کد خبر: ۶۸۳۹۴۱
تاریخ انتشار : ۱۵ آذر ۱۳۹۹ - ۱۲:۰۸
رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران با اشاره به اینکه انتشار بوی نامطبوع تهران از فاضلاب محتمل‌تر است، خواستار ورود جدی‌تر وزارت نیرو برای بررسی این مساله شد.
آفتاب‌‌نیوز :

زهرا صدراعظم نوری رئیس کمیسیون سلامت، محیط‌زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر تهران درباره چرایی عدم موفقیت در منشایابی بوی نامطبوع در تهران، گفت: در چند سال اخیر انتشار بوی نامطبوع در زمان مشخصی از سال منتشر می‌شود و اکثرا زمان‌هایی است که بارندگی صورت می‌گیرد و منجر به انتشار این بو می‌شود.

او ادامه داد: طی بررسی‌های به عمل آمده در سال‌های گذشته موارد متعددی پیش‌بینی می‌شد، اما آنچه امسال بیشتر مورد توجه قرار گرفته، به ویژه با توجه به متصاعد شدن بو در زمان بارندگی بیشتر محتمل است که منشا بوی نامطبوع حاصل از فاضلاب باشد.

نوری با تاکید بر اینکه مسئله فاضلاب تهران باید جدی‌تر گرفته شود، افزود: رسیدگی و ساماندهی و اتصال فاضلاب تمام واحدها به اگو شهری و شبکه فاضلاب از اقدامات مهمی است که باید هرچه سریع‌تر انجام و وزارت نیرو و سازمان آب منطقه‌ای اقدامات سریع‌تر و موثرتری انجام دهند.

رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات با اشاره به جلسه با وزارت نیرو برای پیگیری منشا بوی نامطبوع در تهران، گفت: در شورای شهر به دنبال این هستیم که طی جلسه‌ای با وزرات نیرو و آب منطقه‌ای مساله انتشار بوی نامطبوع در تهران را از طریق شبکه فاضلاب پیگیری کنیم و مشخص شود که اکنون دقیقا چه اقدامات موثری می‌توان انجام داد. اداره کل محیط زیست و معاونت خدمات شهری شهرداری تهران نیز مسئول رسیدگی به این مساله هستند و باید پیگیری دقیق‌تری داشته باشند.

او در پاسخ به این سوال که با توجه به تزریق سوخت مازوت به نیروگاه‌ها و کارخانه‌های اطراف تهران در این فصل تا چه اندزه مازوت در انتشار بوی نامطبوع چقدر مورد بررسی قرار گرفته است، اظهار کرد: گمانه زنی‌های متعددی وجود دارد، اما تا مستندات کافی وجود نداشته باشد نمی‌توان با قطعیت از علت اصلی سخن گفت. بحث سوخت مازوت سال گذشته نیز مطرح شد و آمارهایی مبنی بر استفاده نیروگاه‌ها و پالایشگاه‌ها در یک بازه زمانی قابل توجه از مازوت اعلام شد، اما این مساله نفی شد و سازمان حفاظت محیط زیست نیز آن را تکذیب و اعلام کرد تنها چند روز و نه در بازه زمانی طولانی‌تری از مازوت استفاده شده است.

نوری در ادامه گفت: در نتیجه اکنون گزینه استفاده از مازوت را نمی‌توان به عنوان یک عامل اصلی مدنظر قرار داد. احتمال بیشتر اکنون بر روی فاضلاب مطرح است، چرا که گاوداری‌ها، دامداری‌ها و در مجموع خروجی صنایع حاوی پساب می‌تواند عامل موثری باشند و در روزهای بارانی و همزمان با بالا آمدن آب‌های سطحی این بو بیشتر خود را نشان می‌دهد و در هوا متصاعد می‌شود.

رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران ضمن تاکید بر ورود و همکاری شرکت آب و فاضلاب در بررسی این مساله، اضافه کرد: با شرکت آب و فاضلاب در حال پیگیری موضوع هستیم و در گزارش آب منطقه‌ای پیشرفت حدود ۷۰ درصدی در توسعه و احداث شبکه فاضلاب در کل تهران را اعلام کردند و باید مجدد این مساله پیگیری و بررسی شود تا همه احتمالات موجود درباره نقش فاضلاب در انتشار بوی نامطبوع در تهران مشخص شود.

او در پاسخ به این سوال که آیا در وزارت نیرو و شرکت آب منطقه‌ای تیمی در حال بررسی وضعیت ساختارهای زیرسطحی و شبکه فاضلاب در منشایابی بوی نامطبوع است یا خیر، گفت: از چگونگی عمل در آن تشکیلات خبر ندارم، اما به عنوان دستگاهی که مسئول فاضلاب شهر است، آن‌ها را خطاب قرار می‌دهیم تا هرچه سریعتر منشایابی بوی نامطبوع در تهران به نتیجه برسد.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین