کد خبر: ۶۹۳۰۹۴
تاریخ انتشار : ۱۱ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۹:۵۰
مدیرعامل صندوق توسعه صنایع‌ دستی، فرش دستباف و احیا و بهره‌برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی گفت: بناهای تاریخی مسیر جاده ابریشم در راستای توسعه و رونق هر چه بیشتر گردشگری احیا می‌شود.
آفتاب‌‌نیوز :

هادی میرزایی عصر شنبه پس از بازدید از خانه‌ها و بناهای تاریخی آران و بیدگل در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: صندوق احیا به دنبال فراهم کردن زمینه حضور سرمایه‌گذاران برای احیای بناهای تاریخی در محدوده جاده ابریشم است تا این مسیر بین‌المللی که در گذشته روزگار پررونقی در چرخه اقتصاد جهان داشته، دوباره با استقبال زیاد گردشگران و به دنبال آن توسعه پایدار همراه شود.

وی با اشاره به احیای کاروانسرای مرنجاب در محدوده جاده ابریشم از سوی صندوق احیا و بهره‌برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی خاطر نشان کرد: منطقه مرنجاب به علت وجود جاذبه‌های گردشگری از جمله دریاچه نمک و نوار بند ریگ در حاشیه آن به قطب گردشگری متمایزی در کشور تبدیل شده است.

مرنجاب نیازمند طرح جامع گردشگری

مدیرعامل صندوق توسعه صنایع‌ دستی و فرش دستباف و احیا و بهره‌برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی اظهار داشت: منطقه مرنجاب از لحاظ جغرافیایی در حاشیه مسیر جاده ابریشم قرار گرفته و نیازمند تدوین طرح جامع گردشگری با نگاه ویژه به میراث فرهنگی و تاریخی است.

وی با بیان اینکه کویر مرنجاب با داشتن جایگاهی ویژه‌ در جهان همواره مورد توجه گردشگران خارجی بوده است، تصریح کرد: با برنامه‌ریزی در دوران پسا کرونا می‌توان این منطقه را به قطب گردشگری جهانی تبدیل کرد.

میرزایی گفت: تاکنون ۴۷ بنای تاریخی و فرهنگی مهم کشور به سرمایه‌گذاران بخش خصوصی واگذار، احیا و بهره‌برداری شده است و ۸۰ بنا هم در مرحله مرمت و احیاست که تا یکسال آینده به بهره‌برداری می‌رسد.

وی با بیان اینکه ۵۰ بنای تاریخی و فرهنگی دیگر در نوبت واگذاری است، افزود: ۳۸ بنا از جمله خانه حکیم‌باشی در کاشان و عصارخانه شهید عصاری در آران و بیدگل از ابتدای سال جاری تاکنون به سرمایه گذاران واگذار شده است.

مدیرعامل صندوق توسعه صنایع‌ دستی و فرش دستباف و احیا و بهره‌برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی خاطر نشان کرد: در منطقه شمال استان اصفهان بناهای با ارزشی از جمله سرای عامری‌های کاشان احیا شده که رتبه برتر در میان اقامتگاه‌های کشور را داراست.

نخستین موزه زنده روغن‌گیری کشور در آران و بیدگل

میرزایی گفت: نخستین موزه زنده و تجربه محور روغن‌گیری کشور در آران و بیدگل با عنوان موزه عصارخانه شهید عصاری به زودی به بهره برداری می‌رسد که به نوعی موزه مشاهیر این شهرستان هم خواهد بود.

بنای ۴۰۰ ساله عصارخانه آران و بیدگل مربوط به دوران صفوی، سال ۱۳۹۵ در فهرست آثار ملی ثبت‌ شده است.

مدیرعامل صندوق توسعه صنایع‌ دستی و فرش دستباف و احیا و بهره‌برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی خاطرنشان کرد: تفاهمنامه‌ای با سازمان اوقاف و امور خیریه کشور منعقد شده که واگذاری بناهای تاریخی اوقافی به بخش خصوصی تسهیل خواهد شد.

به گفته وی، همچنین تفاهمنامه‌ای با معاونت توسعه روستایی و بنیاد مسکن با هدف توسعه چایدار و احیای بناهای تاریخی و فرهنگی روستاها منعقد شده است.

میرزایی حفظ جایگاه اماکن تاریخی و فرهنگی را اولویت اصلی در واگذاری‌ها برشمرد و اظهار داشت: این صندوق به استناد بند «ز» ماده ۱۱۴ قانون چهارم توسعه در سال ۱۳۸۴ تشکیل شد که هدف اصلی از تشکیل این صندوق، مرمت، احیا و بهره‌برداری بناهای تاریخی و فرهنگی با استفاده از ظرفیت سرمایه‌گذاری بخش خصوصی داخلی و خارجی بود.

وی یادآور شد: در سال ۱۳۹۶ به استناد قانون حمایت از هنرمندان، استادکاران و فعالان صنایع‌دستی عنوان صندوق اصلاح و به صندوق توسعه تغییر که هدف از اصلاح این قانون، الزام صندوق به حمایت و توسعه صنایع دستی و فرش دستباف بود که به وظایف صندوق اضافه شد.

به گفته وی، در حوزه صنایع دستی و فرش دستباف بنا به تکلیف ماده هشت قانون حمایت، اساسنامه جدید صندوق اردیبهشت امسال به تصویب هیات دولت رسید و پس از تایید شورای نگهبان، تکالیف آن در حوزه حمایت و ترویج آغاز می‌شود.

به گزارش ایرنا، راه ابریشم از چین شروع‌ می‌شد و سپس از طریق سمرقند و بخارا به مرو ترکمنستان و سرخس، نیشابور، سبزوار، کویر مرکزی ایران، قومس (محدوده استان سمنان) و شهر ری می‌رسید و شاهراه بزرگ خراسان را تشکیل می‌داد.

مدیرعامل صندوق توسعه صنایع‌ دستی، فرش دستباف و احیا و بهره‌برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی روز شنبه از برخی اثرهای تاریخی و فرهنگی آران و بیدگل از جمله عصارخانه صفوی این شهرستان بازدید کرد.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین