کد خبر: ۶۸۲۳۶۴
تاریخ انتشار : ۰۵ آذر ۱۳۹۹ - ۱۳:۱۳
روانشناس البرزی با تاکید بر رعایت دستورالعمل های بهداشتی برای پیشگیری از انتقال ویروس کرونا گفت: گاهی افراط در این بخش ممکن است به اختلال وسواس کرونایی بینجامد که باید مراقب بود.
آفتاب‌‌نیوز :

دکتریونس جاوید نسب روز چهارشنبه درگفت و گوی اختصاصی با ایرنا اظهارداشت: همیشه پیشگیری بهتر از درمان بوده که در اختلال وسواس کرونا نیز باید به آن توجه کنیم ضمن آنکه پیشگیری از انتقال کرونا به شیوه صحیح نباید از نگاه خود دور کرد.

وی شست و شوی مداوم دست‌ها را یکی از راه‌های جلوگیری ازانتقال کرونا دانست و خاطرنشان کرد: نگرانی از ابتلا به ویروس کرونا سبب شد تا افراد برای جلوگیری ازانتقال این ویروس مرموز گاهی رفتارهای وسواس گونه پیدا کنند.

جاویدنسب بیان داشت: شرایط سخت کرونایی زندگی را برای افرادی که استرس بیشتر و یا وسواس دارند، سخت تر کرد به گونه ای که نگرانی این افراد افزایش یافت و سبب شد تا اختلال وسواس کرونایی درآنها دیده شود.

وی تصریح کرد: نشانه هایی که در افراد می بینیم ، می تواند بخشی از رفتارهای اختلالی به نام اختلال وسواس فکری عملی باشد که در این روزهای سراسر استرس ناشی از شیوع ویروس کرونا بسیاری از ما، بدون اینکه متوجه باشیم، به این اختلال دچار شده باشیم.

این روانشناس ، نظافت و گندزدایی وسایل منزل دراین شرایط سخت کرونایی را طبیعی دانست و اضافه کرد: اگر دچار اختلال وسواس فکری، عملی شده باشیم، این رفتارها و افکار وسواس گونه‌ به قدری زیاد می‌شود که زندگی را مختل می کند.

وی عنوان کرد: افرادی که دچار افکار و اعمال وسواسی هستند دراین وضعیت کرونایی نیاز به مراقبت همراه با توصیه های مشاوره ای دارند.

جاویدنسب ادامه داد: وسواس یک فکر آزاردهنده است و شخص می داند که این فکر مال خودش نیست و از بیرون وارد ذهنش شده است.

وی افزود: افرادی که گرفتار وسواس هستند، دچار سردرگمی بین یک سری بایدها و نباید، درست و غلط و خوب و بد می شوند و کارهایشان تا مرز افراط پیش می رود و دلیل این رفتار افراطی این است که به نظمی که درذهنشان انتظار دارند، برسند وتا زمانی که فکر را به عمل تبدیل نکند، آرام نمی گیرد.

جاویدنسب بیان داشت: فرد دچار اختلال افراطی هیچ لذتی ازانجام این رفتارهای تکراری نمی‌برند و حتی ممکن است فرد از شرایطی که تشدید کننده علائم است، فرار کند اما متاسفانه موفق نمی شود.

تکنیک‌های رهایی از وسواس

روانشناس البرزی گفت : اگر در زمره افرادی هستیم که تمام روش های توصیه شده برای جلوگیری از انتقال بیماری را انجام داده ایم اما همچنان احساس رضایت نداریم و اصرار بر شستن دوباره دست ها و یا ضدعفونی دوباره سطوح تمیز شده داریم ، احتمال ابتلا به وسواس کرونایی در ما وجود دارد.

وی توجه به رویکرد رفتاری و شناختی و همچنین درمان های دارویی را از راهکارهای درمان این اختلال برشمرد.

جاوید نسب بیان داشت : رویکرد رفتاری پرکاربردترین و پذیرفته شده‌ ترین درمان رفتاری است که فرد به کمک این روش خود را در موقعیت هایی قرار می دهد که عمل وسواسی را تحریک و از انجام تشریفات وسواسی خودداری می‌کند.

وی رویکرد شناختی را به عنوان یک تکنیک دیگر نام برد که درآن باورهای شخص مبتلا به وسواس به چالش کشیده می شود که در صورت نپرداختن به تشریفات وسواسی روی می دهد.

وی مراجعه به روانپزشک و استفاده ازداردوهای مناسب با درمان این اختلال را ضروی دانست.

روانشناس البرزی تاکید کرد: خانواده فرد نیز باید ازانتقاد فرد اجتناب کنند و برای کنترل اضطراب از او حمایت کنندو همچنین افراد باید اخبارمربوط به ویروس کرونا را از منابع معتبر پیگیری کنند و از کرونا به اندازه ای که هست بترسند و به افکار خود پر و بال ندهند و در زمان حال زندگی کنند.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین