کد خبر: ۶۸۷۲۵۹
تاریخ انتشار : ۰۵ دی ۱۳۹۹ - ۱۵:۳۲
وزیر امور خارجه روسیه اظهار کرد، آمریکا بعد از شروع ریاست جمهوری جو بایدن حتی در صورت پیوستن دوباره به سازمانها و توافقاتی که در دولت دونالد ترامپ ترک کرد، مایل به پایبندی به تصمیمات دسته جمعی نخواهد بود.
آفتاب‌‌نیوز :

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه در اظهاراتش طی نشستی از طریق ویدیو کنفرانس با شرکت کنندگان در اجلاسی تحت عنوان " گفتگو به نام آینده" تاکید کرد، آمریکا از یونسکو، شورای حقوق بشر سازمان ملل و توافق آب و هوایی پاریس خارج شده است.

او بیان کرد: برخی می گویند دولت جدید آمریکا بیشتر به بازگشت به نهادهای بین المللی مایل خواهد بود اما روند فعلی نشان می دهد اگر حتی آمریکا دوباره به برخی سازمان های بین المللی بپیوندد، به روشنی این سیگنال را می دهد که مایل به پایبندی به تصمیم های دسته جمعی که کاملا منعکس کننده منافع آمریکا نباشند نیست و چنین تصمیمهایی هم غیرممکن هستند.

این دیپلمات ارشد روسیه به جایگاه آمریکا در سازمان تجارت جهانی اشاره کرده و گفت: نهاد حل مناقشه سازمان تجارت جهان سالهاست به یک دلیل ساده غیرفعال است: حدنصابی برای کارکرد آن لازم است و آمریکا همچنان تلاشها برای تشکیل یک حدنصاب را بلوکه می کند. و از آنجا که این مکانیزم ناکارآمد است، در نظر گرفتن شکایتها علیه آمریکا که اتحادیه اروپا و دیگر کشورها در سازمان تجارت جهان ثبت کنند غیر ممکن است.

به گفته او، چنین اقداماتی آشوب در تجارت جهانی ایجاد می کنند و آنهایی که ابزارهای مالی کلیدی همچون دلار و سیستم سوئیفت را کنترل می کنند به دنبال بهره برداری از آن هستند.

وزیر امور خارجه روسیه همچنین بر لزوم برگزاری نشست رو در روی اعضای دائم شورای امنیت سازمان ملل در شرایط کنونی تاکید کرده و گفت: البته آن را می توان از طریق ویدیوکنفرانس برگزار کرد، با توجه به اهمیت و پیچیدگی مشکلات انباشته شده، یک نشست رو در رو لازم است. من امیدوارم هستم آن را در آینده نزدیک برگزار کنیم.

وی افزود که یکی از مسائل کلیدی باقی مانده مساله توافق کنترل تسلیحاتی استارت است. او اظهار کرد: البته یکی از وظایف، بحث بر سر وضعیت مربوط به ثبات راهبردی خواهد بود در حالی که آمریکا همه مکانیزمهایی که به نحوی تسلیحات را کنترل می کنند از بین میبرد.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین