کد خبر: ۶۹۳۱۲۴
تعداد نظرات: ۷ نظر
تاریخ انتشار : ۱۲ بهمن ۱۳۹۹ - ۰۷:۳۰
رئیس سازمان برنامه و بودجه تشریح کرد؛
رئیس سازمان برنامه و بودجه در گفت‌وگوی اینستاگرامی به بررسی و تشریح وضعیت و خواسته‌های فرهنگیان، اعضای هیأت علمی وزارت علوم، همسان‌سازی بازنشستگان، استخدام کارکنان شرکتی و قراردادی و سایر ذینفعان بودجه ۱۴۰۰ پرداخت.
آفتاب‌‌نیوز :

«محمدباقر نوبخت» در نهمین گفت‌وگوی زنده اینستاگرامی خود به مسائل و مشکلات ذینفعان مختلف لایحه بودجه ۱۴۰۰ پرداخت.در این گفت‌وگوی مجازی طیف مختلفی از ذینفعان، از جمله فرهنگیان، حقوق‌بگیران دولتی و مستمری‌بگیران تامین اجتماعی و بازنشستگان حضور داشته و با بیش از ۱۲ هزار کامنت از سوی مخاطبان همراه شد.

پس از اتمام کار دولت به دانشگاه باز خواهم گشت

محمدباقر نوبخت در ابتدای سخنانش گفت: از سال ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۷ موفق به تثبیت نرخ ارز شدیم، نرخ تورم دو رقمی را یک رقمی کردیم و نرخ رشد اقتصادی را مثبت و حتی در یک سال به صورت دو رقمی درآوردیم.

وی با اشاره به اینکه پیش از این افزایش حقوق سنواتی سالانه یک بار اتفاق می‌افتاد و کم و بیش روال قابل تحملی را ایجاد کرده بود؛ ادامه داد: اما با شرمندگی، سه سال تحریم، محاصره اقتصادی و کاهش شدید منابع ارزی از صد و چند میلیارد دلار به چند میلیارد دلار؛ شرایط اقتصادی سختی را رقم زد. در حال حاضر با همین منابع ارزی محدود کشور را اداره می کنیم. همانطور که شما با قلت منابع، در حال مدیریت هزینه منزل هستید ما هم در نگاهی کلان با همین شرایط در حال اداره کشور هستیم. در این سالها شرایط موجود ایجاب می‌کند که واقع‌بینانه‌تر عمل کنیم.

وی با بیان اینکه انتظارات خیلی بیش از آنچیزی است که به آن عمل شده است؛ به محدودیت‌های زیادی اشاره کرد که مانع از این امر شده و افزود: از ۱۴ مرداد به دانشگاه باز خواهم گشت و امیدوارم نیروهای تازه نفس در دولت بعد بهتر از این دولت عمل کنند. ۳۲ سال پیش در مجلس کار خود را آغاز کردم و هم اکنون در این سن، در حال ترک مسند هستم.

معاون رئیس جمهوری با اشاره به مجموعه اقدامات حمایتی دولت در سال ۱۳۹۹ از اقشار مختلف، از مطالبه و توقع مردم درباره اینکه «آیا این اقدامات در سال ۱۴۰۰ نیز ادامه خواهد داشت؟»؛ یاد کرد و افزود: در چند ماهه اول سال ۱۴۰۰ افتخار ادامه این مسیر را خواهم داشت. ضمن اینکه تمامی این موارد در بستر لایحه بودجه ۱۴۰۰ دیده شده است که در کمیسیون تلفیق نیز این موارد بررسی شد.

تأمین اعتبار همسان سازی حقوق اعضای هیات علمی و کارمندان وزارت علوم

وی در واکنش به نظرات کاربران و سوالات آنها در فضای مجازی گفت: اولین تقاضا از سوی اعضای هیات علمی وزارت علوم مطرح شده است که خواهان همسان سازی حقوق با اعضای هیات علمی دانشگاه‌های علوم پزشکی هستند. این اقدام در اسفند سال ۱۳۹۸ انجام شد و مجوز لازم برای هم ترازی به وزارت علوم و وزارت بهداشت داده شده تا در هم ترازی و تطبیق اقدامات لازم را انجام دهند. بخش نخست آن انجام شد و باید همچنان دنبال شود. در لایحه بودجه ۱۴۰۰ هم پیشنهادی ارائه شد و سازمان برنامه و بودجه هم آن را تایید کرد اما بدون هیچ دلیلی در کمیسیون تلفیق به تصویب نرسید. البته امروز مجددا وزیر محترم علوم برای پیگیری این موضوع به سازمان برنامه آمد و می‌کوشیم این همسان سازی را در سال ۱۴۰۰ هم اجرایی کنیم.

به گفته وی، برای کارمندان این وزارتخانه هم مجوزهای لازم صادر شده تا همچون دیگر کارمندان از امتیازات فصل دهم استفاده کنند. کما اینکه به کارمندان وزارت علوم قول داده بودم؛ منابع لازم برای این منظور در لایحه بودجه ۱۴۰۰ پیش بینی شده است. به این ترتیب برای سال آینده نه تنها همسان سازی هیات علمی دانشگاه علوم و علوم پزشکی را خواهیم داشت، بلکه همه کارکنان این وزارتخانه نیز از امتیازات فصل دهم برخوردار می‌شوند.

مشکلی برای رتبه‌بندی فرهنگیان وجود ندارد

نوبخت در پاسخ به مطالبات فرهنگیان در زمینه رتبه‎‌بندی آنان نیز گفت: وزارت آموزش و پرورش پیش نویس لایحه این موضوع را به دولت داده و در دستور کار دولت است. منابع آن را نیز در لایحه بودجه ۱۴۰۰ پیش بینی کرده‌ایم. هرآنچه در لایحه بودجه ۱۴۰۰ مصوب شود برای رتبه‌بندی فرهنگیان اجرایی خواهیم کرد؛ چون حق قانونی این عزیزان است. تاکید می‌کنم که هیچ یک از این افزایش‌ها، بدون پشتوانه قانونی نیست. هم شما استحقاق آن را داشتید و هم ما موارد قانونی را لحاظ کردیم.

وی در واکنش به کامنت‌های فرهنگیان کشور که نگران مبالغ محدود برای اجرای طرح رتبه‌بندی این قشر بودند نیز عنوان کرد: نگران مبالغ رتبه‌بندی فرهنگیان نباشید. چون علاوه بر ردیف آن، یک ردیف تکمیلی هم برای آن در نظر گرفته شده است. ضمن اینکه از رقم افزایش قانونی ردیف‌ها نیز می‌توانند برخوردار شوند. مشکلی‌ برای رتبه بندی فرهنگیان نخواهیم داشت.

اولویت استخدام نیروهای شرکتی و قراردادی کادر بهداشت و درمان

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور پیرامون مطالبات کادر بهداشت و درمان نیز عنوان کرد: بودجه وزارت بهداشت و درمان، در سال بعد ۲,۳ برابر رشد یافته است که به دلیل امکان جذب ۵۳ هزار نفر کادر جدید بهداشت و درمان و پرداخت فوق العاده ویژه آنهاست. نیروهای عزیز شرکتی و قراردادی هم بدانند که استخدام آنها در اولویت است و اجرای سریعتر آن را دنبال می‌کنیم تا حسب توافقات صورت گرفته در چارچوب قانون اجرایی شود.

نوبخت تاکید کرد: اقدامات اجرا شده برای کادر درمان در سال جاری بویژه در زمینه فوق‌العاده ویژه، در سال بعد ادامه خواهد یافت. تلاشمان را خواهیم کرد که از زحمات همکاران شرکتی و قراردادی نیز تقدیر و مراحل استخدامی آنها نیز انجام شود.

ادامه اجرای طرح همسان‌سازی حقوق بازنشستگان لشکری و کشوری در سال آینده

وی در مورد متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان نیز تصریح کرد: مدل اجرای این موضوع در دو بخش بازنشستگان لشکری و کشوری و تامین اجتماعی متفاوت بود. ۵۰ هزار میلیارد تومان برای این منظور اختصاص دادیم که ۱۸ هزار میلیارد تومان آن برای ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار نفر بازنشستگان لشکری و کشوری بود و ۳۲ هزار میلیارد تومان برای ۳ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر از بازنشستگان تامین اجتماعی در نظر گرفته شد. تمامی مبلغ ۱۸ هزارمیلیارد تومان برای این منظور اختصاص داده شد، اما به دلیل یک مشکل قانونی فقط ۳۰ درصد مبلغ ۳۲ هزار میلیارد تومان به بازنشستگان تامین اجتماعی پرداخت شد.

او ادامه داد: اگرچه متوسط سرانه بازنشستگان تامین اجتماعی باید ۸,۸ میلیون تومان می‌‎شد اما به دلیل این منع قانونی محقق نشد. برای رفع این مشکل جلسات مختلفی با وزیر رفاه و تامین اجتماعی داشتیم که آخرینش چهارشنبه هفته گذشته بود. لایحه‌ای هم به مجلس شورای اسلامی ارسال کردیم. این اطمینان را به شما عزیزان می‌دهم که بودجه لازم برای این منظور در لایحه بودجه ۱۴۰۰ نیز دیده شده است.

معاون رئیس جمهوری تاکید کرد: اجرای طرح همسان سازی حقوق بازنشستگان لشگری و کشوری در سال آینده همچنان ادامه خواهد یافت. برای بازنشستگان تامین اجتماعی هم با این سازمان در حال گفت و گو هستیم تا یک مرحله دیگر این طرح را در سال جاری اجرایی کنند ،ضمن اینکه منابع مالی لازم برای اجرای این موضوع در سال ۱۴۰۰ نیز تامین شده است. خرسند خواهم شد که ایده‌ها و نظرات شماها را هم دریافت کنیم و به گونه‌ای این طرح اجرایی شود که به عدالت نزدیکتر باشد.

اجرایی شدن قانون تسری زندان‌ها از ابتدای سال ۱۴۰۰

نوبخت در واکنش به کامنت کارمندان سازمان زندانها نیز گفت: اعتبار لازم برای اجرای قانون تسری سازمان زندان‌ها در سال ۱۴۰۰ دیده شده و مشکلی در این زمینه نیست. از اول فروردین ماه این موضوع اجرایی خواهد شد.

وی افزود: حقوق سربازان در لایحه بودجه ۱۴۰۰ نسبت به امسال دو برابر شده است و امیدواریم سربازان عزیز از این امکانات بهره‌مند شوند.

رئیس سازمان برنامه وبودجه کشور در پایان سخنان خود به مخاطبانش گفت: ممکن است صد در صد مطالبات شما عملیاتی نشده باشد اما در حد مقدورات این افتخار را داریم که با توجه به شرایط اقتصادی موجود، نظام مناسبی را برای سال آینده هم در نظر بگیریم که با رفتن ما، آن نظام ادامه یابد و به مطالبات شما در وزارت بهداشت و وزارت علوم پاسخ داده شود.

وی افزود: در ده ماه گذشته با برگزاری ۹ برنامه گفت‌وگوی زنده و گردآوری مطالبات و نظرهای شما عزیزان، کوشیدیم که زمینه اجرای این مطالبات را فراهم کنیم. تا پایان دوره خدمت در سال ۱۴۰۰ نیز تلاشمان را ادامه خواهیم داد. انسان‎های منصف و بزرگواری همیشه هستند که شرایط را درک می‎‌کنند و گاهی به ما خدا قوت می‌گویند و عده‌ای هم معتقدند که بیش از این می‌شد کار کرد که امیدواریم کسانی که پس از ما می‌آیند، بهتر پاسخ بدهند.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
مطالب مرتبط
انتشار یافته: ۷
اردشیر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۵۳ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۲
0
2
اولویت اولویت ها, پاسداری پیشگیری از "سقوط ارزش
پولی ...ایرانیان " است .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۱۲ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۲
0
4
چرا امسال همسان سازی نکردید حالا که عمرتان تمام شد یاد بازنشستگان تامین اجتماعی افتادید ....
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۰۱ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۲
0
3
فکر نکنم با وجود کارمندان ٣۵ سال تضمینی و مشغول بکار مجدد بازنشستگان بخصوص در شرکت ارتباطات زیر ساخت، دیگر جایی برای جوانان و نیروهای فعال باشد!!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۳۳ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۲
0
1
نیروهای شرکتی ادارات دیگه آدم نیستن
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۰۶ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۲
0
2
جناب نوبخت . به عنوان یک بازنشسته از اقدامات شما ها راضی نیستم . این اقدامات میشد سا لهای قبل هم انجام داد. چرا نکردید . زمانیکه تحریم نبودیم چرا اجرا نکردید . ما تا آخر حرفهای شما ها را می خونیم
مهدی ع از شهرستان رامسر مازندران
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۱۹ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۳
0
0
با سلام خدمت آقای وزیر خواهش میکنم در این سال جدید یک فکری هم به حال تغییر رشته شغلی نیروهای خدماتی تحصیل کرده وبا سابقه هم باشید وبه آنها روحیه دهید با کمال تشکر فراوان
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۶:۴۶ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۳
0
1
مگر مجلس محترم با اشتغال بکار مجدد بازنشستگان عزیز مخالف نبود ، پس چرا قانون اینقدر کم رنگ شده ، آیا سایر قوانین هم همینطور زودگذر میباشند
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین