌های بهداشتی شود.

این روانشناس با اشاره به اهمیت کسب اطلاعات علمی مرتبط با کرونا از رسانه‌های معتبر، تصریح کرد: جستجوی وسواس گونه و بیش از حد خبرهای منفی باعث تشدید اضطراب شده و فرد دچار افسردگی می‌شود.

وی با اشاره به راهکارهای مهم کاهش استرس در مواجه با کرونا، بیان کرد: برای کاهش استرس بیش از حد افراد در این دوران، مردم برای پیگیری اخبار رسمی، تنها به یک یا دو منبع معتبر مراجعه کنند.

محبی با اشاره به پرهیز از پیگیری اخبار منفی در شبکه‌های اجتماعی و کانال‌های خبری، عنوان کرد: بهبود وضعیت خواب و بیداری و مرتب بودن ریتم خواب شبانه در سلامت روان در این دوران بسیار مؤثر است.

این روانشناس با بیان اینکه فعالیت‌های فیزیکی سبک و حتی قدم زدن در منزل نیز در ایجاد آرامش مؤثر است، بیان کرد: پرداختن به فعالیت‌های ساده لذتبخش که نگرانی ما را از فکرهای منفی دور کند، ازجمله روش‌های کسب آرامش در دوران کرونا و استرس ناشی از این بیماری است.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین