کد خبر: ۶۸۳۹۴۰
تاریخ انتشار : ۱۵ آذر ۱۳۹۹ - ۱۲:۰۶
سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا اعلام کرد
سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: تغییر رنگ شهرها به معنای کنترل اپیدمی نیست. وضعیت نارنجی در شهر تهران و بسیاری از شهرها شکننده است و اگر مردم پروتکل ها به طور جدی رعایت نکنند ممکن است هفته های آینده دوباره با تغییر رنگ محدودیت ها تشدید شود.
آفتاب‌‌نیوز :

علیرضا رئیسی روز شنبه در جمع خبرنگاران افزود: به طور کلی وضعیت رنگ شهرها پایدار نیست و به میزان رعایت پروتکل های بهداشتی توسط مردم و همکاری مسئولان دستگاهها بستگی دارد، اگر در شهرهای مختلف از جمله تهران که از وضعیت قرمز به نارنجی تغییر رنگ دادند، پروتکل ها به دقت رعایت شود،؛ وضعیت نارنجی باقی می ماند و حتی می توانیم به وضعیت زرد برویم اما اگر پروتکل ها رعایت نشود، برعکس دوباره محدودیت های سختگیرانه و حداکثری بر می گردد.

وی گفت: از مردم تقاضا دارم رعایت پروتکل ها جدی بگیرند، تغییر رنگ شهرها از قرمز به نارنجی به این معنا نیست که بیماری ضعیف یا کنترل شده است و اگر مردم رعایت نکنند وضعیت بدتر می شود. در مورد تهران هم درست است که رنگ شهر از قرمز به نارنجی تغییر کرده اما واقعا این تغییر شکننده است. اگر پروتکل ها در این هفته و هفته آینده خیلی قوی و جدی گرفته شود این روند می تواند ادامه پیدا کند و نارنجی بماند اما اگر پروتکل ها رعایت نشود دوباره قرمز می شود.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: با بهبود وضعیت در برخی استانها و تغییر رنگ از نارنجی به قرمز و وضعیت نارنجی در ۲۷۸ شهر کشور مشاغل سطح دو در این شهرها بازگشایی می شود اما وضعیت برخی استانها مانند استانهای شمالی در هفته گذشته بدتر شد و استانهای گلستان، گیلان و مازندران روند صعودی پیدا کردند. وضعیت اپیدمی کرونا در استان قزوین و اردبیل هم گر چه از حالت صعودی خارج شده اما هنوز روند نزولی ندارد و ناپایدار است و نیاز است محدودیت ها ادامه پیدا کند تا کاهش موارد بستری و فوتی را شاهد باشیم.

وی افزود: رعایت پروتکل های بهداشتی توسط مردم باعث شد، پیش بینی سازمانهای معتبر جهانی مبنی بر افزایش موارد مرگ کرونا در ایران به بالای هزار نفر درست از آب درنیاید و روند افزایش موارد مرگ که به بالای ۴۰۰ نفر رسیده بود، کاهش پیدا کند. اگر مداخلات موثر و هوشمند ادامه پیدا کند می توانیم این روند کاهشی را حفظ کنیم.

معاون وزیر بهداشت گفت: اگر میزان رعایت پروتکل های بهداشتی در هفته های آینده به سمت کاهش و غفلت بروند، دوباره روند افزایش بیماری بر می گردد و شهرها قرمز می شوند، معنای محدودیت هوشمند هم همین است که اگر موارد بیماری و مرگ بیشتر شد، محدودیت ها بیشتر شود.

محدودیت تردد شبانه در شهرهای قرمز و نارنجی

رئیسی افزود: امروز در ستاد ملی کرونا دو مصوبه داشتیم اول اینکه در شهرهای نارنجی نیز محدودیت و منع تردد از ساعت ۲۱ تا ۴ صببح برقرار می شود. این محدویت که قبلا فقط برای شهرهای قرمز بود در ۲۷۸ شهر نارنجی نیز اعمال می شود.

وی گفت: علت اعمال این محدودیت این است که دورهمی های خانوادگی می تواند تا ۵۱درصد عامل انتقال کرونا و ابتلا به بیماری باشد به همین علت منع تردد گذاشتیم زیرا با توجه به سرد شدن هوا و فصل زمستان مهمترین عامل ایجاد و انتشار بیماری، دورهمی های خانوادگی است و از مردم می خواهیم که رعایت کنند.

الزام همراه داشتن کارت ملی

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: مصوبه بعد الزام همراه داشتن کارت ملی برای افرادی است که تست مثبت دارند، این افراد نباید از قرنطینه و خانه خارج شوند زیرا تردد آنها در شهر و خروج آنها از ایزوله باعث انتشار بیماری می شود. در ۶ روز گذشته از سوار شدن حدود ۶۴۰۰ فردی که تست مثبت و بیماری فعال داشتند به هواپیما، قطار، اتوبوس و تاکسی جلوگیری شد زیرا اقدام آنها به معنای نقض قرنطینه بود. این افراد حتما باید در خانه بمانند و پروتکل ها را رعایت کنند.

رئیسی افزود: با تغییر رنگ شهرها از قرمز به نارنجی ۱۴ گروه شغلی شامل پاساژها، مراکز خرید بزرگ، بازارهای فروش خودرو، باشگاههای ورزشی، آرایشگاههای مردانه، مراکز فروش اسباب بازی و پوشاک، مراکز خرید و فروش املاک، قنادی ها و آبمیوه و بستنی فروشی ها می توانند فعالیت کنند.این بازگشایی تا زمانی است که وضعیت شهرها با رعایت پروتکل ها در وضعیت نارنجی بماند و اگر رنگ این شهرها دوباره قرمز شود، محدودیت ها بر می گردد.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین